Nacionalinė teismų administracija pristato metų darbus: siekiame sudaryti sąlygas kokybiškai vykdyti teisingumą

„2015-ieji, kaip ir keleri pastarieji metai, mums buvo kupini iššūkių, naujų iniciatyvų ir siekio užtikrinti kokybiškesnes paslaugas į teismus besikreipiantiems žmonėms ir geresnes teismų darbo sąlygas,“ – sako Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorė Reda Molienė, pristatydama 2015 m. veiklos ataskaitą, kurioje apžvelgti svarbiausi per metus institucijos nuveikti darbai, pasiekti rezultatai ir 2016 metams keliami tikslai.
NTA, aptarnaudama 7 teismų savivaldos institucijas, 62 Lietuvos teismus ir daugiau kaip 4000 juose dirbančių asmenų, 2015 metais siekė ne tik užtikrinti sąlygas efektyviai teismų veiklai, bet ir rūpinosi teismų lankytojais.
„Kiekvienais metais vis daugiau teismų diegiami aukšti kokybės standartai, darbuotojai mokomi valdyti konfliktus, tinkamai aptarnauti klientus, kuriamos pagalbos ir paramos priemonės liudytojams ir nukentėjusiesiems teisme, – teigia NTA direktorė R. Molienė. Pasak direktorės, 2015 metais NTA organizavo mokymus teismų atstovams apie bendravimą su nukentėjusiaisiais ir nusikaltimų aukomis, išleido specialų leidinį „Psichologinė parama aukoms ir liudytojams bei jų apsauga teismo procese“ ir su šaukimais į teismą platinamus lankstinukus „Kaip elgtis, jei esi pakviestas liudyti?“, pradėjo kurti savanorių pagalbos teismo proceso šalims tinklą Lietuvos teismuose.
Atsižvelgdama į visuomenės poreikius, NTA įvairiomis priemonėmis siekė didinti teismų veiklos viešumą – bendradarbiaujant su „Transparency international“ visuomenei pristatytas portalas apie teismus ir teisėjus www.atvirasteismas.lt, informacija apie teismų sprendimus ir teismų savivaldos institucijų veiklą skelbta interneto svetainėje www.teismai.lt, teismuose esančiuose ekranuose pradėti rodyti edukaciniai filmukai apie teismo proceso eigą, šalių teises ir pareigas.
Praeitais metais įgyvendintos priemonės, siekiant didinti visuomenės, ypač jaunimo, teisinį išprusimą: NTA patalpose esančioje vienintelėje Lietuvoje teismų ekspozicijoje pradėta vykdyti edukacinė programa ir teismo posėdžių inscenizacijos. „Kas mėnesį istorinėje teismų ekspozicijoje teisėjo kėdėje save išbando per 200 lankytojų,“ – pažymi direktorė.
Pasinaudojant tarptautine parama, 2015 m. ieškota galimybių didinti fizinį teismų lankytojų ir darbuotojų saugumą: praeitais metais atlikta galimybių studija dėl saugumo priemonių diegimo teismuose, pasirengta diegti saugumo priemones teismuose, teismo posėdžių salėse įdiegta vaizdo konferencijų įranga, leidžianti teismo posėdžiuose dalyvauti sergantiems, neįgaliems ar dėl kitų priežasčių į teismo posėdžius negalintiems atvykti asmenims.
2015 m. NTA organizavo dviejų teismų perkėlimą naujas patalpas. „Nuo šiol Šiaulių apygardos ir Vilniaus rajono apylinkės teismuose ne tik sudarytos sąlygos kokybiškai teismo veiklai, bet ir sukurta lankytojams patogi aplinka: aiškiai pateikiama informacija, erdvios posėdžių salės ir laukiamieji, patogi dokumentų priėmimo sistema,“ – pažymi Reda Molienė.
Daug pastangų 2015 m. dėta keliant ne tik teisėjų, bet ir kito teismo personalo kvalifikaciją. „Teisme svarbus kiekvieno darbuotojo indėlis į teisingumo vykdymą, – teigia R. Molienė. – Teismo posėdžių sekretorių, teisėjų padėjėjų darbo krūviai iš tiesų didžiuliai, tad stengėmės organizuoti įvairių mokymų, kuriuose įgytos žinios ir įgūdžiai padėtų šiems žmonėms lengviau įveikti jų kasdienius darbus.“
Su 2015 m. Nacionalinės teismų administracijos veiklos ataskaita galite susipažinti čia.
Elektroninę leidinio versiją skaityti galite čia.