Pavasarinis erkių aktyvumo sezonas
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad pavasarį prasideda pirmasis erkių aktyvumo pakilimas. Kiekvienais metais erkių gausa būna skirtinga, tačiau pavasarinio erkių aktyvumo metu didžiausias jų skaičius būna gegužės mėnesį.
Panevėžio departamento duomenimis, Laimo liga 2016 m. sausio – kovo mėn. buvo registruota 24 Panevėžio regiono gyventojams, kai praėjusiais metais – 3 kartus mažiau (8 atvejai). Erkinio encefalito atvejų minėtu laikotarpiu nebuvo registruota (2015 metais – 1 atvejis). Praėjusiais metais Panevėžio regione buvo užregistruoti 35 erkinio encefalito ir 238 Laimo ligos atvejai. Didžiausi erkinio encefalito ir Laimo ligos sergamumo rodikliai buvo registruoti Rokiškio rajone (atitinkamai 2,83 ir 16,33 atv./10 tūkst. gyv.), kurie daugiau nei 2 kartus viršijo Lietuvos sergamumo rodiklius.
Laimo ligos atvejai registruojami ištisus metus, tačiau sergamumo pakilimai kaip ir erkinio encefalito stebimi antroje vasaros pusėje ir rudenį.
Pastebima, jog daugiausiai erkių platinamomis ligomis serga vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės. Erkinio encefalito ir Laimo ligos susirgimai dažniausiai nustatomi birželio – lapkričio mėnesiais.
Primename, kad nuo Laimo ligos skiepų nėra, tačiau vienintelė ir efektyvi priemonė, padedanti išvengti erkinio encefalito yra skiepai (trijų dozių vakcina). Skiepai nuo erkinio encefalito yra neatlyginami iš valstybės biudžeto, imunoprofilaktikos kainą ir apmokėjimo tvarką nustato skiepijimus atliekanti įstaiga.
Siekiant išvengti erkių platinamų ligų, reikia imtis erkių gausą mažinančių apsaugos priemonių. Svarbu tinkamai prižiūrėti parkus, poilsiavietes, dažnai žmonių lankomus miškus: nuo ankstyvo pavasario šienauti žolę, neleidžiant jai užaugti aukštesnei kaip 10 cm, iškirsti menkaverčius krūmus, išvežti arba sudeginti miško darbų atliekas, išvartas, nupjautą žolę, praplatinti pasivaikščiojimo takus, ypač tuos, kurie veda link vandens telkinių, sporto aikštelių, laužaviečių. Reguliuoti graužikų populiaciją (deratizacija). Taip pat svarbu atsižvelgti į individualias apsaugos priemones. Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais (viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis, prigludusiomis rankovėmis, o kelnių klešnių apačia – prigludusi prie kūno). Repelentais (erkes atbaidančios priemonėmis) apruošti atviras žmogaus kūno vietas: veidą, kaklą, rankas, gamtoje dėvimus drabužius. Būnant ar grįžus iš gamtos patariama rūpestingai apžiūrėti save ir bendrakeleivius. Erkinio encefalito prevencijai vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus.