Pristatyti ir aptarti kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ projektai

Paskutinį lapkričio savaitgalį baigėsi Biržų rajono savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos surengtos architektūrinės kūrybinės dirbtuvės „Biržų viešųjų erdvių vizija“. Jų metu kurtos idėjos ir scenarijai, kaip būtų galima pertvarkyti penkias Biržų miesto centre esančias viešąsias erdves, formuojančias miesto veidą: tai Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynų zona Žvejų gatvėje.
Pastaraisiais metais nemažai Lietuvos miestų ir miestelių, pasinaudodami Europos sąjungos fondų suteiktomis galimybėmis, atnaujina savo viešąsias erdves. Kokybiški architektūriniai sprendimai parko, aikštės patrauklumui labai svarbu, tačiau tokių erdvių populiarumui ne mažiau įtakos turi tai, ar jos atitinka miesto visuomenės lūkesčius, įvairių miesto socialinių grupių, bendruomenių, organizacijų interesus. Todėl Biržuose buvo pritaikytas naujoviškas architektūrinių dirbtuvių formatas. Architektūrinės kūrybinės dirbtuvės – tai ne konkursas, kurio metu išrenkamas įgyvendinimui pritaikytas projektas, o procesas, kurio metu kuriamos įvairios architektūrinės-urbanistinės idėjos, atrenkamos geriausios ir atmetamos blogiausios. Kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ galutinis rezultatas bus rekomendacijų rinkinys, kaip turėtų būti tvarkomos penkios viešosios erdvės Biržuose. Šios rekomendacijos taps pagrindu vėliau vyksiančių architektūrinių konkursų užduotims.
Architektūrinėms kūrybinėms dirbtuvėms pritaikyta Vakaruose jau įprasta, o Lietuvoje kol kas nauja schema – siekta ne supažindinti visuomenę su projektais, kai jie jau sukurti, bet įtraukti miestiečius į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių. Todėl šiose kūrybinėse dirbtuvėse vienodai svarbūs dalyviai buvo Biržų rajono savivaldybė, Biržų bendruomenė ir architektai, sociologai bei kraštovaizdžio specialistai.
Kūrybines dirbtuvės vyko trimis etapais. „Pradėjome nuo užduoties formulavimo, nes architektūrinio projekto sėkmė tiesiogiai priklauso nuo užduoties kokybės – kuo aiškiau, detaliau pasakoma, ko norima, tuo geresnio rezultato galima tikėtis.“ – sakė kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė. Pirmajame susirinkime spalio pradžioje savo nuomonę ir lūkesčius dėl penkių viešųjų erdvių ateities išsakė apie 60 Biržuose veikiančių organizacijų, bendruomenių, įstaigų, verslo atstovų, kartu jie suformavo Biržų viešųjų erdvių vystymo darbo grupę. Biržiečių idėjoms surinkti moderatorės Elena Archipovaitė ir Giedrė Godienė sukūrė bendradarbiavimo platformą, kurioje visą spalio mėnesį biržiečiai buvo kviečiami išsakyti savo lūkesčius, poreikius ir pasiūlymus elektroniniu paštu, prisijungti prie pokalbių FB grupėje „Biržų viešų erdvių vizija“ (šiuo metu prie jos prisijungę apie 220 žmonių) ar įmesti savo laišką į informacines dėžes savivaldybės pastatatuose, bibliotekoje ir Biržų seniūnijoje. Savo nuomonę apie Biržų viešųjų erdvių ateitį pareiškė per 200 žmonių.
Po mėnesio įvykęs antrasis etapas buvo skirtas tiksliai kūrybinių dirbtuvių užduočiai suformuoti. Vieną dieną urbanistikos, kraštovaizdžio, architektūros, geografijos, vandens telkinių, kultūros paveldo specialistai skaitė paskaitas apie Biržų istoriją, kultūrines, gamtines vertybes, socialinį potencialą, savo poziciją pristatė Biržų jaunimo, verslo, religinių bendruomenių atstovai. Antrąją dieną, vadovaujami moderatorių, biržiečiai dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose, kurių metu patys kūrė scenarijus, ką jose norėtų veikti tai pat šių užsiėmimų metu buvo surinktas centrinių Biržų viešųjų erdvių raidos „idėjų ir rekomendacijų bankas“, nubraižyti biržiečių minčių, pasiūlymų, prisiminimų žemėlapiai. „Taigi užduotį architektams sudarė paketas iš nagrinėjamose teritorijose galiojančių oficialių reglamentų, specialistų parengta informacija apie Biržus įvairiausiais pjūviais ir Biržų bendruomenės pageidavimų santrauka.“ – sakė R. Leitanaitė.
