Kultūros paveldo departamento direktorė kvietė daugiau dėmesio skirti savitos Mažeikių krašto istorijos sklaidai
Balandžio 8 d., penktadienį, Mažeikių rajono savivaldybėje lankėsi svečiai iš Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos: direktorė Diana Varnaitė, Apskaitos, paveldotvarkos planavimo skyriaus vedėja Bronislava Raupėnienė ir Telšių teritorinio skyriaus vedėjas Antanas Eičas.
Kultūros paveldo apsaugos specialistai, kartu su Savivaldybės vadovais ir darbuotojais visą dieną lankė rajone esančias kultūros vertybes, aiškinosi jų restauracijos, finansavimo galimybes, susitiko su objektų savininkais, naudotojais, bendruomenių atstovais, dalyvavo spaudos konferencijoje.
Mažeikių rajono savivaldybės komanda: Meras Antanas Tenys, Administracijos direktorius Bronius Kryžius, jo pavaduotojas Saulius Šiurys, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė ir šio skyriaus vyr. specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė, kartu su svečiais aplankė aštuonis skirtinguose rajono pakraščiuose įsikūrusius objektus.
Lankantis Pikelių Švč. Trejybės bažnyčioje aptartas jau parengtas stogo konstrukcijos, dangos tvarkybos darbų projektas, kalbėta apie finansų tvarkybos darbams paiešką bei būsimą susitikimą su Telšių vyskupijos vadovais ir vietos bendruomene.
Apžiūrint Ukrinų Šv. Antano Paduviečio bažnyčią, pagrindinis dėmesys skirtas pastato stogui, kurio būklė nuolat blogėja. Parapijos lėšomis parengtas stogo tvarkybos darbų projektas. Susitikimo su parapijos klebonu kun. Egidijumi Jurgelevičiumi ir bendruomenės atstove Valda Muravjoviene metu aptarti galimi stogo tvarkybos darbų finansavimo būdai, B. Raupėnienė paaiškino kompensavimo galimybes. Lankantis Ukrinų bažnyčioje apžiūrėti ir aplink ją esantys akmentašio Stepono Gailevičiaus darbai, įtraukti į LR Kultūros vertybių registrą.
Svečiai domėjosi Renavo dvaro sodybos oficinos tvarkybos darbų eiga. Yra parengtas tvarkybos darbų projektas, kurį finansavo Kultūros paveldo departamentas ir Mažeikių rajono savivaldybė. Šiuo metu vyksta viešųjų pirkimų procedūros pastato pritaikymo projektui parengti ir tvarkybos darbams atlikti. Oficinoje po restauracijos planuojama įrengti viešbutį.
Restauruotas Sedos vandens malūnas, kurį laiką priklausęs didikams Sapiegoms, vėliau valdytas garsios Plechavičių giminės atstovų, nustebino viešnias iš sostinės ne tik kokybiška restauracija, bet ir įdomiais istoriniais faktais. Lankantis Sedoje kalbėta apie sediškiams ir malūno savininkams ypač aktualią problemą – užtvankos ateitį.
Plinkšių dvaro sodybos teritorijoje esanti neveikianti, apleista katilinė rajono vadovams jau kuris laikas kelia nerimą. Svarstytos įvairios galimybės, kaip sutvarkyti šią vietą. Penktadienį apie tai kalbėta ir su KPD specialistais, ir su Šerkšnėnų seniūnijos atstovais.
Ir svečiai, ir Savivaldybės vadovai pasidžiaugė baigiamu restauruoti Pavirvytės dvaro sodybos ponų namu. Šio objekto restauracija finansuojama iš 2009-2014 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ lėšų.
Vizitui baigiantis aplankytas Viekšnių malūnas, apžiūrėta viduje esanti įranga, susitikta su jį nuomojančios įmonės vadovu. Dėl malūno ateities nutarta organizuoti atskirą susitikimą.
Spaudos konferencijoje svečiai ir Savivaldybės vadovai žiniasklaidai pasakojo apie aplankytus objektus, dalijosi mintimis apie jų dabartinę padėtį, tvarkybos darbus bei ateities planus. Nemažai dėmesio skirta ir medinių kultūros paveldo objektų priešgaisrinės apsaugos problemoms, prevenciniams veiksmams.
Bendraudama su žiniasklaidos atstovais D. Varnaitė akcentavo, kad Mažeikių rajono savivaldybė yra iš tų savivaldybių, kurias galima rodyti kaip gerąjį pavyzdį, kur rūpinamasi kultūros paveldo apsauga.
„Mažeikių rajone nėra kultūros paveldo objektų, kurie ypač „badytų akis“, darytų gėdą. Kai kuriuose rajonuose yra dvarų bei kitų istorinių objektų, kurių valdytojams neskiriant dėmesio, tenka taikyti dideles sankcijas, net nacionalizuoti kultūros vertybes. Mažeikių rajone to nėra, tačiau darbų visada atsiranda. Gyvenimas eina į priekį, praeina ilgas laikas po paskutinio objekto sutvarkymo ir vėl kas kart reikia tvarkyti ir prižiūrėti“, – kalbėjo Kultūros paveldo departamento vadovė.
D. Varnaitė taip pat pastebėjo, kad Mažeikių rajonas yra turtingas palikimu ir patarė ypač stipriai padirbėti kultūros paveldo aktualizavimo, vizualizavimo, sklaidos srityje.
„Mažeikių rajonas yra nepaprastai turtingas palikimu. Važiuodama čia tyrinėjau, kiek apie tai yra skleidžiama informacijos. Pasigedau Renavo dvaro interneto svetainės. Ten vyksta šitiek puikių renginių, kuriuos mes žinome, bet žinome labiau dėl to, kad domimės. Unikali kai kurių objektų istorija. Štai, kad ir Renavo dvaras, kuriame dalį savo vaikystės praleido broliai Narutavičiai, ar Sedos vandens malūnas, kurio praeitis susijusi su Plechavičių gimine. Šiandien išeiname į naują kokybinį etapą. Visoje Lietuvoje reikia kuo daugiau interpretavimo vizualizuojant kultūros paveldą ir atskleidžiant tas tikrasias autentiškas vertes, formos, materijos, autento išsaugojimui. Yra labai daug padirbėta, bet to niekada nebus gana. Todėl kviečiu į talką visus šio krašto šviesuolius, istorikus, kraštotyrininkus, kitus kultūros žmones, aktualizuojant kultūros paveldą. Reikia „sukrėsti“ šį rajoną, padaryti jį matomu. Šiandien labai daug ką parodėte ir tą reikia rodyti, sakyti, skleisti tas vertes, dėl ko šitie paveldo objektai čia atsirado, nes būtent per juos mes galime skaityti šito krašto istoriją, būtent jie atskleidžia krašto savitumą. Kodėl jie čia atsirado, reikia pasakyti ir čia esantiems, ir čia atvykstantiems. Per šiuos objektus mes turime įtvirtinti tapatybę. Šiai misijai kviesčiau mus visus ir darbuotis“, – kvietė Kultūros paveldo departamento direktorė.
Po spaudos konferencijos svečiai ir rajono vadovai drauge su žiniasklaidos atstovais aplankė restauruojamą Viekšnių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią.