Svarstyta gyventojų prievolė ženklinti gyvūnus
Marijampolės savivaldybės administracijoje Savivaldybės tarybos Aplinkos apsaugos ir kaimo reikalų komiteto iniciatyva vasario 23 d. organizuotas pasitarimas apie privalomą gyvūnų ženklinimą. Pasitarime be savivaldybės tarybos ir administracijos atstovų dalyvavo Marijampolės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Marijampolės gyvūnų mylėtojų asociacijos, UAB „Mindraja“ vadovai, vietos žurnalistai. Susitikimo metu priminta, kad nuo šių metų gyventojams įsigaliojo prievolė paženklinti mikroschemomis laikomus šunis, kates, šeškus ir duomenis užregistruoti Gyvūnų augintinių registre. Svarstyta, kaip gyventojams palengvinti šią prievolę įvykdyti, nes skirtas laikas ribotas – iki 2017 m. balandžio mėn.
Anot valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Kastyčio Stankaus, nuo metų pradžios įsigaliojęs Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo reikalavimas gyvūnų savininkams uždeda dvi prievoles – suženklinti ir užregistruoti laikomus gyvūnus. Marijampolės savivaldybėje specialiais „čipais“ gyvūnus turi teisę žymėti 10 privačių veterinarijos gydytojų kaimo vietovėje ir trys veterinarijos gydyklos mieste. Gyvūnui po oda įvedamas „čipas“ su duomenimis. Veterinarijos tarnybos vadovas primena, kad ženklinamas gyvūnas turi būti paskiepytas nuo pasiutligės, šis skiepas privalomas kartą per metus. Taigi į paslaugos kainą skaičiuojama mikroschema, skiepas, pats darbas. Gyvūnų augintinių registro tvarkytoja – valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Duomenų suvedimas į registrą atliekamas nemokamai. 2016 m. atvesti augintiniai turės būti ženklinami per keturis mėnesius nuo atvedimo, bet ne vėliau kaip perduodant kitam savininkui, o iki 2015 metų gruodžio 31 d. atvesti gyvūnai turės būti paženklinti ir užregistruoti iki 2017 m. balandžio 1 d. Vėliau gyvūnų laikytojams grės piniginės baudos.
Valstybinis veterinarijos inspektorius Kęstutis Matulevičius atkreipė dėmesį, kad pasitelkus protingas priemones turi būti kontroliuojama ir mažinama gyvūnų populiacija, ypač kaimo vietovėse. Gudelių ir Marijampolės seniūnijų seniūnai Algirdas Murauskas ir Juozas Milius pasiūlė organizuoti prie kaimo bendruomenių akcijas, kad žmonės ženklinimo paslaugą gautų vietoje ir galbūt pigiau, o nepageidaujamus gyvūnus galėtų atiduoti gyvūnų mylėtojų organizacijoms. Savivaldybės tarybos Aplinkos apsaugos ir kaimo reikalų komiteto narys Kęstutis Mažeika išsakė idėją su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentais, būsimais veterinarijos gydytojais, organizuoti nemokamas gyvūnų sterilizacijos akcijas.
Susitikime dalyvavęs Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Isoda paragino visas su gyvūnų gerove ir kontrole susijusias organizacijas teikti pasiūlymus savivaldybės administracijai, kaip pastūmėti į priekį gyvūnų ženklinimo, vakcinavimo ir populiacijos kontrolės klausimus, racionaliai naudojant nedideles šioms reikmėms savivaldybės biudžete skirtas lėšas.