Paskutinio, trečiojo, etapo metu trys architektūrinės komandos vizualizavo kūrė projektus penkioms viešosioms erdvėms. Tris dienas ir dvi naktis Biržų Pilies Arsenale plušo architekčių Aušros Černauskienės, Akvilės Brazauskaitės, Aistės Galaunytės, Ramunės Sanderson, Emilijos Gruzdytės (sociologė) grupė, grupė „AEXN+Co“ (arch. Tomas Grunskis, Martynas Mankus, Kęstutis Zaleckis (konsultantas), Romas Rimkus, Jūratė Kindurytė, sociologė Dalia Čiupailaitė, Benjamin Cope (konsultantas)) ir „MetrO architektūra“ (arch. Julius Biliūnas, Algimantas Mačiulis, Paulius Kisielis, Tautvilė Džiugytė, Stasė Jatužienė). Komandas sudarė ne tik architektai, bet ir kraštovaizdžio specialistai, sociologai ir po du-tris biržiečius, taip vadinamus „ambasadorius“ – pačius aktyviausius žmones, kuriuos savo atstovais architektų komandose išsirinko patys biržiečiai. Prieš vykdami į Biržus architektų komandos burtų keliu ištraukė Biržų „ambasadorius“, kurie kartu intensyviai ieškojo idėjų Biržams. Su „MetrO architektūros“ architektais darbavosi Donatas Balčiauskas, Vytas Jareckas, su „AEXN+Co“ komanda – Lina Januševičienė, Virgis Undzėnas ir Merūnas Jukonis, o prie A. Černauskienės, A. Brazauskaitės, A. Galaunytės, R. Sanderson, E. Gruzdytės komandos prisijungė Gražina Strazdienė, Egidijus Butėnas, Indra Drevinskaitė-Žilinskienė.
Kūrybinių komandų sukurtus projektus vertino ekspertai: Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Marius Šaliamoras, urbanistas, architektas Mindaugas Pakalnis, kraštovaizdžio architektė Jurga Večerskytė-Šimeliūnė, sociologė Jekaterina Lavrinec, Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Pauža. Projektų pristatyme dalyvavo apie 130 žmonių.
„Dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse kartu su architektais man buvo dar nepatirtas iššūkis“, – įspūdžiais dalinosi „ambasadorius“ Biržų seniūnas Vytas Jareckas. – „Mes, biržiečiai, esame pripratę prie plačių tuščių laukų, o kurti nedideles erdves, derančias prie senamiesčio nėra taip įprasta. Diskutavome, ginčijomės, teko net pasiskaityti kolegų architektų atneštas architektūrines knygas. Naktį po pirmosios kūrybinių dirbtuvių dienos sapnavau vien tuos Biržų parkus ir aikštes. Tačiau galų gale radome kompromisus daugumoje ginčų, o taip pat buvo akivaizdu, jog architektų profesionalumu verta pasitikėti.“
„Toks projektas, kai šitaip plačiai įtraukiama visuomenė, mūsų miestelyje vyksta pirmą kartą. Matėme didžiulį visuomenės susidomėjimą, kuris parodė, jog savivaldybė eina teisinga linkme, tardamasi su žmonėmis apie miesto ateitį: Biržų bendruomenė jaudinasi dėl viešųjų erdvių, norime jose jaustis saugūs, atviri vienas kitam, svetingi, reprezentatyvūs.“ – sakė „ambasadorė“ biržietė Gražina Strazdienė.
„Įspūdžiai netikėtai geri, matyti labai rimto darbo rezultatai“ – po dirbtuvių sakė Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas. – „Džiugina variantų gausa, matyti galimybių padaryti proveržį Biržams. Artimiausiu metu reikės apsvarstyti, kurias idėjas pasirinksime įgyvendinimui, nes svarbu ne tik aplinkos grožis, bet ir ekonominis racionalumas“.
„Su nerimu laukėme kūrybinių dirbtuvių rezultatų ir jie nenuvylė! Projektuose matau tikrai daug pasiūlymų, kuriuos bus galima realizuoti“, – džiaugėsi Biržų rajono administracijos direktorius Rimantas Pauža. – „Jau nekalbu apie tą naudą, kuria gavo bendruomenė ir savivaldybė, dalyvaudamos šiame projekte – radome bendrų sąlyčio taškų, sustiprinome pasitikėjimą vieni kitais“.
Kūrybinių dirbtuvių projektų ekspoziciją galima apžiūrėti Pilies Arsenale muziejaus darbo metu.
Daugiau informacijos: www.birzai.lt, www.architektusajunga.lt, FB gupė: Biržų viešų erdvių vizija