15 kovo, 2016
Lina Motužienė, laikraščio „Plungės žinios“ žurnalistė

Plungės ligoninės Odon­to­lo­gi­jos-or­to­pe­di­jos sky­riu­je – grei­tas ir ne­bran­gus dan­tų pro­te­za­vi­mas

Šie­met jau tre­ji me­tai, kai li­go­ni­nei pri­klau­san­čio­se bu­vu­sios po­li­kli­ni­kos pa­tal­po­se ofi­cia­liai ati­da­ry­tas odon­to­lo­gi­jos-or­to­pe­di­jos sky­rius. Daž­nas plun­giš­kis ne­ži­no, jog čia ga­li kreip­tis vi­si no­rin­tys pro­te­zuo­ti dan­tis, ne­pri­klau­so­mai nuo to, ku­rio­je gy­dy­mo įstai­go­je yra pri­si­ra­šę. Pla­čiau apie tai, ko­kios pa­slau­gos čia tei­kia­mos, pa­pa­sa­ko­jo sky­riaus ve­dė­ja Jū­ra­tė Pals­kie­nė.

Kaip jau mi­nė­ta, odon­to­lo­gi­jos-or­to­pe­di­jos sky­rius re­no­vuo­to­se pa­tal­po­se dar­bą pra­dė­jo 2013-ųjų pra­džio­je. Sky­rius bu­vo su­tvar­ky­tas, įsi­gy­ta ir nau­jos įran­gos. Da­bar čia yra erd­vus lau­kia­ma­sis, gy­dy­to­jų odon­to­lo­gų ka­bi­ne­tai, dan­tų tech­ni­kų la­bo­ra­to­ri­jos, gip­so at­spau­dų, lie­ji­mo pa­tal­pos, spe­cia­lio­je kros­ne­lė­je da­ro­mi me­ta­lo ke­ra­mi­kos dan­tų pro­te­zai. Taip pat vei­kia ir den­ta­li­nis rent­ge­nas, o bur­nos pa­no­ra­mi­nės nuo­trau­kos da­ro­mos kom­piu­te­ri­niu to­mog­ra­fu 3D for­ma­tu.

„Dau­gu­ma gal­vo­ja, kad dan­tų pro­te­za­vi­mas at­lie­ka­mas tik ne­te­kus vie­no ar dau­giau dan­tų, kad ši pa­slau­ga rei­ka­lin­ga tik vy­res­nio ar pen­si­nio am­žiaus žmo­nėms. De­ja, re­a­ly­bė ki­to­kia. Dan­tų pro­te­za­vi­mas ga­li bū­ti at­lie­ka­mas ir to­kiais at­ve­jais, kai pa­cien­tas tu­ri vi­sus dan­tis, bet ser­ga pe­ri­odon­ti­tu, kai nu­sta­to­mos apa­ti­nio žan­di­kau­lio-smil­ki­ni­nio są­na­rio li­gos, kuo­met dan­tys yra ne­te­kę daug kie­tų­jų au­di­nių, nu­kram­ty­ti ar pa­žeis­ti vais­ti­nių pre­pa­ra­tų. Mi­nė­tais at­ve­jais dan­tys pro­te­zuo­ja­mi tam, kad bū­tų su­tvir­tin­ti ir at­sta­ty­tas nor­ma­lus kram­ty­mas“, – ak­cen­ta­vo gy­dy­to­ja J. Pals­kie­nė.

Žo­dis „pro­te­zai“ daž­nai aso­ci­juo­ja­si su vaiz­du, kai dirb­ti­niai dan­tys mirks­ta stik­li­nė­je. Ta­čiau šian­dien pro­te­za­vi­mas yra taip pa­žen­gęs, kad mi­nė­tas vaiz­di­nys grei­tai bus va­di­na­mas at­gy­ve­na. Šiuo­lai­ki­nį pro­te­za­vi­mą me­di­kai la­biau lin­kę va­din­ti dan­tų res­tau­ra­vi­mu. „Da­bar pra­ras­tus dan­tis ga­li pa­keis­ti ne tik iš­ima­mos plokš­te­lės, bet ir nuo­la­ti­niai, pa­tva­rūs ir pa­to­gūs, gra­žiai at­ro­dan­tys dirb­ti­niai dan­tys, ku­rie šim­tu pro­cen­tų at­ku­ria kram­ty­mo funk­ci­ją ir to­bu­lą šyp­se­ną“, – kal­bė­jo sky­riaus ve­dė­ja.

Koks dan­tų res­tau­ra­vi­mo bū­das tin­ka­miau­sias ir pri­im­ti­niau­sias – pa­cien­tas ren­ka­si pats. Be abe­jo, gy­dy­to­jas pa­kon­sul­tuo­ja, su pa­cien­tu ap­ta­ria vi­sus pri­va­lu­mus bei trū­ku­mus. Tai ga­li bū­ti vai­ni­kė­liai, til­ti­niai pro­te­zai, lan­ko at­ra­mi­niai pro­te­zai, minkš­tos ar kie­tos plokš­te­lės, ke­ra­mi­kos la­mi­na­tės ir kt.

