Etnokultūros popietė Akmenynų pagrindinėje mokykloje
Gruodžio 11 dieną Kalvarijos sav. Akmenynų pagrindinėje mokykloje vyko etninės kultūros projekto „Tradiciniai valgiai – krašto atspindys“ baigiamasis renginys-popietė „Susėskim, aukštaičiai, susėskim, žemaičiai, susėskim, visa Lietuva“. Susimaišė tą dieną ir tarmės, ir šnektos, nes pas mus sugužėjo jaunimėlis iš gražios Suvalkijos (Jungėnų pagrindinė mokykla) ir iš skambios Aukštaitijos (Liubavo Juozo Montvilos pagrindinė mokykla). Atvyko ne tik „brungi ėr mīla šalis Žemaitėjės“ (Alksninės pagrindinė mokykla), bet ir dzūkelai (Nemunaičių pagrindinė mokykla) parodze save. Sulaukėme ir kviestų svečių – tai Kalvarijos savivaldybės etninės kultūros koordinacinės grupės narių Rasos Januškienės ir Astos Jankeliūnienės.
Popietės metu dalyviai pristatė savo regioną bei patiekalus, pateikė jų aprašymus. Ragaudami tradicinius patiekalus, dainuodami autentiškas dainas, šokdami tautinius ratelius, pasakodami tarmiškai įvairius nutikimus bei įvykius, popietės dalyviai apkeliavo visą Lietuvą.
Renginio akcentas – Sūduvos (Suvalkijos) etnografinio regiono reprezentacinė vėliava.
Mokinės, vadovaujamos Kalvarijos meno mokyklos mokytojos R. Mačiulskienės, grojo senaisiais instrumentais – kanklėmis, skudučiais.
Susirinkusiems buvo pateikta įvarių užduočių: parašyti žemaitiškus žodžius lietuviškai, pasakyti, kokiam regionui priklauso valgiai, įminti mįsles, pasekti pasaką apie dziedulį ir bobą. Už kiekvieną teisingą atsakymą – „baronka.“ Mokyklos direktorė Alė Marija Sidarienė apdovanojo popietės dalyvius padėkomis, medaliais ir šakočiais.
Pabaigoje visi buvo pakviesti pasivaišinti savo atsivežtais ir mūsų pagamintais patiekalais. Svečius vaišinome duonos gira. Tai skanus ir gaivinantis gėrimas, turintis daug vitamino B. Gerk girą, girk girą, bus gira gera. Bandelės su uogiene – tikras Žemaitijos krašto pasididžiavimas. Žagarėliai ir aukštaitiškos burnoje tirpstančios spurgos patiko net ir patiems išrankiausiems maisto mėgėjams. Žinodami, kad pieno produktai yra populiarūs nuo senovės, pagaminome baltą sūrį. Dzūkai nuo seno augino grikius, iš jų gamino labai daug valgių, todėl iškepėme grikinių blynų. Pagaminome ir patiekalų iš bulvių – bulvinių švilpikų. Bulvės laikomos antrąja duona ir valgomos ištisus metus. O kur dar pyragas, skilandis, lašiniai, lietuviška duona… Ruduo gausiai apdovanojo obuoliais, todėl atsirado galimybė išbandyti savo kantrybę ir išvirti obuolių sūrio. Padžiovintas naminis obuolių sūris ne vien gardėsis niūrią žiemos popietę.
Graži ir šilta buvo ta popietė. Smagu pasiklausyti žemaitiškos, dzūkiškos, suvalkietiškos, aukštaitiškos šnektos, kanklių skambesio, trankaus jaunimėlio šokio bei skambios suvalkietiškos dainos.