Jaunus mokytojus sveikinusi A. Pitrėnienė: mokyklai reikia tokių pašėlusių pedagogų
„Mes esame nekantrūs, „degame“ – visko norime čia ir dabar, todėl randame sau daug veiklos, nebijome prisiimti atsakomybę. Žinoma, kartais žmonės išgirdę, kad esu pradinių klasių mokytoja ištaria „vargšeliai jūs“, bet aš atsakau – ne ne, aš myliu savo darbą ir esu laiminga“, – pasakojo jauna mokytoja Ingrida, trečiadienį dalyvavusi Jaunojo mokytojo forume.
Šis renginys skirtas jauniesiems mokytojams, kurie mokyklose pradėjo dirbti 2015 metais. Forumo tikslas – suteikti galimybę po studijų pradėjusiems mokyklose dirbti mokytojams burtis į profesinį tinklą, sukurti bendradarbiavimo ir palaikymo ryšius ir padėti spręsti iššūkius, su kuriais jie susiduria pirmaisiais profesinės karjeros metais.
„Šiandien jūs diskutuosite apie mokinių vertinimą, mokytojo vaidmenį, kokybišką pamoką, mokytojo darbo sėkmės kriterijus. Visa tai labai svarbu, bet svarbiausia, kad jūs ir pasiliktumėte dirbti mokykloje, kad jūsų akys šviestų, o jūsų darbas būtų vertinamas. Mokyklai reikia jaunų pašėlusių pedagogų, kurie savo kūrybiškomis idėjomis užkrėstų ir kitus“, – sveikindama forumo dalyvius pažymėjo švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.
Statistiniai duomenys rodo, kad stojančiųjų į pedagogikos studijų krypties programas per pastaruosius kelerius metus sumažėjo. 2011 m. šias programas rinkosi 1925, 2012 m. – 1487, o 2015 m. – 950 asmenų. Kasmet tik apie 10 proc. baigusiųjų pedagogikos studijas pasirenka dirbti mokykloje. Šiemet tokių buvo 148 absolventai: trečdalis jų pasirinko darbą Vilniaus miesto mokyklose, daugiausiai įsidarbino ką tik baigusiųjų pradinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogų – atitinkamai 22 ir 15 absolventų, taip pat po keliolika muzikos, anglų kalbos, istorijos mokytojų.
„Buvau baigusi kitas studijas ir kurį laiką dirbau žurnaliste, bet kirbėjo mintis, kad norėčiau dirbti mokykloje. Todėl galiausiai ryžausi mokytis dar kartą ir nuo šio rudens jau dirbu lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja. Manau, kad tokie forumai yra labai reikalingi, nes leidžia mums tarpusavyje pasidalinti patirtimi“, – kalbėjo jauna mokytoja Alesia.
Iš viso Lietuvoje dirba apie 30 tūkst. bendrojo ugdymo mokytojų bei 10 tūkst. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų. Daugiau kaip 4 tūkst., arba dešimtadalis, visų pedagogų yra vyresni nei 60 metų. Vidutinis mokytojų amžius – 48 metai. Mokytojos moterys sudaro beveik 88 proc. visų pedagogų, todėl vyrų mokytojų pritraukimas į mokyklas – taip pat yra vienas iš prioritetų. „Mylėkite kiekvieną vaiką, net ir tą pasiutusį, nes būtent jam reikia kuo daugiau dėmesio ir švelnumo. Linkiu, kad nenusiviltumėte darbu, nors, žinoma, bus visokių akimirkų – ir lengvesnių, ir sunkesnių. Bet labai linkiu, kad ta nusivylimo akimirka paskatintų jus ieškoti. Jūsų darbas labai svarbus – juk dirbate su Lietuvos ateitimi. Tik turėkite kantrybės“, – linkėjo švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.
Jaunojo mokytojo forumas organizuojamas Švietimo ir mokslo ministerijos bei Ugdymo plėtotės centro iniciatyva. Šis Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje vykęs forumas – jau antrasis. Pirmasis vyko lapkričio mėnesį parodos „Mokykla 2015“ metu. Tokius renginius mokytojams, po studijų pirmus metus pradėjusiems dirbti mokyklose, planuojama tęsti ir toliau.