Odon­to­lo­gi­jos-or­to­pe­di­jos sky­riu­je iš vi­so dir­ba net de­vy­ni pa­ty­rę dan­tų tech­ni­kai, ku­rie sa­vo la­bo­ra­to­ri­jo­je ga­mi­na įvai­riau­sius pro­te­zus. Sky­riaus ve­dė­ja apie va­di­na­mus dirb­ti­nius dan­tis pa­pa­sa­ko­jo kiek pla­čiau.

Kai bur­no­je at­si­ran­da di­de­lių pro­ble­mų, pa­pras­tai siū­lo­mi du va­rian­tai: fik­suo­ti ar­ba iš­ima­mi pro­te­zai. Kal­bant apie fik­suo­tus – jie ne­iš­ima­mi, pri­tvir­ti­na­mi prie li­ku­sių dan­tų ar im­plan­tų. Iš­ima­mus, su­pran­ta­ma, rei­kia kas­kart iš­si­im­ti va­lant. Šie daug pi­ges­ni, ta­čiau pa­tva­res­ni yra fik­suo­ti.

Iš­ima­mi pro­te­zai ga­li bū­ti lan­ko at­ra­mi­niai (tu­ri me­ta­li­nį pa­grin­dą, tvir­ti­na­mi kab­liu­kais ar už­rak­tų sis­te­ma, tin­ka pa­cien­tams, tu­rin­tiems at­ra­mi­nių dan­tų); dan­tų plokš­te­lės (kie­tos ar­ba minkš­tos, tvir­ti­na­mos kab­liu­kais prie li­ku­sių dan­tų, o jų ne­sant, lai­ky­ma­sis pa­ge­ri­na­mas spe­cia­liais kli­jais ar pa­mu­ša­lais); es­te­ti­nės 1–3 dan­tų plokš­te­lės (ga­mi­na­mos es­te­ti­niam de­fek­tui pri­deng­ti, kai iš­rau­na­mas dan­tis).

Fik­suo­ti pro­te­zai – ar­ti­mes­ni na­tū­ra­liems dan­tims, jie ga­li bū­ti vai­ni­kė­liai (ap­gau­bia vi­są dan­tį ir jį su­tvir­ti­na, jei yra li­ku­si dan­ties au­di­nių da­lis); til­ti­niai (ga­mi­na­mi trūks­tant ke­lių dan­tų, nu­šli­fuo­jant at­ra­mi­nius dan­tis, de­fek­tas už­den­gia­mas dirb­ti­niais dan­ti­mis ir at­sta­to­ma dan­tų lan­ko funk­ci­ja). To­kie pro­te­zai ga­li bū­ti me­ta­li­niai, me­ta­lo ke­ra­mi­kos, plast­ma­si­niai ar be­me­ta­liai. Pas­ta­rų­jų pa­grin­du ga­mi­na­mais pro­te­zais daž­niau­siai pro­te­zuo­ja­mi prie­ki­niai dan­tys, at­ku­ria­ma na­tū­ra­li spal­va.

Jau­ni žmo­nės į pro­te­zuo­to­jus daž­nai krei­pia­si ir dėl es­te­ti­nių prie­žas­čių – no­rė­da­mi tu­rė­ti gra­žią šyp­se­ną. Ne­re­tai šyp­so­tis truk­do pa­tam­sė­ję dan­tys, se­nos di­de­lės plom­bos. To­kiais at­ve­jais siū­lo­mas mik­ro­pro­te­za­vi­mas, t. y. la­mi­na­tai ar už­klo­tai, kad bū­tų su­tvir­tin­ti li­kę dan­ties au­di­niai. Mik­ro­pro­te­zai ga­mi­na­mi tau­so­jant li­ku­sius svei­kus kie­tuo­sius dan­ties au­di­nius, at­sta­tant tik tas dan­tų vie­tas, ku­rios smar­kiai pa­žeis­tos.

Pa­si­tel­kę vi­sas nau­jau­sias tech­no­lo­gi­jas ir ko­ky­biš­kas me­džia­gas, sky­riu­je dir­ban­tys spe­cia­lis­tai kiek­vie­ną pa­cien­tą kon­sul­tuo­ja bei gy­do la­bai dė­me­sin­gai, sten­gia­si pa­tei­sin­ti kiek­vie­no lū­kes­čius. Šį dar­bą at­lie­ka trys jau­nos odon­to­lo­gės-pro­te­zuo­to­jos: Ie­va Ša­ki­ny­tė, Lau­ra Gul­by­tė-Ru­sec­kie­nė ir Jū­ra­tė Pals­kie­nė.

Be dan­tų pro­te­za­vi­mo, sky­riu­je tei­kia­mas ir or­to­don­ti­nis gy­dy­mas (dan­tų tie­si­ni­mas), tuo už­si­i­ma il­ga­me­tę pa­tir­tį tu­rin­ti gy­dy­to­ja Ala Moc­kie­nė. Vai­kams or­to­don­ti­nės pa­slau­gos yra ne­mo­ka­mos, rei­ka­lin­gas tik siun­ti­mas. Or­to­don­tė gy­do įvai­raus am­žiaus vai­kus iš­ima­mais or­to­don­ti­niais apa­ra­tais ir pro­fi­lak­ti­niais apa­ra­tais (nau­do­jant plokš­te­les ar bre­ke­tus). Be­je, vai­kų čia ap­si­lan­ko iš­ties ne­ma­žai – per mė­ne­sį pa­da­ro­ma apie tris­de­šimt plokš­te­lių.

Kal­bant apie pro­te­za­vi­mo pa­slau­gų kom­pen­sa­vi­mą – kai ku­riais at­ve­jais gy­dy­mą kom­pen­suo­ja te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa: se­nat­vės pen­si­nin­kams ir ne­įga­lie­siems – iki 376,51 Eur, o vai­kams iki 18 m. – iki 1 158,48 Eur. Skir­tu­mas tas, kad už vai­kų dan­tų pro­te­za­vi­mą li­go­nių ka­sa ap­mo­ka iš­kart, tik su­tei­kus pa­slau­gas, o pen­si­nin­kai mi­nė­tą su­mą ga­li su­si­grą­žin­ti tik po 4–5 me­tų.

Kaip jau mi­nė­ta, pro­te­zų kar­tais pri­rei­kia ne tik pen­si­nio am­žiaus pa­cien­tams, bet ir jau­niems ar vi­du­ti­nio am­žiaus žmo­nėms. Mū­sų li­go­ni­nės odon­to­lo­gi­jos-or­to­pe­di­jos sky­riu­je lau­kia­mi vi­si, tu­rin­tys pro­ble­mų dėl pra­ras­tų dan­tų – kiek­vie­nas bus pri­im­tas, pa­kon­sul­tuo­tas ir iš­gy­dy­tas. Di­de­lis pri­va­lu­mas tas, kad mo­kė­ti čia rei­kės per­pus pi­giau nei pri­va­čia­me odon­to­lo­go ka­bi­ne­te, nors me­džia­gos iš­ties nau­do­ja­mos šiuo­lai­kiš­kos ir ko­ky­biš­kos. Pa­vyz­džiui, iš­ima­mas pro­te­zas – dan­tų plokš­te­lė kai­nuos tik 170 eu­rų, o dirb­ti­nis me­ta­lo­ke­ra­mi­kos dan­tis – tik 149 eu­rus.

Ei­lės čia taip pat nė­ra di­de­lės – pa­skam­bi­nus ir už­si­re­gist­ra­vus, jau maž­daug po sa­vai­tės pa­cien­tas yra pri­ima­mas. Jei rei­ka­lin­gas pro­te­zų pa­tai­sy­mas, žmo­gui kaž­kas ne­pa­tin­ka – pro­ce­dū­ra at­lie­ka­ma tą pa­čią die­ną.

Žmo­nės pra­ran­da dan­tis dėl įvai­riau­sių prie­žas­čių – in­fek­ci­jų, dan­te­nų li­gų, ne­lai­min­gų at­si­ti­ki­mų. Kai pra­ran­da­mas na­tū­ra­lus dan­tis, iš­ky­la ne­ma­žai pro­ble­mų – li­kę dan­tys iš­si­krai­po, pa­si­su­ka, at­ro­do ne­es­te­tiš­kai, žmo­gus pra­ran­da pa­si­ti­kė­ji­mą sa­vi­mi. Be to, da­ro­si sun­ku su­kram­ty­ti. Vi­sas šias bė­das pa­de­da iš­spręs­ti or­to­don­ti­jos-or­to­pe­di­jos sky­riaus spe­cia­lis­tai.

„Mū­sų tiks­las – pa­dė­ti pa­cien­tams pa­si­rink­ti tin­ka­mą rei­ka­lin­gą gy­dy­mą ir ko­ky­biš­kai jį at­lik­ti“, – sa­ko sky­riaus ve­dė­ja J. Pals­kie­nė ir ra­gi­na plun­giš­kius gy­dy­tis pas juos.

Už­si­re­gist­ruo­ti ar pa­si­tei­rau­ti ga­li­ma te­le­fo­nu (8 448) 50 102 ar­ba at­vy­kus į odon­to­lo­gi­jos-or­to­pe­di­jos sky­rių, esan­tį J. Tu­mo-Vaiž­gan­to g. 89.

