Norintys dirbti bankrutuojančių įmonių darbuotojai neužsibūna darbo biržoje

Į atleidimų sūkurį patekę darbuotojai ne visi iš karto skuba registruotis darbo biržoje. Išeitinės išmokos, galbūt ir noras pailsėti ne vienam leidžia tolesniam laikui nukelti naujo darbo paieškas. 2015 metais „Fresh market”, „LaNika Baltic Ltd” ir „Vilniaus energija” – įmonės rekordininkės, 2015 metais pranešusios apie didžiausius grupės darbuotojų atleidimus. Ypač „Fresh market”, „LaNika Baltic Ltd” bankrotai viešojoje erdvėje sukėlė nemažą rezonansą dėl atleidžiamų kelių šimtų darbuotojų, tačiau iš tikrųjų, matyt, jų neišgąsdino tokie darbdavių sprendimai.
„La Nika Baltic Ltd” atleido daug siuvėjų, bet ne visos skuba į darbo rinką
Pranešimą apie grupės darbuotojų atleidimą iš UAB „La Nika Baltic Ltd” Vilniaus teritorinė darbo birža (TDB) gavo lapkričio 23 d. Čia buvo informuojama, kad dėl bankroto numatoma atleisti 190 darbuotojų. Gruodį darbo biržoje buvo įsiregistravę 90 UAB „La Nika Baltic Ltd” buvusių darbuotojų, o sausio 1 d., Lietuvos darbo biržos duomenimis, jų liko tik 41, oficialiai darbo paieškoje dalyvaujantis bedarbis. Visi norintys dirbti, įsidarbino Vilniaus siuvimo įmonėse, kurios nuolat ieško darbuotojų. Jau anksčiau UAB „Tuma“ priėmė 20 siuvėjų iš UAB „La Nika Baltic Ltd”. „Įdarbinsiu visus norinčius, darbo yra,“ – sakė generalinis direktorius Vladimiras Ivlijevas. Kviesdamas moteris ateiti dirbti į jo 250 dirbančiųjų turinčią įmonę, pažymėjo, jog priimtų dar 20 naujų siuvėjų, nes įmonė įsigijo trikotažo liniją, kurią norėtų atidaryti ir eksploatuoti.
Atleistiems Vilniaus siuvėjams iš UAB „La Nika Baltic Ltd” jau surengtos trys darbuotojų atrankos – darbo mugės. Pirmojoje net penkios siuvimo įmonės AB „Lelija“, UAB „Tuma“, UAB „Grigera“, UAB „Rožė“ ir UAB „Justilė“ atvyko rinktis darbuotojų. Buvo pakviesta daugiau kaip 30 neseniai darbo biržoje įsiregistravusių bankrutuojančios įmonės darbuotojų, tačiau atrankoje dalyvavo vos per 20 buvusių įmonės siuvėjų.
Ir kitose Vilniaus teritorinės darbo biržos organizuotose darbo mugėse buvusios UAB „La Nika Baltic Ltd” siuvėjos ne itin domėjosi darbdavių siūlymais kuo greičiau įsidarbinti, nors būtent čia turėjo dideles galimybes bendrauti su įvairių siuvimo įmonių vadovais ir susitarti dėl tolesnių susitikimų dominančiose įmonėse. Į darbuotojų atrankas kviečiami aprangos ir tekstilės įmonių atstovai, kurie nuolat ieško darbuotojų ir registruoja laisvas darbo vietas.
„Fresh market“ – darbuotojų atleidimų rekordininkas 2015 metais
Didžiausią grupės darbuotojų atleidimą labiausiai pajuto Vilniaus, Kauno, Panevėžio ir Alytaus regionuose veikusio „Fresh market“ mažmeninės prekybos tinklo 255 darbuotojų – jų paslaugų buvo atsisakyta lapkričio mėnesį. Aktyviai į prekybos rinką įsiveržusi ir gyventojų susidomėjimo sulaukusi mažmeninė ir internetinė prekyba, kaip atsirado greitai, taip ir baigė savo veiklą.
