Kasmetiniai Kalėdinės pamokos atradimai

Kiekvienais metais gruodžio pabaigoje Kaišiadorių krašto žmonės kviečiami į Kalėdinę kalbos pamoką. Pamoka – ne visai įprasta: visi į ją susirinkę jaučiasi esą mokiniai, nors mokyklos durys seniai užvertos.
Pamoka unikali dėl to, kad visus sieja gražios bendrystės jausmas, kad čia „mokosi“ rajono vadovai, verslininkai, mokytojai, žurnalistai, bibliotekininkai, net su tėveliais atėję darželinukai ir pradinukai. Čia pasijunta esą mokiniai ir mūsų svečiai – žinomi rašytojai, aktoriai, žurnalistai. Svečiavosi pas mus daug garsių Lietuvos žmonių: Birutė Marcinkevičiūtė, Judita Leitaitė, Libertas Klimka, Marcelijus Martinaitis, Edita Mildažytė, Andrius Tapinas, Selemonas Paltanavičius, Doloresa Kazragytė, Dovilė Zelčiūtė, Alis Balbierius, Jonas Endrijaitis, Audronė Urbonaitė, Julius Keleras, Nerijus Cibulskas, o paskutinėje pamokoje klausėmės dar vieno mokytojo – garsaus aktoriaus Juozo Budraičio ir jo padėjėjų fotomenininko Raimondo Paknio ir redaktorės Audros Kairienės.
Pamokoje visuomet atverčiamas simbolinis kalėdinis dienynas, į kurį įrašomi pažymiai savivaldybės žmonių įvertintiems Metų lietuvių kalbos mokytojui, Metų pradinių klasių mokytojui, Metų žurnalistui, Metų bibliotekininkui, Metų renginio sumanytojui, apdovanojami ir pagerbiami nominacijos „Gerųjų žodžių kryptimi“ laimėtojai. Renginį globoja ir geriausiai įvertintus apdovanoja rajono meras, savo prizus skiria ir rajono verslininkai. O labiausiai, anot žurnalistės Audronės Urbonaitės, ši pamoka įdomi dėl to, kad kiekvienas tos pamokos mokinys išeina namo su knyga ar net keliomis knygomis, kurias dovanoja Miškų urėdija ir rajono verslininkai. Didžiausias pagyrimas pamokos rengėjams – klausimas „Ar šiemet bus Kalėdinė pamoka?“ Bus, tikrai bus, jei bus klausiančių, jei mylėsime ir saugosime savo kalbą, jei skaitysime knygas, jei ieškosime jose išminties ir gėrio ir mokysimės pamatyti aplinkinių žmonių skleidžiamą gėrį.
Šventėje savo mokymosi metus prisiminė rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus, kaip kasmet pamokos nepraleido Savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Neviera. Seimo narys Bronius Bradauskas ir Savivaldybės tarybos narys Marius Muižinikas ėmėsi gražios misijos – įteikė stipendijas būsimoms kalbos puoselėtojoms (tikrai tuo tikime) Mildai Naudžiūnaitei ir Dovilei Divonytei.
Taigi, kas šiemet mūsų dienyne? 2015-ieji buvo Etnografinių regionų metai, daugybė gražių renginių, kuriuose dainomis, žodžiu, įvairiais meno dirbiniais buvo kalbama apie savo gimtąją žemę Lietuvą, apie meilę savo žemei, kalbai, žmonėms, ta kalba kalbantiems. Ir šiemet dirbo mūsų mokytojai, mūsų bibliotekininkai, žurnalistai rašė įdomius straipsnius, triūsė visi. O į dienyną buvo įrašyti patys geriausi pažymiai. Kam?
