Klaipėdos muzikinis teatras: šedevras ant Danės upės kranto
Erdvus, itin modernus ir kone tobula akustika išsiskirsiantis muzikinis teatras – tokią puošmeną, viliamasi, jau 2020 metais, turės Klaipėda. Naujasis statinys iškils su erdvėmis, žvelgiančiomis į Danės upę. Pirmadienį visuomenei pirmą kartą pristatytas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro projektas. Tiesa, jis ne visiems pasirodė išbaigtas ir pakurstė baimių dėl automobilių kamšaties. Priekaištų planuotojai sulaukė ir dėl pastato vaizdo į Atgimimo aikštę.
Pristatymas į miesto savivaldybę pritraukė pilną salę politikų ir miestelėnų.
Klaipėdos muzikinio teatro projektą kuria bendrovė „Inžinerinė mintis“ kartu su Vokietijos su vokiečių architektų įmone „Studio Gollwitzer architekten gmbH“. Visuomenei pirmadienį projektą pristatė Niujorke studijas baigęs, Miunchene gyvenantis architektas Wolfgangas Gollwitzeris.
„Tai labai svarbus pastatas kultūrai, Klaipėdai ir Lietuvai. Tai bus įspūdingas statinys įspūdingoje Lietuvos vietoje, nauja kultūros dominantė Klaipėdoje“, – sakė W.Gollwitzeris, pabrėžęs, kad tai dar nėra galutinis, patvirtintas projektas.
Dalį nugriaus
Architektams šio teatro projektavimas pasirodė gana didelis iššūkis. Pasak W.Gollwitzerio, spręsta, ar išlaikyti seną pastatą ir jį rekonstruoti, ar dalį pastato nugriauti ir pastatyti naują. Įvertinę detaliojo plano koncepciją, architektai nusprendė, jog nauja statyba yra priimtinesnis sprendimas. Iš senojo pastato liktų bokštas, kurio viršuje ketinama įrengti apžvalgos aikštelę, bus išlaikyta ir senoji pastato dalis, žvelgianti į Atgimimo aikštę.
„Galime turėti XXI amžiaus reikalavimus atitinkantį tobulą teatrą su fojė ir nuostabiu vaizdu“, – teigė architektas.
Svarbiausiu akcentu taptų dabartinėje Muzikinio teatro automobilių stovėjimo aikštelės vietoje iškilsiantis naujas priestatas, kurio langai būtų nukreipti į Danės upę. Į spektaklį atėję žiūrovai galėtų pasigrožėti spalvinga panorama per fojė langą.
Planuojama, jog pagrindinis įėjimas į teatrą būtų iš Danės gatvės pusės.
Iškilus naujam priestatui po juo būtų įkurti du žemutiniai aukštai, kur būtų repeticijų salės, kostiumų saugykla, salė fiziniam pasirengimui. Ketinama suprojektuoti orkestrinę iš pakeliamų platformų. Aukštus jungs didelis liftas, kuris taps pagalbininku transportuojant įvairias scenai reikalingas dekoracijas.
Didžioji ir mažoji salės
Pirmame aukšte susijungtų senojo ir naujojo pastato erdvės. Čia ketinama įkurdinti kavinę, ekspozicijų ir konferencijų salę.
Pagrindinė salė planuojama gerokai didesnė – 700 vietų. Teigiama, jog dėl salės išplanavimo scenos matomumas bus labai geras.
„Didžiosios salės aukštis labai didelis, kad būtų išlaikytos geros, natūralios akustikos savybės. Tam reikia didelio tūrio. Naudotas maksimalus leidžiamas aukštis. Prieš projektuodami lankėmės trijuose kituose teatruose ir tai įvertinome. Akustika bus puiki ir paskutinėse eilėse, ir balkone“, – teigė W.Gollwitzeris.
Antrajame aukšte susilies seno ir naujo pastato foje erdvės. Šiame aukšte duris atvers mažoji teatro salė su 200 vietų. Šalia bus įkurdinta grimerinė, artistų erdvė.
Trečias aukštas bus labiau skirtas darbuotojams. Čia pro erdvius langus į Danę galės pažvelgti bilietus didžiosios salės balkone įsigiję svečiai.