Šalies teritorinėse darbo biržose sausį registruoti tik 28 buvę „Fresh market“ darbuotojai. Darbo pasiūlymų pardavėjams ir prekybos sektoriaus darbuotojams nuolat pateikia įvairios įmonės, kurios jas registruoja ir darbo biržos svetainėje, todėl buvusiems darbuotojams nebuvo problemų ir jie greitai susirado kitus darbus.
Lapkričio pradžioje pateikusi pranešimą apie grupės darbuotojų atleidimą, UAB „Vilniaus energija” informavo, kad numato dėl reorganizacijos atleisti 114 darbuotojų. LDB Darbo rinkos paslaugų poskyrio vedėjo Aurelijaus Griciaus teigimu, sausio 1 d. buvo įsiregistravęs tik vienas šios įmonės darbuotojas, ieškantis darbo. „Daugiausiai atleidžiamų iš „Vilniaus energijos” yra katilų prižiūrėtojų. Galbūt jie registruosis vėliau, pasibaigus išmokėtų išeitinių terminams, kai kurie, būdami pensinio amžiaus, gal iš viso turės kitų tikslų dėl savo užimtumo“, – sakė A. Gricius.
Grupės darbuotojų atleidimų atvejais teritorinės darbo biržos darbuotojai lankosi apie tai pranešusioje konkrečioje įmonėje, susitinka su įmonės bankroto administratoriumi ar vadovais ir atleidžiamais darbuotojais ar jų atstovais, suteikia informaciją apie teritorinių darbo biržų teikiamas paslaugas, aptaria užimtumo rėmimo priemonių taikymo galimybes ir parengia Prevencinių priemonių grupės darbuotojų atleidimo pasekmėms švelninti programas.
Atleista daugiau darbuotojų
2015 metais Lietuvos darbo birža gavo 44 pranešimus iš įmonių, kuriuose buvo informuojama apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus, ir įspėti 2304 darbuotojai apie darbo netekimą. Pagrindinės grupės darbuotojų atleidimų priežastys – įmonių bankrotai, gamybos perkėlimas į kitus Lietuvos regionus, reorganizacijos ir likvidacijos.
Praėjusiais metais buvo gauta šešiais pranešimais apie grupės darbuotojų atleidimus daugiau nei 2014 metais, kai įspėjimus apie numatomus atleidimus buvo gavę 1752 darbuotojai. Nė vienas ūkio sektorius ar veiklos sritis neišsiskyrė masiniais grupės darbuotojų atleidimais. Pavienių sumažėjusių ir nepavykusių veiklų fiksuota ir statyboje, ir drabužių siuvime, ir mažmeninėje prekyboje, ir pagrindinių organinių chemikalų gamyboje, ir aplinkos apsaugoje, ir viešbučių, ir restoranų bei globos srityse.
Gruodį atleidimų lapelius gavo per 500 darbuotojų
Metų pabaigoje – gruodžio mėnesį – gauti 5 pranešimai apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus ir įspėti 503 darbuotojai. Du pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus gavo Vilniaus TDB, po vieną – Telšių, Klaipėdos ir Kauno TDB.
UAB „Korileta”, užsiimanti patalpų valymu Vilniuje, dėl bankroto įspėjo 106 darbuotojus. UAB „Saurida”, kurios veikla Mažeikiuose – prekyba naftos ir dujų produktais, dėl ekonominių priežasčių įspėjo 100 darbuotojų. Lietuvos kriminalinės policijos biuras dėl struktūrinių pertvarkymų atleidžia 90 darbuotojų. UAB ”Biglio dribsnių gamyba“ iš Kauno rajono dėl gamybos perkėlimo į Trakų rajoną įspėjo 25 darbuotojus. Klaipėdos AB „Lietuvos jūrų laivininkystė“, dirbanti jūrų ir pakrančių krovininio vandens transporto srityje, dėl bankroto atleidžia 182 darbuotojus.