„Plungės žinios“

Komentarai (1)

Komentavimas išjungtas.


6 gruodžio, 2024

Penktadienį Plungėje duris atvėrė spartesnei nuteistų asmenų integracijai į visuomenę skirti pusiaukelės namai. Juose jau spėjo apsigyventi 4 žmonės, pranešė […]

30 lapkričio, 2024

Plungėje jau antrąkart vyko Plungės rajono savivaldybės ir Lietuvos energetikos instituto organizuota diskusija, kurios tikslas – regiono savivaldybių, verslo ir […]

8 lapkričio, 2024

Plungėje antradienį sulaikytas vyras, įtariamas kelių pastatų padegimu, vėliau teismas leido jį suimti. Kaip pranešė Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, […]

30 spalio, 2024

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentu tapo Plungės rajono meras Audrius Klišonis. Toks sprendimas priimtas spalio 30 dieną, trečiadienį, Vilniuje vykusiame […]

30 spalio, 2024

Sovietmečiu cenzūruota, naikinta mūsų tautos sakralioji kultūra neliko be pėdsako, tačiau, ir atkovojus nepriklausomybę, metalo surinkėjai, žmonių nežinojimas, ką daryti […]

10 spalio, 2024

Minint Lietuvos vietos savivaldos dieną konkrečiose srityse labiausiai pasižymėjusioms šalies savivaldybėms spalio 10-osios vakarą įteikti svarbiausieji savivaldos metų apdovanojimai – […]

8 spalio, 2024

Plungės rajono savivaldybė neseniai sudarė sutartį su įmone „Swedbank lizingas“ dėl 10 automobilių „Škoda Kodiaq“ nuomos. Skaičiuojama, kad per trejus […]

8 spalio, 2024

Spalio 5 d. Žemaitijoje įvyko įspūdingas visai šeimai skirtas renginys „Miško burtai“, pritraukęs rekordinį skaičių dalyvių – daugiau nei 1100. Pusdienį […]

2 spalio, 2024

Rugsėjo 25-ąją į Kalniškių kaimo laukus išriedėjo traktoriai – vagas vertė profesinio meistriškumo konkurso „Jaunasis artojas 2024“ dalyviai. Šį konkursą […]

24 rugsėjo, 2024

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos transporto parkas – atnaujinamas. Iškilmingo renginio metu, antradienį, rugsėjo 24 d., Kaune penkiolika specializuotų transporto […]

23 rugsėjo, 2024

Rugsėjo 20-ąją paskelbtas Plungės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus statybų startas. Jų pabaigos laukiama kitų metų gegužę. Per tą […]

20 rugsėjo, 2024

Vilniaus miesto apylinkės teismas kaltu dėl kyšininkavimo pripažino buvusį Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorių Antaną Martusevičių, jam skirta 35 tūkst. eurų […]

16 rugsėjo, 2024

48–ios iš 60–ies Lietuvos savivaldybių prisijungė prie darbotvarkės „Tvari mokykla 2030“, kurios tikslas – šalies mokyklose sukurti terpę tvarumui skleistis. […]

20 rugpjūčio, 2024

Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistams patvirtinus bakterinės degligės židinį Plungės mieste (Minijos, Telšių ir Rietavo gatvėse), taikant fitosanitarijos priemones, šių metų […]

13 rugpjūčio, 2024

Patyrusių verslininkų mentorystė, ekspertinės konsultacijos ir individualūs verslo augimo planai – taip atrodo Inovacijų agentūros įgyvendinamos kompetencijų ugdymo ir patirties […]

30 liepos, 2024

Antradienį Plungėje duris atvėrė dveji grupinio gyvenimo namai. Miesto bendruomenės centre taip pat atidarytos ir socialinės dirbtuvės darbingo amžiaus žmonėms […]

29 birželio, 2024

Seimas ketvirtadienį pritarė Plungės apylinkės teismo reorganizacijai – teismo teisės ir pareigos bus perduotos Klaipėdos apylinkės teismui. Anksčiau buvo planuota, […]

17 birželio, 2024

Birželio 14-16 dienomis Plungės kultūros centras jubiliejinį kartą organizavo tarptautinį folkloro festivalį ,,Saulelė raudona“. Šis festivalis tapo vienu iš pagrindinių […]

3 birželio, 2024

Inovacijų agentūros įsteigti bendradarbystės centrai „Spiečius“ tęsia tradiciją ir visą vasarą kviečia nemokamai naudotis daugiau nei 100 patogių darbo vietų […]

23 gegužės, 2024

1994 metas duris atvėręs Žemaičių dailės muziejus gegužės 18-ąją plungiškius ir miesto svečius kvietė į 30-ojo sezono atidarymo šventę. Tuo […]