Darbe su socialinės rizikos šeimomis – permainos
Po skaudžios nelaimės Saviečių kaime Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius operatyviai inicijavo darbo grupę ir nurodė paruošti naują tvarką darbui su socialinės rizikos šeimomis.
Kėdainių rajone yra 250 socialinės rizikos šeimų, kuriomis rūpinasi devyniolika socialinių darbuotojų. Kiekvienam jų vidutiniškai tenka dirbti su keturiolika šeimų ir stebėti maždaug 33 vaikų gyvenimo sąlygas.
Darbo grupė dirbo operatyviai ir dalykiškai
Darbo grupė, sudaryta iš savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antano Pavolio, rajono tarybos narių Jūratės Judickienės ir Onos Šulcienės, Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Vilimos Jucevičiūtės, daug diskutavo apie darbo su šiomis šeimomis tvarką ir jos pakeitimus, išgrynino esamas problemas, parengė analizes ir pateikė pasiūlymus, kaip pagerinti situaciją.
„Specialiai suburta darbo grupė dirbo labai operatyviai ir dalykiškai, o per dvi savaites atliktas didelis paruošiamasis darbas, kuris turi virsti realiu darbu su socialinės rizikos žmonėmis“, – sakė S. Grinkevičius.
Rajono vadovų nuomone, pirminis darbas atliktas gerai, ruošiami sprendimai yra konstruktyvūs, todėl naująją tvarką darbui su socialinės rizikos šeimomis telieka teikti rajono tarybai.
Meras norėtų, kad rajono tarybos nariai taip pat išsakytų savo siūlymus dėl šios tvarkos tobulinimo.
Pasirašytos bendradarbiavimo sutartys
„Po skaudžių įvykių mes iš karto ėmėmės veiksmų, ką galėtume padaryti, kad ateityje išvengtume skaudžių nelaimių socialinės rizikos šeimose. Buvo surengtas ne vienas susitikimas su atsakingais pareigūnais ir specialistais, taip pat kalbėjomės su seniūnaičiais ir bendruomenių pirmininkais, kad jie išdrįstų išsakyti šalia gyvenančiųjų problemas. Visi geranoriškai pažiūrėjo į prašymus padėti socialiniams darbuotojams rinkti informaciją ir stebėti probleminius kraštiečius. Kadangi akivaizdžiai buvo pastebėta, jog trūksta bendradarbiavimo tarp kai kurių institucijų, todėl rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis jau pasirašė bendradarbiavimo sutartis su Kėdainių ligoninės ir Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro vadovais. Artimiausiu metu tokia sutartis bus pasirašyta ir su rajono policijos komisariatu. Tad socialinius darbuotojus turėtų pasiekti visa informacija apie nukentėjusius dėl smurto artimoje aplinkoje ar kitų teisėtvarkos pažeidimų“, – sakė S. Grinkevičius.
Budėjimą pradėjo mobilūs ekipažai
Mero teigimu, labai svarbu, kad bus pokyčių ir socialinių šeimų lankymo grafikuose – savivaldybė numatė papildomų lėšų, kuriomis bus apmokėtas socialinių darbuotojų darbas po įprastų darbo valandų ir savaitgaliais.
Nuo vasario mėnesio pradžios rajono seniūnijose gyvenančias socialinės rizikos šeimas, pagal slenkantį grafiką, pradėjo lankyti socialiniai darbuotojai, lydimi policijos ekipažo. Tokios mobiliosios brigados pasirinktose seniūnijose socialinės rizikos grupei priklausančias šeimas lankys iki 22 valandos.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Vilimos Jucevičiūtės teigimu, vasario pradžioje pirmieji tokie vizitai vyko po Šėtos ir Truskavos seniūnijas.
Trečiadienį ekipažai lankysis Josvainių ir Pernaravos, o ketvirtadienį ir penktadienį – Kėdainių miesto, Surviliškio, Gudžiūnų, Pelėdnagių, Dotnuvos ir Vilainių seniūnijose.
Ruošiamasi įvesti telefono liniją
Taip pat ruošiamasi įvesti tiesioginę telefono liniją, kurioje slenkančiuoju grafiku budės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai. Tai šeimoms padės operatyviau prisišaukti pagalbą.