Vyraus barokiškas stilius
Naujo teatro interjere bus išlaikomas barokiškas stilius, bus parinktos šiltos spalvos, naudojamos medžio grindys. Sėdynių apmušalai bus iš tekstilės, kad net ir neužsipildžius salės akustika išliktų puiki.
Naujo teatro priestato fasadą autoriai horizontaliai suskaidė. Anot W.Gollwitzerio, fasadas yra „banguojantis“ kaip ir muzika. Beje, ir pats architektas ne vienerius metus buvo paskyręs muzikai, ją studijavo, tačiau suprato, jog architektūroje yra dar geresnis.
Anot autorių, naujai atrodys ir paveldosauginiu objektu laikomas teatro fasadas iš Atgimimo aikštės.
Tiesa, salėje susirinkę miestiečiai ir architektai pažėrė priekaištų, jog vaizdas situacijos iš esmės nepakeis.
„Atgimimo aikštės fasadai kuria gyvenimą kaip erdvę. Klaida neatverti pirmo teatro aukšto langų į Atgimimo aikštę, skatinti gyvenimą toje erdvėje. Pastatas viešas, galima tokius reikalus tvarkyti“, – pastabą pateikė architektas Aurimas Baužys.
Anot autorių, mintis pirmo aukšto fasadą padaryti stikliniu buvo kilusi ir jiems, tačiau paveldosaugininkai langų didinti neleido, tad autoriai priversti išlaikyti langų skirstymą taip, kaip yra dabar.
Ornitologų draugija paragino pradėjus vykdyti rekonstrukciją pasirūpinti priemonėmis, kurios apsaugotų paukščius. Rudenį, vykstant paukščių migracijai, saulei plieskiant į langus atsidaužę į juos žūva daugybė paukščių.
Neramina automobilių statymas
Šalia teatro stovinčių daugiabučių gyventojai sunerimo nieko neišgirdę apie naujas automobilių statymo vietas.
„Projektas iš fantastikos. Matau ateities miestą – be automobilių“, – sakė Danės gatvės gyventoja.
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė patikino, jog savivaldybė yra įsipareigojusi išplatinti Danės gatvę iki trijų juostų. Dėl automobilių aikštelės panaudojimo tariamasi su netoliese esančia bendrove „Klaipėdos energija“.
Taps geriausiu teatru
Klaipėdos muzikinio teatro vadovas Jonas Sakalauskas teigė tikintis šiuo projektu ir teigė, jog jį įgyvendinus tai bus pats geriausias teatras Lietuvoje.
„Galų gale šiam istoriniam projektui uždegta žalia šviesa. Tikiu, kad su politikų ir menininkų, Klaipėdos gyventojų palaikymu šį projektą per 4-5 metus pavyks įgyvendinti. Klaipėdoje jis virs svarbia dominante, kuri iš esmės pakeis tos vietos vaizdą. Mūsų projektuotojai, architektai, turbūt labiausiai Lietuvoje patyrę žmonės šioje srityje. Tai pirmas projektas, daromas architektų, turinčių didelę projekto kūrimo patirtį teatrams. Tai pirmas teatras, kuris turės gerą, natūralią akustiką, atsiras tikrai iki galo užbaigtas projektas“, – sakė J.Sakalauskas.
Pirmadienį projektą pristatę architektai dar liks Klaipėdoje ir teatre darbuosis kartu su inžinieriais. Anot bendrovės „Inžinerinė mintis“ projektų vadovo Tomo Buroko, jau pats laikas įsikišti ir šiems specialistams, kurie turi sustyguoti kitas detales – kur bus kameros, kitos inžinerinės patalpos, kurios sienos bus laikančiosios, kur stovės kolonos.
Jei viskas vyks pagal planą, muzikinio teatro rekonstrukcija gali būti pradėta kitų metų rudenį. Tuomet teatralai kraustytis į Žvejų rūmus. Laikiną benamių dalią taip pat buvo išsprendęs Klaipėdos dramos teatras, neseniai prikeltas naujam gyvenimui.
Skaičiuojama, kad muzikinio teatro rekonstrukcijai gali prireikti apie 20 mln. eurų.