2 vasario, 2016
VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės informacija

Reabilitacija arčiausiai namų – geriausia

Kovoje su liga dažniausiai nepakanka vien gydymo. Dažnai liga atsitraukia ar negalė palengvinama tik tada, kai ligoniui taikomas ir reabilitacija. Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientams bei ligoniams iš aplinkinių gydymo įstaigų gali būti skiriamas reabilitacinis gydymas ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos skyriuje, įsikūrusiame Moters ir vaiko klinikoje. Ypač šia galimybe patenkinti šiauliečiai, nes jiems nereikia mėnesiui ar ilgiau išvykti toli nuo namų, tad ir artimieji gali dažniau pasirūpinti.

Į reabilitaciją – pakeitus sąnarį

Dažnas Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos skyriaus pacientas – po sudėtingos sąnario keitimo operacijos. Skyriaus vedėja Snieguolė Valečkienė pastebi, jog Ortopedijos-traumatologijos centro ortopedai – traumatologai, atlikę sąnario keitimo operacijas, rekomenduoja pacientams reabilitacinį gydymą rinktis ligoninės Reabilitacijos skyriuje. Ortopedo-traumatologo Vytauto Šantario operuotas pacientas Vytautas Majauskas džiaugiasi, kad jam buvo pasiūlytas reabilitacinis gydymas Šiaulių ligoninėje, nes pats būtų ir nežinojęs, kad gydymą tęsti gali toje pačioje gydymo įstaigoje.

Šešiasdešimtmetis V. Majauskas įsitikinęs, jog kelio sąnariai sudilo nuo didelio krūvio – nuo ketvirtos klasės jis 25-erius metus žaidė krepšinį, tad bėgioti tekdavo kasdien ir daug.
Metams bėgant ir pradėjo skaudėti kelių sąnariai – ypač dešinės kojos. Kai skausmą kentėti tapo sunku, Vytautas ryžosi kelio sąnario keitimo operacijai.

Prieš dvi savaites ortopedas-traumatologas Vytautas Šantaris atliko kelio sąnario keitimo operaciją. Savaitė po operacijos praėjo Ortopedijos-traumatologijos skyriuje. Čia pacientu rūpinosi ne tik ortopedai-traumatologai, bet ir ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus specialistai.

Deja, šių procedūrų nepakanka, kad sąnarys pradėtų tinkamai funkcionuoti. Pacientams skiriamas dviejų- trijų savaičių reabilitacinis gydymas.

V. Majauskas, kaip ir visi pacientai, kuriems skiriamas nemokamas medicininės reabilitacijos ir sanatorinis (antirecidyvinis) gydymas, gali gydymą rinktis jam tinkančioje reabilitacijos įstaigoje.

Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė, laikinai einanti generalinio direktoriaus pareigas Vaiva Makštutienė, sako, jog visiems ligoninės pacientams, jei yra indikacijos, draustiems socialiniu draudimu, gali būti skiriamas reabilitacinis gydymas po ūmių ligų, operacijų, traumų, sąnarių protezavimų. Reabilitacinį gydymą rekomenduoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. Gydytojas sprendžia ir tai, ar pacientui reikalinga ambulatorinė reabilitacija, ar reabilitacija stacionare, kokia jos trukmė.

Pirmojo reabilitacijos etapo sėkmė

Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus medikai, vadovaujami skyriaus vedėjos reabilitologės Laimos Rindzevičienės, rūpinasi pirmine ligoninės pacientų reabilitacija

Kuo anksčiau po ūmios ligos ar traumos pradedama reabilitacija, tuo didesnė tikimybė, kad ligonis išvengs ligos komplikacijų ar liekamųjų reiškinių. Tuo rūpinasi Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus medikai, vadovaujami skyriaus vedėjos reabilitologės Laimos Rindzevičienės.

Pirmojo reabilitacijos etapo specialistų komandoje dirba keturi fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, penkios fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytojos, 7 masažuotojai, 14 kineziterapeutų, trys logoterapeutai, trys socialiniai darbuotojai, psichologė bei ergoterapeutas.

Medicininė reabilitacija, pasak L. Rindzevičienės, – tai kompleksinis medicinos reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, ortopedinių ir kompensacinių priemonių, psichologinės pagalbos, gydymo vaistais, dieta, pacientų ir jų artimųjų mokymo) taikymas siekiant kuo daugiau sugrąžinti sutrikusias funkcijas, jas kompensuoti ir palaikyti pasiektą funkcinio pajėgumo lygį. Šios reabilitacinės priemonės pradedamos taikyti pacientui patekus į specializuotą ligoninės stacionaro skyrių, susirgus ar ligai paūmėjus. Atsižvelgiant į ligonio sveikatos būklę, taikomos skirtingos apimties ir intensyvumo reabilitacinės priemonės.