Metų lietuvių kalbos mokytoja pripažinta Nijolė Navickienė (jau antrą kartą), darbšti, sumani Vaclovo Giržado progimnazijos mokytoja. Na, o nominacijos „Mokytojas ir mokiniai“ laimėtojos – dvi puikios lietuvių kalbos mokytojos, kurių mokiniai rašo straipsnius laikraščiuose, dalyvauja (ir laimi) įvairiuose konkursuose, stebina savo kūrybiniais bandymais. Tai Palomenės pagrindinės mokyklos mokytoja Romualda Suslavičienė ir jos mokiniai Benediktas Kazlauskas, Justina Pabiržytė, Milda Žilaitytė ir Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos mokytoja Rita Ivaškevičienė ir jos „deimančiukai“ Karolina Galubickaitė ir Vidmantė Ilmonaitė.
Metų pradinių klasių mokytoją buvo nelengva išrinkti. Jos visos labai mylimos ir mokinių, ir jų tėvelių. Iš pradžių pirmavo Renata Sausaitienė, ją pralenkė Regina Balčiūnienė, o laimėjo Žiežmarių gimnazijos mokytoja Lina Jurevičienė, už kurią balsavo ir mokyklos direktorė, ir mokytojai, ir tėvai, ir buvę mokiniai.
Metų bibliotekininkė be konkurencijos jau daug kartų – Pravieniškių bibliotekininkė Marytė Drulienė. Sulaukėme daugybės pravieniškiečių palaikymo balsų, o svarbiausia, kad už ją balsavo ir kitos rajono bibliotekininkės.
Apdovanota ir raštingiausia įstaiga (šiemet buvo tikrintos kultūros įstaigos) – Kaišiadorių muziejus, ir raštingiausia mūsų rajone mokytoja iš Kruonio gimnazijos Onutė Marcinkevičienė (raštingiausia ji tapo ir Lietuvoje, be to, vienintelė iš rajono buvo pakviesta rašyti Nacionalinį diktantą).
Metų žurnalistėmis turėtume pavadinti „Kaišiadorių aidų“ žurnalistes Ramutę Šimelienę, Angelę Rabačiauskienę ir Laimą Kmeliauskienę už puikų rašinių ciklą „Bendraamžiai“. Tai rašiniai apie jaunus žmones, kol kas mokinius, bet jų pasiekimai, sugebėjimai stebina. Jie ir mokosi puikiai, ir laimi įvairius konkursus, dainuoja, kuria eilėraščius, net romanus.
Sauliaus Jankausko filmas „Keltas“ privertė susimąstyti apie tai, ką atsinešame iš praeities ir prijaukiname šiandien, apie amžinas vertybes, kurias turime saugoti. Dėl to ir toks nominacijos pavadinimas – „Keltai iš praeities į dabartį“, o apdovanotieji – Saulius Jankauskas, Viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Onutė Tomkuvienė, Paparčių bendruomenės pirmininkė Audronė Neniškienė ir ilgametis miškininkas Vidmantas Zabarauskas.
Prisimindami daugybę Etnografiniams regionų metams skirtų renginių, nominacijos „Kas mokė ištarti gimtinę“ laimėtojais paskelbėme folkloro ansamblio „Praviena“ vadovę Ernestą Žiūkienę, folkloro ansamblio „Žilvita“ vadovę Laimą Morkūnienę, Rumšiškių kultūros centro dainų teatro vadovę Renatą Gvildienę, Žiežmarių kultūros centro kultūrinių renginių organizatorių Juozą Krinicką, Ringailių skyriaus vadovę Aldoną Kamantauskienę ir „Tramtatulio“ laimėtoją Girmantę Ambraževičiūtę.
Daug apdovanotųjų šiais metais, o galėjo būti ir dar daugiau, nes tiek daug žmonių rajone dirbančių gražius darbus savo žemei, savo žmonėms, savo gimtajai kalbai.
Didžiausias pagyrimas visiems mums – mūsų svečių žodžiai, jog jie pirmą kartą lankėsi tokiame renginyje, kur buvo pagerbta tiek daug rajono žmonių, visi išėjo nešini naujomis knygomis ir dalindamiesi gerumo švieselėmis.