Vyko renginiai prieš smurtą
2015 m. lapkričio pabaigoje Šakių rajono bendruomenių centrų asociacija kartu su Marijampolės apskr. VPK Šakių rajono policijos komisariatu dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skelbtame projektų, skirtų akcijai „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“, finansavimo konkurse. Šiam konkursui buvo pateiktas ir minėtos ministerijos finansuotas 1490 eurų projektas „Mes – prieš smurtą“. Projektas buvo vykdomas pakankamai trumpą laiką – nuo lapkričio 25-osios iki gruodžio 10-osios dienos. Šiuo laikotarpiu Šakių bendruomenės pareigūnė Aušra Mockevičiūtė kartu su kolegomis ir pagalbininkais – Šakių jaunaisiais policijos rėmėjais, Kauno apygardos probacijos tarnybos Savivaldybių probacijos skyriaus specialistėmis, Šakių atviro jaunimo centro vadove ir įvairių bendruomenių nariais – organizavo ir įvykdė vienuolika renginių.
Daugiausiai viešumo ir dėmesio sulaukė akcijos „Gerumo diena“, kurios buvo vykdomos Gelgaudiškyje, Lekėčiuose ir Šakių mieste. Šių akcijų metu policijos pareigūnai kartu su jaunaisiais policijos rėmėjais ir kitais pagalbininkais gyventojams kalbėjo apie smurtą.
Šakiuose Atvirame jaunimo centre įvyko du susitikimai su jaunimu. Pirmajame susitikime bendruomenės pareigūnė A. Mockevičiūtė su jaunimu diskutavo tema „Patyčios, jų rūšys, pasekmės ir atsakomybė“, dalino nemokamą gerumo arbatą su sausainiais, informacines skrajutes ir kalendoriukus su informacija apie tai, kur kreiptis, jei patiri smurtą, ragino pasisakyti prieš smurtą, tai patvirtinant pasirašius ant tam skirto plakato. Šių trijų akcijų metu buvo išdalinta daugiau kaip 220 puodelių arbatos ir apie 9 kg sausainių, plakate surinkta perš 300 parašų asmenų, pasisakiusių prieš smurtą, vaikų ir jaunimo smurtą bei smurtą prieš juos.
Šios diskusijos metu jaunimas iškėlė problemą, jog kai kuriose mokyklose patyčias prieš moksleivius pirmieji pradeda mokytojai. Apie šią problemą A. Mockevičiūtė kalbėjosi su Šakių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėju. Buvo nutarta 2016 metų pradžioje Šakių rajono bendrojo lavinimo mokyklose organizuoti susitikimus su moksleiviais ir mokytojais ir bandyti kartu spręsti šią problemą. Antrajame susitikime psichologė Jūratė Stankaitytė jaunimui pasakojo apie pyktį, jo žalą žmogaus organizmui ir būdus jį valdyti.
Taip pat buvo surengti trys susitikimai su probacijos registre esančiais už smurtinius nusikaltimus teistais asmenimis. Susitikimai vyko Šakių seniūnijos salėje. Pirmajame susitikime „Smurtas – ne vyriškumo įrodymas“ smurtautojams buvo demonstruotas Kauno moterų draugijos inicijuotas filmas „(Ne) eilinė moters istorija“, buvo kalbama apie smurto rūšis, nes iki šiol visuomenėje vyrauja nuomonė, jog smurtas yra tik fiziniai veiksmai. Probacijos tarnybos savanoris, advokatas M. Skruibis papasakojo apie smurtinio nusikaltimo sudėtį ir atsakomybę. Psichologė J. Stankaitytė paskaitos metu smurtautojams papasakojo apie pyktį, jo atsiradimo priežastis, galimybę ir būdus kaip jį valdyti. Trečiojo susitikimo metu su asmenimis, teistais už smurtinius nusikaltimus, kurie nusikalstamas veikas padarė būdami girti, susitiko Anoniminių alkoholikų grupės savanoriai, kurie papasakojo apie minėtos grupės atsiradimo istoriją, veikimo principus, pasidalino savo gyvenimiška patirtimi kaip įveikti alkoholizmą, kalbėjo apie alkoholizmo gydymo programas.
Šio projekto metu buvo paskelbti du konkursai: moksleivių rašinių konkursas „Laiškas smurtautojui“ ir suaugusių asmenų fotografijų konkursas „Mes – prieš smurtą“. Moksleivių rašinių konkurse nugalėtoju buvo paskelbtas Marijampolės PRC Kudirkos Naumiesčio skyriaus moksleivis Justas Bartišius, o taip pat už dalyvavimą konkurse buvo paskatintos Lekėčių mokyklos moksleivė Diana Augustaitytė ir Kudirkos Naumiesčio V. Kudirkos gimnazijos moksleivė Emilija Andriukaitytė. Fotografijų konkurso nugalėtojomis paskelbtos Aurėja Stogevičiūtė ir Simona Kutkaitytė. Konkursų nugalėtojams įteikti 50 eurų dovanų čekiai ir diplomai.