Tai yra pirmasis reabilitacijos etapas, kuris vykdomas visų ligoninės skyrių pacientams po įvairiausių traumų bei sergantiems įvairiomis ligomis.
Pirminė reabilitacija taikoma sergantiems kraujotakos sistemos ligomis: miokardo infarktu, krūtinės angina, po intervencinių kardiologinių procedūrų. Skubi reabilitacijos specialistų pagalba būtina ir pacientams su judėjimo atramos aparato pažeidimais: esant įvairioms sąnarių ligoms, kaulų lūžimais, po sąnarių endoprotezavimo ir kitų operacijų. Kuo anksčiau pradedama ir pacientams, užkluptiems nervų sistemos ligų, galvos smegenų ligų ir galvos traumų, nugaros smegenų ligų ir traumų. Dažniausiai tai būna insultai, augliai, radikulopatijos, polineuropatijos, išsėtinė sklerozė ir kitos ligos.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai konsultuoja į įvairius ligoninės skyrius patekusius pacientus. Jie įvertina pacientų sveikatos sutrikimus: judėjimo, apsitarnavimo, bendravimo galimybes, sudaro reabilitacijos programą, suburia reabilitacijos komandą. Pasak L. Rindzevičienės, gali būti skiriamos bei atliekamos individualios fizioterapijos, kineziterapijos, masažo procedūros ir kitomis ligomis sergantiems pacientams.

Pacientų reabilitacija pradedama, kai tai leidžia paciento būklė. Stengiamasi pirmąjį reabilitacijos etapą pradėti kuo anksčiau, nes reabilitacijos efektyvumas priklauso nuo to, ar laiku reabilitacija pradėta. Per 2015 metus Respublikinės Šiaulių ligoninės klinikų skyriuose gydomiems pacientams buvo atlikta 47210 pirmo reabilitacijos etapo fizioterapijos procedūrų, beveik 14 tūkst. masažo procedūrų, 39584 kineziterapijos procedūrų, 5711 ergoterapijos procedūrų.

Reabilitacijos skyriuje – visos procedūros

Pirmojo etapo reabilitologai ir gydantis specialistas sprendžia, ar dar turi būti tęsiama reabilitacija – koordinuotos kompleksinis medicininės, socialinės, pedagoginės, profesinės priemonės, siekiant maksimalaus reabilituojamo paciento funkcinio aktyvumo.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos skyrius teikia II A lygio stacionarinės medicininės reabilitacijos gydymo paslaugas sergantiems nervų sistemos ir judamojo-atramos aparato ligomis. 24 lovų skyriuje dirba 30 medicinos personalo darbuotojų. Drauge su skyriaus vedėja, reabilitologe Snieguole Valečkiene ir vyresniąja slaugytoja Silva Praniene dirba 11 slaugytojų, 5 kineziterapeutai, logoterapeutė, psichologė, socialinė darbuotoja, ergoterapeutė, ūkio reikalų tvarkytoja, šešios slaugytojų padėjėjos.

Pasirinkusiems antrinį reabilitacijos etapą Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir atvykusiems į Reabilitacijos skyrių, procedūros taikomos individualiai. Bene populiariausia procedūra – individuali kineziterapija. Taip pat pacientams taikoma ergoterapija, užimtumo terapija, logoterapeuto konsultacija ir logoterapija, masažas, hidromasažas, purslų vonelės, fizioterapinės procedūros: gydomojo parafino aplikacijos, magnetoterapija, lazerio terapija, poliarizuotos šviesos terapija, elektrostimuliacija, parafino vonelės. Taip pat dažnam prireikia individualių psichologo konsultacijų, socialinio darbuotojo konsultacijų, ortopedų konsultacijų. Pastarieji pritaiko ir reikalingas ortopedines priemones. Esant reikalui konsultuoja pacientus ir kitų specialybių gydytojai: terapeutai, neurologai, kardiologai, atliekami ir reikiami tyrimai.

Svarbiausia – įveikti skausmą

Kineziterapijos procedūros ypač populiarios

Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos skyriuje pernai gydėsi 371 pacientas. 2014 metais čia jėgas po insulto ir sąnarių endoprotezavimo atgavo 323 pacientai. Skyriaus vedėja Snieguolė Veličkienė pastebi, jog pacientų daugėja, nors ir ne visos 24 lovų skyriaus galimybės jau išnaudojamos – pacientų galėtų būti ir daugiau.

– Galėjau pasirinkti ir Palangą, tačiau kai sužinojau, jog Reabilitacijos skyrius yra ir Šiaulių ligoninėje, nusprendžiau likti čia, – pasakojo pacientas Vytautas.
Visi trys palatos draugai, čia besigydantys po kelio sąnario transplantacijos, džiaugiasi pasirinkimu. Visi yra šiauliečiai, tai džiaugiasi, kad artimieji gali aplankyti, kada panorėję.
Tačiau labiausiai vyrus džiugina tai, kad šiame Reabilitacijos skyriuje yra visos procedūros, padedančios po sudėtingos operacijos atsistoti ant kojų.

Vytautas Majauskas pasakoja, jog jam labiausiai patinka mankštos. Ir džiaugiasi sparčiu sveikimu. Padeda parafino terapija, spiritinis kompresas nakčiai, elektros terapijos procedūros.
Daugiausia patirties yra sukaupęs palatos pacientas Feliksas, nes jam keistas jau antras kelio sąnarys. Žmogus žino, kad ir po reabilitacijos procedūrų dar laukia ilgas darbas, kurį teks savarankiškai dirbti namie, jei norės, kad sąnarys kuo geriau lankstytųsi.

