Patvirtinta Alytaus miesto vietos plėtros strategija
Paskutinį sausio ketvirtadienį vykusiame tarybos posėdyje vieningai pritarta Alytaus miesto vietos plėtros strategijai. Ja siekiama didinti vietines įsidarbinimo galimybes ir skatinti bendruomenės socialinę integraciją pasitelkiant bendruomenės, verslo ir vietos valdžios ryšius.
„Vietos plėtros strategija buvo parengta mūsų bendruomenės narių, gyventojų iniciatyva. Jie patys ir pasiūlė strategijos priemones. Visus išklausėme, diskutavome apie miestui aktualias problemas“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskienė. Viešųjų svarstymų metu pateikti miesto gyventojų, įstaigų, asociacijų atstovų, seniūnaičių ir bendruomenių narių projektiniai siūlymai įtraukti į strategiją.
Vietos plėtros strategija orientuota į du pagrindinius sektorius: darbo vietų, užimtumo skatinimą ir socialinės atskirties mažinimą. Tokiu būdu bus siekiama mažinti nedarbą ir socialinę atskirtį, įtraukti miesto gyventojų tikslines grupes.
Strategijos tikslai ir uždaviniai – Alytaus mieste teikti socialines ir kitas paslaugas, skirtas socialinėje atskirtyje esantiems asmenims, užtikrinti šių paslaugų (pagalbos į namus paslaugų teikimo, savanorystės skatinimo ir pan.) plėtrą ir prieinamumą. Atsižvelgta ir į senjorus, vaikus auginančias mamas, riziką patyrusias šeimas, kitas socialines grupes. Siekiant mažinti nedarbą, didžiausias dėmesys bus skiriamas darbingų bedarbių ir neaktyvių asmenų dalyvavimui užimtumo iniciatyvoje, verslumo gebėjimams, stiprinantiems asmens konkurencingumą darbo rinkoje, skatinti, užimtumo ir neformalios verslumo iniciatyvos įgyvendinimo galimybėms užtikrinti, Alytaus socialiniam verslui kurti ir plėtoti.
Anot S. Dumbliauskienės, pagal lėšas ir skiriamas priemones šiems dviem tikslams įgyvendinti didžiąją dalį sudaro verslo priemonės: suplanuotiems projektams skirta per 400 tūkst. eurų, o socialinei atskirčiai mažinti – per 200 tūkst. eurų. „Natūralu, kad stiprėjant verslo sektoriui, mažės socialinė atskirtis ir pašalpų gavėjų skaičius. Šie du sektoriai neišvengiamai susiję.“
Strategija parengta išnagrinėjus socialinius, demografinius, ekonominius rodiklius. Bendra strategijoje numatytos veiklos ir projektų vertė – 691 165,00 eurų, iš tos sumos numatyti 645 265,00 eurai ES paramos lėšų (Europos socialinio fondo lėšos), 45 900, 00 eurų – savivaldybės biudžeto lėšos, kurias savivaldybė skirtų konkretiems projektams įgyvendinti. Vidaus reikalų ministerijai įvertinus šią strategiją, bus skiriama lėšų jai įgyvendinti. Ar visos strategijoje numatytos priemonės tinkamos finansuoti, spręs taip pat Vidaus reikalų ministerija.