Laisvės gynėjų diena Ignalinoje
Lietuvoje 25-ąjį kartą paminėtos tragiškų Sausio 13-osios įvykių metinės – Laisvės gynėjų diena. Šiai progai skirtų renginių – parodų, minėjimų, literatūrinių ir muzikinių popiečių – vyko daugelyje Ignalinos rajono seniūnijų, mokyklų. Sausio 13-ąją atmintinos datos minėjimas į kultūros ir sporto centrą sukvietė ignaliniečius. Salė buvo pilnutėlė. Argi reikia didesnio įrodymo, kad niekas neužmiršta, kad atmintis gyva, o laisvė branginama.
Minėjimas pradėtas Lietuvos valstybės himnu. Vėliau skambėjo legendinio Atgimimo laikų dainiaus kūrinys “Atminty išsaugokim”, scenoje sukurta jaudinanti kompozicija, įnešta Lietuvos vėliava, degančios žvakelės, trispalvės gėlės. Renginio vedėjas Eimantas Ramanauskas priminė 1991 metų sausio įvykius, simbolizuojančius vienybę, ryžtą ir pasiaukojimą ginant svarbiausią tautos vertybę – laisvę. Bandydama nuversti teisėtai išrinktą ir nepriklausomos valstybės atkūrimą paskelbusią Lietuvos valdžią sovietų kariuomenė 1991 metų sausio 13-osios naktį Vilniuje ginkluota jėga užėmė Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą. Sovietų kariuomenė tuomet neišdrįso pulti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų, kuriuos saugojo dešimtys tūkstančių žmonių. Tačiau prie Televizijos bokšto nebuvo išvengta aukų – desantininkams pradėjus su karine technika važinėti po minią ir šaudyti į beginklius žmones, žuvo 14 ir buvo sužeisti apie tūkstantis laisvės gynėjų.
Prisiminti žuvusiųjų vardai, jų nuotraukos parodytos ekrane. Tai – Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vidas Marcinkevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus, Vytautas Koncevičius. Žuvusiųjų atminimas pagerbtas tylos minute.
Į sceną buvo pakviesti Ignalinos krašto laisvės gynėjai. Iš viso jų, apdovanotų Sausio 13-osios medaliais, turime 33, renginyje dalyvavo tik trys. Tai Arūnas Domininkas Grabažis, Steponas Pruckus ir Albinas Gruzdys. Dauguma gyvena jau ne Ignalinoje, todėl negalėjo atvykti į renginį. Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis laisvės gynėjams įteikė atminimo dovanas ir linkėjo sveikatos, tvirtybės.
„Tuomet tauta buvo kaip niekad buvo vieninga, drąsi ir tikinti ateitimi. Šiandien mes kartais to pritrūkstame. Tačiau tikrai esame dėkingi visiems laisvės gynėjams, savo krašto didvyriams. Saugokite atmintį, būkite pavyzdžiu mūsų jaunimui.“,- sakė meras.
Laisvės gynėjų vardu kalbėjęs Arūnas Domininkas Grabažis prisiminė, kaip buvo kuriama pasienio stuktūra, kaip pirmieji Ignalinos pasieniečiai 1991 m. sausio 8 dieną išvyko saugoti parlamento, kokie jie buvo dvasiškai stiprūs ir kaip ir visa tauta – nenugalimi. „Tikiu, kad mūsų vaikai ir anūkai niekada nevergaus svetimiems, kad sugebės išsaugoti laisvę…“,- sakė jis.
Visus pradžiugino jaunasis Ignalinos solistas Mantas Bendorius, drąsiai ir ryžtingai atlikęs kūrinį „Kareivio daina“. Renginio vedėjas pastebėjo, kad negalime abejoti Lietuvos ateitimi, kai auga tokie šaunūs vaikinai.
Nuotaikingas buvo ir Arvydo Vilčinsko koncertas. Skambėjo geriausios, visiems puikiai žinomos senos jo dainos bei nauji kūriniai. „Šiandien turime džiaugtis, nes jei tik liūdėsime, tai už laisvę paaukoti gyvenimai neteks prasmės“,- sakė dainininkas.
Po koncerto dar ne visi skirstėsi namo. Žmonės pakviesti pasižiūrėti Leono Vytauto Glinskio dokumentinį filmą „laužai prie parlamento“.