Trejus ir daugiau metų kiekviename žingsnyje kentę skausmą bei pasiryžę operacijai Reabilitacijos skyriaus pacientai – vienminčiai. Jie įsitikinę, jog dabar svarbiausia – gyventi be nuolatinio, daugelį metų varginusio skausmo.


Raseinių ligoninės nuotr.
20 gruodžio, 2024

Besibaigiant metams Raseinių rajono savivaldybės taryba ligoninei skyrė beveik 400 tūkst. eurų, kurie bus panaudoti Intensyvios terapijos skyriui, kuriam priklauso […]

20 gruodžio, 2024

Kasdienė odos priežiūra, kokybiška kosmetika ir sveiki gyvenimo įpročiai yra svarbūs norint puoselėti grožį. Tačiau išorinės priemonės – tik dalis […]

20 gruodžio, 2024

Cheminės plaukų procedūros, tokios kaip dažymas, tiesinimas ar garbanojimas, dažnai suteikia norimų rezultatų – ryškesnės spalvos, švelnesnių tekstūrų ar ilgiau […]

20 gruodžio, 2024

Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis tampa tikru stebuklu. Kalėdinė nuotaika šiuo […]

17 gruodžio, 2024

Antradienį ant sostinėje esančio Vingio parko pėsčiųjų tilto atidaryta menininko Algio Kriščiūno kurta instaliacija „100 priežasčių tiltas“. Šiuo socialiniu projektu, anot Vilniaus […]

17 gruodžio, 2024

Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais tėvams dažnai tenka susidurti su didžiuliu iššūkiu – kūdikio dienotvarkės suderinimu ir tinkamo miego užtikrinimu. Šis […]

12 gruodžio, 2024

Gyventojų apklausoje dalyvavę šiauliečiai nesutinka su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) sprendimu, kuriuo savivaldybė yra įpareigojama pakeisti […]

AB „Šiaulių energija“ nuotr.
12 gruodžio, 2024

AB „Šiaulių energija“ investuoja į projektus, prisidedančius prie tvarios energetikos plėtros, didinančius atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą. Šios investicijos padeda mažinti […]

7 gruodžio, 2024

2024 m. gruodžio 7 d. Šiauliuose sužibo tradicijomis alsuojanti Kalėdų eglė. Keliolikos metrų aukščio eglę miestui padovanojo Šiaulių rajono gyventojai. […]

4 gruodžio, 2024

Antradienį, gruodžio 3 dieną, Pikeliškėse, Vilniaus rajone, atidaryti pirmieji šios savivaldybės įsteigti grupinio gyvenimo namai (GGN), skirti asmenims, turintiems intelekto […]

Verslo efektyvumo alchemija
30 lapkričio, 2024

Neretai apie verslo sėkmę sprendžiama pagal įmonės uždirbamą pelną, tačiau šiuolaikinėje verslo aplinkoje vis dažniau kalbama apie tai, kaip optimizuoti […]

27 lapkričio, 2024

Gimdymas yra nuostabi ir gyvenimą keičianti akimirka, tačiau jis taip pat gali palikti žymių ant moters kūno. Daugelis moterų po […]

27 lapkričio, 2024

Beieškant po pasaulį išsibarsčiusių šiauliečių, nustebino netikėta ir šilta pažintis su Audriumi Brūzga – žmogumi, labai mylinčiu Lietuvą ir miestą, […]

17 lapkričio, 2024

Kalėdų laikotarpiui besiruošiantys didieji šalies miestai jau suplanavo, kada įžiebs švenčių simboliu tapusias miesto egles. Brangiausia kalėdinė puošmena šiemet stovės […]

16 lapkričio, 2024

Ar kada nors jaučiate, kad spaudimas darbe, nesibaigiantys terminai ar asmeniniai iššūkiai niekada nesibaigia? Jei taip, jūs nesate vieni. Lėtinis […]

12 lapkričio, 2024

Lapkričio 7 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko konferencija „Kūrybinės perspektyvos: nauji komiksų maršrutai“, skirta aptarti komiksų naudojimo edukacijoje […]

8 lapkričio, 2024

Spalio 24–26 dienomis Niujorke (JAV) pristatytas unikalus projektas „Atverk langą: Šiauliai – Niujorkas“. Per tris dienas Niujorke surengta eilė renginių, […]

6 lapkričio, 2024

Šiaulių miesto savivaldybė per artimiausius dvejus metus rengiasi už 4,7 mln. eurų atnaujinti penkis stadionus, esančius šalia bendrojo ugdymo įstaigų. […]

4 lapkričio, 2024

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikus vienijančios profesinių sąjungų organizacijos pirmadienį pasirašė naują Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos […]

4 lapkričio, 2024

Nusižudžiusios Šiaulių medikės artimiesiems Šiaulių apylinkės teismas priteisė 70 tūkst. eurų neturtinės žalos. Kaip nurodoma teismo pranešime spaudai, teismas visiškai […]