Telšių rajono savivaldybėje surengtas pasitarimas dėl narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos
Telšių rajono savivaldybėje organizuotas pasitarimas dėl narkotinių medžiagų prevencijos švietimo įstaigose. Pasitarime dalyvavo Telšių rajono savivaldybės administracijos, ugdymo įstaigų, policijos komisariato atstovai, medikai ir kiti.
Mokyklose rasta narkotikų pėdsakų
Visuomenėje dažnai vyrauja klaidinga nuomonė, kad mažesniuose rajonuose narkotikų vartojimo problema neegzistuoja. Išties draudžiamų medžiagų vartojimas užfiksuojamas visos šalies mastu nepriklausomai nuo miesto ar kaimo dydžio.
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras atliko narkotinių medžiagų tyrimą ugdymo įstaigose. iš 24-ių Telšių rajono bendrojo lavinimo mokyklų tyrime pasiūlyta dalyvauti 14-ai (savanoriškai sutiko dalyvauti 11).
Visose ugdymo įstaigose tyrimo metu buvo tiriamos mokyklos įėjimo durys, vaikinų ir merginų tualetų rankenos ir kranai, valgykla, aktų salė bei kiti objektai.
Kiekvienai ugdymo įstaigai įvertinti vidutiniškai buvo sunaudota 12 testų. Tyrimui naudotas narkotikų testas „D4D Pen Test“, leidžiantis identifikuoti iš aplinkos 11 rūšių narkotines medžiagas: kanapes, amfetaminą, PCP, heroiną ir opiumą, LSD, buprenorfiną, ekstazį, ketaminą ir metadoną ir kt.
Iš 11 tirtų Telšių rajono bendrojo ugdymo įstaigų narkotinių medžiagų pėdsakų rasta dvejose (kompiuterių klasėje ir skaityklos kompiuterių zonoje).
Ankstyva prevencija
Vaikų ir paauglių psichiatrė, vaikų neurologė Vitalija Riškienė informuoja, kad jauni žmonės narkotines medžiagas pradeda vartoti dėl įvairių priežasčių. Viena jų – užimtumo stoka. Tačiau esti ir priešingai – narkotikus išbando prie bendraamžių norintys pritapti pavyzdingai besimokantys, aktyvūs moksleiviai. Priklausomybė gali kilti ir dėl pomėgio kompiuteriniams žaidimams: naktimis žaidžiantys vaikai organizmą stimuliuoja narkotikais.
Medikės teigimu, Žemaitijos psichikos sveikatos centras organizavo vizitus mokyklose: tarp pradinių klasių moksleivių išaiškintas medžiagų (klijų ir kt.) galimo uostymo atvejai. Tad pasitarime spręsta galimybė prevenciją pradėti organizuoti tarp ikimokyklinio amžiaus asmenų.
Ne tik pedagogams, bet ir tėvams ypač svarbu pastebėti augančio žmogaus elgesio pokyčius: nuotaikų svyravimą, prastėjančius mokslo rezultatus, mokyklos nelankymą ir kt. Paveikti vaiko elgesį rekomenduojama ne per bausmes, tačiau, pastebima, patiems tėvams trūksta žinių, kaip elgtis tokiose situacijose.
Tėvams svarbu atminti ir tai, kad vaikai ima pavyzdį iš jų – mėgdžioja alkoholio vartojimą ar rūkymą.
Bendradarbiavimo svarba
Pernai nepilnamečiams surašyti 5 pažeidimo protokolai dėl marihuanos vartojimo. Pasitarime dalyvavę Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai informavo, kad narkotikai gali būti vartojami per mokyklose organizuojamas diskotekas. Pasak Prevencijos poskyrio vyresn. specialisto Eriko Volskio, pareigūnams būtų pravartu sulaukti iš ugdymo įstaigų informacijos apie organizuojamus šokius.
Pasitarime įvairių įstaigų atstovai nusprendė parengti bendrą priemonių planą narkotinių medžiagų prevencijai ugdymo įstaigose: tarpusavyje bendradarbiaujant bus galima pasiekti geresnių rezultatų.
Sekantį kartą pasitarimo dalyviai, išanalizavę bendrą įvairių sričių specialistų patirtį ir pastebėjimus, pateiks konkrečias priemones, siekiant apsaugoti asmenis nuo narkotinių medžiagų vartojimo.
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įstaigose, kuriose rasti narkotinių medžiagų pėdsakai, atliks pakartotinį tyrimą.
Ugdymo įstaigose mokiniams ir jų tėvams bus organizuojamas lektoriaus A. Šiukštos paskaitų ciklas „Ar žalingi įpročiai tavo draugai: rūkymas, alkoholis ir psichotropinės medžiagos“. Taip pat bus atliekamos kitos prevencinės priemonės.