Pasikeitimų Trišalės tarybos veikloje tikslas – progresas ir pozityvumas
Kas yra Šiaulių miesto Trišalė taryba? Dažnai net patys jos nariai – Šiaulių miesto savivaldybės, profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovai – tarybos veiklą įsivaizduoja skirtingai. Praėjusius metus Trišalei tarybai pirmininkavo Savivaldybė. Jos pirmininkas miesto meras Artūras Visockas, susipažinęs su šios struktūros nuostatais, pasiūlė juos keisti, kad būtų galima dirbti racionaliau ir produktyviau.
„Pirmą kartą nuo 2008 metų, kai Trišalė taryba buvo sukurta,siekiama jos veiklos pažangos ir konstruktyvumo. Nevykę nuostatai įpareigojo Trišalę tarybą svarstyti visus Savivaldybės tarybos klausimus. Tai būtų perteklinė ir daug laiko atimanti veikla. Manau, kad taryboje turime susitarti, kokius konkrečius klausimus svarstysime, ir dirbti produktyviai“, – sakė meras Artūras Visockas.
Antradienį per Trišalės tarybos posėdį buvo pateikti svarstyti nuostatų pakeitimai, tačiau jie liko neatversti, nes Profesinių sąjungų susivienijimo atstovai paprašė daugiau laiko su jais susipažinti. Šiais metais pirmininkavimas Trišalei tarybai perduotas profesinių sąjungų atstovams.
Nuostatų pakeitimus rengusi miesto mero padėjėja Kamilė Sakalauskaitė paaiškino, kad pakeitimai yra būtini, nes Trišalės tarybos veiklai reikia daugiau aiškumo. Tarybą sudarančios šalys turi susitarti, kokius klausimus ketina svarstyti, tačiau jie turėtų būti iš Trišalės tarybos narių atstovaujamų sričių. Tokia struktūra neturėtų priimti rekomendacinių sprendimų dėl tų visuomenės grupių, kurioms Trišalės tarybos nariai neatstovauja.
Mero padėjėja priminė, kad Darbo kodekse yra nurodyta, jog įstatymų ar kolektyvinių sutarčių nustatyta tvarka gali būti steigiamos trišalės ar dvišalės tarybos darbo, užimtumo, darbuotojų saugos ir sveikatos bei socialinės politikos įgyvendinimo klausimams nagrinėti ir spręsti lygiateisio trišalio ar dvišalio bendradarbiavimo pagrindu.
Anot K. Sakalauskaitės , šiuo metu Savivaldybėje veikia nemažai tarybų, atstovaujančių atskirus sektorius, – Verslo taryba, NVO taryba, Švietimo taryba ir kt. Visos šios struktūros kartu su Trišale taryba neturėtų dubliuoti viena kitos darbo.
Trišalės tarybos nuostatuose buvo įrašyta, kad Šiaulių miesto trišalė taryba koordinuoja kitų trišalių, dvišalių miesto struktūrų veiklą ir reguliariai išklauso pranešimus apie šių struktūrų darbą. Jokie įstatymai nesuteikia Šiaulių miesto trišalei tarybai viršenybės prieš kitas panašias struktūras ir neįpareigoja jų kontroliuoti.
Kai kurie nuostatų punktai yra beviltiškai pasenę. Kaip pavyzdį mero padėjėja nurodo įpareigojimą skelbti tarybos protokolus spaudoje, kai šiandien jau visa tokia informacija skelbiama interneto svetainėse.
Iš tiesų, nuo balandžio mėnesio pasikeitus miesto vadovams, Trišalės tarybos posėdis vyko tik spalio mėnesį, kai pakviestas lektorius pristatė naujojo socialinio modelio pokyčius ir buvo sutarta keisti tarybos nuostatus. Kitų iniciatyvų nei iš darbdavių, nei iš profsąjungų sulaukta nebuvo, todėl už ne itin intensyvią tarybos veiklą praėjusių metų antrąjį pusmetį atsakomybė tenka visoms Trišalės tarybos šalims, nes lygiateisiškumo pagrindu joje veikia visos trys šalys.
Savivaldybei atstovaujantys Trišalės tarybos nariai buvo nustebinti Profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkės, kuri net nedalyvavo Trišalės tarybos posėdyje, viešų komentarų apie posėdyje svarstytus klausimus.
„Mūsų tikslas – progresas ir pozityvumas. Tikrai neprieštarausime jokiems racionaliems partnerių pasiūlymams ir sieksime dalykiško bendradarbiavimo. Esame atviri dialogui su visomis miesto bendruomenės socialinėmis grupėmis. Manau, kad ir Trišalėje taryboje, kartu susitarę dėl veiklos principų, dirbsime prasmingai. Mes norime, kad visose Savivaldybės srityse vyktų efektyvus darbas. Dėl to vykdome Savivaldybės administracijos reformą, peržiūrime kitų struktūrų darbą. Dirbame šiauliečiams, todėl posėdžiuose praleistas laikas turi duoti naudą miestiečiams, o ne tiesiog būti skirtas pasikalbėti“, – sakė miesto meras Artūras Visockas.
Trišalės tarybos sutarimu kitas posėdis vyks kovo 1 dieną.