Plungės ligoninės Odontologijos-ortopedijos skyriuje – greitas ir nebrangus dantų protezavimas
Šiemet jau treji metai, kai ligoninei priklausančiose buvusios poliklinikos patalpose oficialiai atidarytas odontologijos-ortopedi
Kaip jau minėta, odontologijos-ortopedi
„Dauguma galvoja, kad dantų protezavimas atliekamas tik netekus vieno ar daugiau dantų, kad ši paslauga reikalinga tik vyresnio ar pensinio amžiaus žmonėms. Deja, realybė kitokia. Dantų protezavimas gali būti atliekamas ir tokiais atvejais, kai pacientas turi visus dantis, bet serga periodontitu, kai nustatomos apatinio žandikaulio-smilkininio sąnario ligos, kuomet dantys yra netekę daug kietųjų audinių, nukramtyti ar pažeisti vaistinių preparatų. Minėtais atvejais dantys protezuojami tam, kad būtų sutvirtinti ir atstatytas normalus kramtymas“, – akcentavo gydytoja J. Palskienė.
Žodis „protezai“ dažnai asocijuojasi su vaizdu, kai dirbtiniai dantys mirksta stiklinėje. Tačiau šiandien protezavimas yra taip pažengęs, kad minėtas vaizdinys greitai bus vadinamas atgyvena. Šiuolaikinį protezavimą medikai labiau linkę vadinti dantų restauravimu. „Dabar prarastus dantis gali pakeisti ne tik išimamos plokštelės, bet ir nuolatiniai, patvarūs ir patogūs, gražiai atrodantys dirbtiniai dantys, kurie šimtu procentų atkuria kramtymo funkciją ir tobulą šypseną“, – kalbėjo skyriaus vedėja.
Koks dantų restauravimo būdas tinkamiausias ir priimtiniausias – pacientas renkasi pats. Be abejo, gydytojas pakonsultuoja, su pacientu aptaria visus privalumus bei trūkumus. Tai gali būti vainikėliai, tiltiniai protezai, lanko atraminiai protezai, minkštos ar kietos plokštelės, keramikos laminatės ir kt.
Odontologijos-ortopedi
Kai burnoje atsiranda didelių problemų, paprastai siūlomi du variantai: fiksuoti arba išimami protezai. Kalbant apie fiksuotus – jie neišimami, pritvirtinami prie likusių dantų ar implantų. Išimamus, suprantama, reikia kaskart išsiimti valant. Šie daug pigesni, tačiau patvaresni yra fiksuoti.
Išimami protezai gali būti lanko atraminiai (turi metalinį pagrindą, tvirtinami kabliukais ar užraktų sistema, tinka pacientams, turintiems atraminių dantų); dantų plokštelės (kietos arba minkštos, tvirtinamos kabliukais prie likusių dantų, o jų nesant, laikymasis pagerinamas specialiais klijais ar pamušalais); estetinės 1–3 dantų plokštelės (gaminamos estetiniam defektui pridengti, kai išraunamas dantis).
Fiksuoti protezai – artimesni natūraliems dantims, jie gali būti vainikėliai (apgaubia visą dantį ir jį sutvirtina, jei yra likusi danties audinių dalis); tiltiniai (gaminami trūkstant kelių dantų, nušlifuojant atraminius dantis, defektas uždengiamas dirbtiniais dantimis ir atstatoma dantų lanko funkcija). Tokie protezai gali būti metaliniai, metalo keramikos, plastmasiniai ar bemetaliai. Pastarųjų pagrindu gaminamais protezais dažniausiai protezuojami priekiniai dantys, atkuriama natūrali spalva.
Jauni žmonės į protezuotojus dažnai kreipiasi ir dėl estetinių priežasčių – norėdami turėti gražią šypseną. Neretai šypsotis trukdo patamsėję dantys, senos didelės plombos. Tokiais atvejais siūlomas mikroprotezavimas, t. y. laminatai ar užklotai, kad būtų sutvirtinti likę danties audiniai. Mikroprotezai gaminami tausojant likusius sveikus kietuosius danties audinius, atstatant tik tas dantų vietas, kurios smarkiai pažeistos.
Pasitelkę visas naujausias technologijas ir kokybiškas medžiagas, skyriuje dirbantys specialistai kiekvieną pacientą konsultuoja bei gydo labai dėmesingai, stengiasi pateisinti kiekvieno lūkesčius. Šį darbą atlieka trys jaunos odontologės-protezuoto
Be dantų protezavimo, skyriuje teikiamas ir ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas), tuo užsiima ilgametę patirtį turinti gydytoja Ala Mockienė. Vaikams ortodontinės paslaugos yra nemokamos, reikalingas tik siuntimas. Ortodontė gydo įvairaus amžiaus vaikus išimamais ortodontiniais aparatais ir profilaktiniais aparatais (naudojant plokšteles ar breketus). Beje, vaikų čia apsilanko išties nemažai – per mėnesį padaroma apie trisdešimt plokštelių.
Kalbant apie protezavimo paslaugų kompensavimą – kai kuriais atvejais gydymą kompensuoja teritorinė ligonių kasa: senatvės pensininkams ir neįgaliesiems – iki 376,51 Eur, o vaikams iki 18 m. – iki 1 158,48 Eur. Skirtumas tas, kad už vaikų dantų protezavimą ligonių kasa apmoka iškart, tik suteikus paslaugas, o pensininkai minėtą sumą gali susigrąžinti tik po 4–5 metų.
Kaip jau minėta, protezų kartais prireikia ne tik pensinio amžiaus pacientams, bet ir jauniems ar vidutinio amžiaus žmonėms. Mūsų ligoninės odontologijos-ortopedi
Eilės čia taip pat nėra didelės – paskambinus ir užsiregistravus, jau maždaug po savaitės pacientas yra priimamas. Jei reikalingas protezų pataisymas, žmogui kažkas nepatinka – procedūra atliekama tą pačią dieną.
Žmonės praranda dantis dėl įvairiausių priežasčių – infekcijų, dantenų ligų, nelaimingų atsitikimų. Kai prarandamas natūralus dantis, iškyla nemažai problemų – likę dantys išsikraipo, pasisuka, atrodo neestetiškai, žmogus praranda pasitikėjimą savimi. Be to, darosi sunku sukramtyti. Visas šias bėdas padeda išspręsti ortodontijos-ortopedi
„Mūsų tikslas – padėti pacientams pasirinkti tinkamą reikalingą gydymą ir kokybiškai jį atlikti“, – sako skyriaus vedėja J. Palskienė ir ragina plungiškius gydytis pas juos.
Užsiregistruoti ar pasiteirauti galima telefonu (8 448) 50 102 arba atvykus į odontologijos-ortopedi
Komentavimas išjungtas.
Nei greitas, nei nebrangus