Šiemet iš rajono savivaldybės biudžeto planuojama skirti lėšų socialinių darbuotojų atlyginimui už viršvalandžius ir darbą švenčių dienomis bei tiesioginei telefono linijai įvesti. Taip pat bus griežtinama socialinių darbuotojų kontrolė, atsiras jų darbo žurnalų, kuriuose fiksuojami visi apsilankymų socialinės rizikos šeimose įrašai ir tikrinimai.
Šeimos bus suskirstytos į grupes
Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė sakė, kad esminiai būsimos tvarkos darbo su socialinės rizikos šeimomis pakeitimai yra keli. Pirmiausia – šeimos pagal rizikos laipsnį bus suskirstytos į tris grupes: vidutinės, padidintos ir didelės rizikos.
„Pagal grupes bus sudaromi ir lankymų grafikai. Jei šeima priklausys vidutinės rizikos grupei, tai ji bus lankoma ne mažiau kaip keturis kartus per mėnesį, jei – padidintai rizikai, tai bus stebima ne rečiau kaip šešis kartus, o didžiausios rizikos šeimas socialiniai darbuotojai lankys ne mažiau kaip aštuonis kartus per mėnesį. Rizikos grupę socialiniai darbuotojai nustatys pagal parengtą anketą“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Socialinės paramos skyriaus vedėjos teigimu, neretai problemų kyla ir ne socialinės rizikos šeimose. Jei bus pranešta apie šeimas, kad jose smurtaujama, neprižiūrimi vaikai ar tėvai piktnaudžiauja savo valdžia, tuomet tokia šeima gali atsidurti stebimų šeimų sąraše ir sulaukti socialinių darbuotojų vizitų.
Bus vedami stebėjimo žurnalai
Socialiniams darbuotojams atsiras prievolė pildyti lankomų šeimų stebėjimo žurnalus, kuriuose bus fiksuojamas ne tik vizitų laikas ir trukmė, bet ir užduotų užduočių suvokimas ir atlikimas.
„Socialinės rizikos šeimos turi itin daug problemų. Vienose labai daug bėdų kyla dėl alkoholio vartojimo, kitose trūksta socialinių įgūdžių, trečiose neprižiūrimi vaikai, o neretai ir visa puokštė vienoje vietoje veši. Tad socialiniams darbuotojams tenka ne tik aplankyti problemines šeimas, bet ir jas mokyti labai paprastų dalykų – ruošti valgį, skalbti drabužius, tvarkyti namus. Kiekvieną kartą šeimos gauna namų darbų. Dabar tie namų darbai bus ne tik užfiksuoti, bet ir įvertintos priežastys jų atlikimo ar neatlikimo“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Daugiau dėmesio bus skiriama darbo kokybei
Šiek tiek bus griežtinama ir socialinių darbuotojų darbo kokybė.
„Kadangi darbai šiek tiek keisis, tai jie negali likti be stebėjimo. Mes kontroliuosime, ar viskas daroma taip, kaip suplanuota. O galbūt tikrinimų metu atsiras tokių pastabų, kurios dar labiau pakeis darbus“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Nors socialinės rizikos šeimų priežiūros tvarka ir keisis, darbo socialiniams darbuotojams nepadaugės.
„Darbai lieka tie patys, tiesiog atsiras daugiau aiškumo ir susikalbėjimo bei daugiau dėmesio ir laiko dirbant su pačia šeima, o ne prie aprašymų apie šeimą. Be to, daugybės aktų ir ataskaitų rašymą pakeis vieno žurnalo pildymas“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Problemas reikia spręsti kompleksiškai
Iškart po skaudaus įvykio Saviečių kaime rajono vadovas S. Grinkevičius kalbėjosi su socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta Pabedinskiene, kuriai išsakė sistemines socialinėje srityje įsisenėjusias problemas, būdingas ne vienai savivaldybei, o visai šaliai.
Panašias mintis tuo klausimu viešai išdėstė ir ministrė, ir aukščiausi šalies vadovai. Jų nuomone, tarpinstitucinio bendradarbiavimo, vaiko teisių apsaugos ir smurto artimoje aplinkoje bei kitas problemas reikia spręsti kompleksiškai.
„Siekdami užkirsti kelią kitoms skaudžioms nelaimėms, patys ėmėmės esminių pakeitimų darbui su socialinės rizikos šeimomis“, – sakė S. Grinkevičius.