„Tokarijai“ Plungėje – jau 25-eri!
Angelina ir Petras Lukaševičiai jau 25-erius metus atlieka visus klientų pavedimus, susijusius su nekilnojamuoju turtu, jo pirkimu, pardavimu, nuoma, tarpininkauja mainantis, taip pat teikia architektūrinio, inžinerinio projektavimo, statinių perdavimo eksploatuoti, pastatų administravimo paslaugas, konsultuoja bendraturčius, kai kyla nesutarimų dėl nuosavybės.
„Tie 25-eri metai dirbant nekilnojamojo turto rinkoje pralėkė nepastebimai. Mums mūsų veikla – ne tik darbas, bet ir džiaugsmas, nes abu mylime žmones ir stengiamės jiems padėti“, – pažymėjo gyvenimo ir bendro verslo partneriai, kuriems, kaip patys pastebėjo, dirbant su žmonėmis praverčia ne tik profesinės žinios ir patirtis, bet ir klientų, ypač – užsispyrusių žemaičių, psichologijos išmanymas ir gebėjimas dėl bendro tikslo sutaikyti net baisiausiai susipykusius giminaičius.
– Vasario 28 dieną sukaks 25-eri metai, kai buvo įregistruota įmonė „Tokarija“. Ką jums reiškia ketvirtis amžiaus nekilnojamojo turto rinkoje?
– Visiems savo klientams ir paslaugų teikėjams ta proga išsiųsime nuoširdžias padėkas už bendrą darbą, įgyvendintas idėjas ir pasiektus rezultatus. Didelių iškilmių nebus, nes daugiau dirbame, nei švenčiame ar reklamuojamės. Didžiausias mūsų pasiekimas, kad nuoširdžiu darbu užsitarnavome klientų pasitikėjimą. Džiaugiamės, kad, kai reikia, galime žmonėms padėti.
– Veiklą pradėjote nuo statinių projektavimo, o šiandien, kaip girdėti, klientai jums patiki net savo namų ar butų raktus.
– Iš tiesų, iš pradžių pradėjome teikti projektavimo paslaugas, tačiau netrukus įvertinome, kad žmonėms reikia ir kitokių paslaugų. Būna, kad klientas turi idėją, tačiau nežino, nuo kurio galo pradėti ją įgyvendinti, kur turi kreiptis dėl įvairių pažymų, leidimų ir panašiai. Kitas variantas, kai žmonės negali disponuoti savo turtu, nes neberanda nuosavybės dokumentų, kuriuos pametė, suplėšė, sudegino, pavogė. Nepriduoti eksploatuoti namai, kivirčai tarp bendraturčių – dar viena pastarųjų metų realija. Įkeisti, užstatyti namai ar žemės – dar kita bėda.
Atskira mūsų įmonės klientų dalis – emigrantai, išvykę iš Lietuvos į Airiją, Norvegiją, Jungtinius Arabų Emyratus, Angliją, Daniją, Švediją… Vieni, palikę čia nekilnojamąjį turtą, palieka mums savo nuosavybės raktus ir patiki ją prižiūrėti, kiti – priešingai: užsidirbę pinigų, kreipiasi į „Tokariją“, nes ieško gražaus sklypo ir nori gimtinėje statytis jaukius namus.
– „Tokarija“ registruota Plungėje, tačiau paslaugas teikiate ne vien tik mūsų savivaldybėje?
– Turime klientų ir Skuode, ir Tauragėje, Rietave, Klaipėdoje, Gargžduose, Kretingoje ir Telšiuose. Klientų nemažėja. Džiaugiamės, kad žmonės mus vieni kitiems rekomenduoja. Tačiau kiekvienoje savivaldybėje vyrauja vis kita nekilnojamojo turto pasiūla ir paklausa, kitos ir namų valdų ar butų kainos. Reikia pripažinti, kad Plungėje, lyginant su kaimyninėmis savivaldybėmis, gana didelės nekilnojamojo turto kainos, brangiau parduoti butą ar namą Vakarų Lietuvoje galima tik Gargžduose ir Klaipėdoje ar Palangoje.
– Kokias, praėjus sunkmečiui, įžvelgiate nekilnojamojo turto tendencijas Plungėje?
– Nekilnojamojo turto kainos po truputėlį vėl kyla. Mažėja butų pasiūla. Emigravę ar turintys po kelis butus plungiškiai geriau laiko juos tuščius, nei nuomoja… Klientams vis sunkiau rasti butą, kuris tenkintų lūkesčius dėl pageidaujamo kvartalo, ploto, aukšto, išplanavimo, langų į pietų ar rytų pusę ir panašiai.
Tačiau ne visi žmonės nori įsigyti nekilnojamojo turto ir tokiu būdu prie savo nuosavybės prisirišti. Naujai mąstančius žmones, ypač jaunimą, tenkina ir laikina nuoma, bet kol kas niekas Plungėje neužsiima naujo būsto statyba ir nuoma.
Manome, kad reikėtų palankiau žiūrėti į nuomininkus: ne visi yra skurdžiai ar apsileidėliai.
– Vis dėlto prognozuojate, kad Plungė augs ir plėsis?
– Dažnai važiuojame į Plungės priemiesčius po savo objektus, ir širdis džiaugiasi, nes miestas iš tiesų auga ir plečiasi. Vis daugėja mažų, kompaktiškų (iki 100 kv. m) namukų. Duok, Dieve, Plungei geros valdžios, žmonėms – gero darbo ir uždarbio. Tiesa, gyventi Plungėje patogu, nes galima važinėtis dirbti į uostamiestį. Per 20 procentų mūsų klientų gyvena Plungėje, o dirba Klaipėdoje.
– Kokių naudingų patarimų turite klientams, planuojantiems įsigyti ar jau įsigijusiems nekilnojamojo turto?
– Pagrindinis patarimas – saugoti ir kaupti visus su turimu turtu susijusius dokumentus. Jei statote namą, tai rinkit visus čekius, sąskaitas ir sertifikatus, įrodančius šiltinimo ar kitų statybinių medžiagų, plastiko langų kokybę.
Bendraturčiams – neįsileisti į didelius barnius. Jei jau apsižodžiavote dėl turto, tai ieškokite tarpininkų, kurie padėtų susitarti, nes įsibarus būna labai sunku susitaikyti, o mums – sutaikyti.
Kai artimiausi giminės ima dalytis palikimą, kai „pakvimpa“ pinigais, dažnai pokalbis tarp pačių artimiausių giminių baigiasi barniu, po kurio seka apkalbos ir kerštavimas, skundai. Reikia suvokti, kad už visus negerus darbelius patiems teks susimokėti vienokia ar kitokia forma. Todėl žmonėms linkime išlikti ramiems, geranoriškiems ir supratingiems.
– Ačiū už pokalbį.