Peršalimas? Gripas? Pasveik be antibiotikų!
Didėjant sergamumui gripu aplinkoje, turime didesnę galimybę užsikrėsti gripu ar kita peršalimo liga. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad gydydamiesi nepakenktume sau.
Atminkite: antibiotikai nepadės pasveikti nuo peršalimo ar gripo
Nuo peršalimo ar gripo vartojami antibiotikai neduos jums jokios naudos: antibiotikai neveikia virusinių infekcijų. Be to, antibiotikai gali sukelti nemalonių šalutinių reiškinių, tokių, kaip viduriavimas, pykinimas arba bėrimas.
Sergant lengvomis bakterinėmis infekcijomis, pavyzdžiui, sloga, gerklės uždegimas, bronchitas ar ausų uždegimas vartoti antibiotikų dažnai nebūtina, nes dauguma atvejų žmogaus imuninė sistema gali pati įveikti lengvas infekcijas. Daugumą simptomų galima palengvinti ir nereceptiniais vaistais. Vartojami antibiotikai nepalengvins jums pasireiškiančių simptomų ir nepadės greičiau pasijusti geriau.
Skirkite sau laiko pasveikti
Susirgus, ypač kai tam tikri simptomai pasireiškia pirmą kartą, gali būti nelengva. Jei žinosite, kaip kontroliuoti pasireiškiančius simptomus, bus lengviau kovoti su liga. Sužinokite, kaip pasirūpinti savimi nevartojant antibiotikų. Kreipkitės patarimo į vaistininką – simptomus gali palengvinti kiti vaistai. Vaistininkas gali rekomenduoti nereceptinių vaistų peršalimo ar kitiems simptomams lengvinti. Visada klauskite jo, ypač jeigu vartojate vaistus nuo kitų ligų:
• Nuskausminamieji lengvina skausmą ir mažina karščiavimą;
• Vaistai nuo uždegimo, pvz., gerklės purškalai arba pastilės, lengvina rijimą;
• Geriamieji atsikosėjimą lengvinantys vaistai šalina gleives iš kvėpavimo takų;
• Nosies purškalai ir nosies gleivinės paburkimą mažinantys vaistai padeda lengviau kvėpuoti;
• Antihistamininiai vaistai mažina nosies užgulimą, slopina čiaudulį ir nosies kutenimą.
Gausus skysčių vartojimas ir poilsis padės pasveikti nuo bet kurios peršalimo ligos.
Sergant dauguma peršalimo ligų, ligonio būklė pagerėja po dviejų savaičių. Simptomams neišnykus arba iškilus abejonių, svarbu pasitarti su savo šeimos gydytoju, nes ligos diagnozei patvirtinti reikėtų atlikti ir laboratorinius tyrimus.
Būtina atsiminti, kad:
•Kai kurios virusinės infekcijos praeina savaime ir jokio gydymo nereikia. Skirkite sau laiko pasveikti.
•Tiek virusų, tiek bakterijų sukeltos infekcijos turi panašių ligos simptomų.
•Antibiotikai veikia tik bakterijų sukeltas infekcijas, virusų antibiotikai tiesiog neveikia.
•Antibiotikai gali veikti ne tik infekciją sukėlusias bakterijas, bet ir gerąsias organizmo bakterijas.
•Dažnas ir neteisingas antibiotikų vartojimas skatina atsparių antibiotikams bakterijų vystymąsi. Bakterijos yra gyvi mikroorganizmai, kurie stengiasi išgyventi ir sukuria apsauginius mechanizmus savo viduje prieš antibiotikų veikimą. Šiuos mechanizmus bakterijos perduoda viena kitai – todėl atsparių antibiotikams bakterijų skaičius didėja.
Prieš pradėdami vartoti antibiotikus visada pasitarkite su gydytoju. Tik gydytojas gali nustatyti teisingą diagnozę ir nuspręsti, ar būtina vartoti antibiotikus.
Smalsu, ką žinote apie teisingą antibiotikų vartojimą?
Pasitikrinkite, atsakydami į anketos klausimus.
Parengta pagal