Panevėžio J. Miltinio dramos teatro spektaklis „Černobylio malda“ ruošiasi gastrolėms
Šių metų rudenį vyksiančiuose tarptautiniuose teatrų festivaliuose Lvove („Auksinis liūtas“) ir Kijeve („Marija“) bus pristatytas ir Lino Marijaus Zaikausko režisuotas monospektaklis „Černobylio malda“ pagal 2015 m. Nobelio literatūros premijos laureatės baltarusių rašytojos ir žurnalistės Svetlanos Aleksijevič dokumentinę apysaką „Černobylio malda: ateities kronika“. Taip pat šiuo metu tariamasi dėl dalyvavimo Izraelyje vykstančiame teatrų festuvalyje „Teatro divertismentas“.
S. Aleksijevič – keturiolikta moteris Nobelio literatūros premijos istorijoje ir pirmoji moteris rašanti rusų kalba. Kitaip nei daugelis šio prestižinio apdovanojimo laureatų, gavusių Nobelio premiją už grožinę literatūrą, S. Aleksijevič rašo dokumentinę prozą. Ji keičia rašymo apie šiuolaikinę istoriją būdus teigdama, kad visa istorija – tai žmogaus interesai, ir įrodinėdama, kad įdomiausi ir svarbiausi šioje progreso istorijoje yra patys žmonės, kurie gyvena savo sudėtingus ir kasdieniškus gyvenimus apsuptyje politinių, ekologinių bei egzistencinių katastrofų. Ji parodo kaip paprasti žmonės išgyvena neįsivaizduojamas tragedijas, atskleisdama universalią, metafizinę dimensiją labai konkrečioje patirtyje.
Kaip teigia monospektaklio „Černobylio malda“, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka Ėglė Špokaitė, režisierius Linas Marijus Zaikauskas, jį sužavėjo S. Aleksijevič gebėjimas priartėti prie žmogaus, kasdienybės patirtį vertsi universalia, o žurnalistinį reportažą – liudijimu apie žmogiškąją būtį. Todėl ir spektaklyje pasitelkiama minimalistė dokumentinio teatro forma, kur svarbiausi elementai – tai dokumentinis vaizdas ir aktorės išgyvenimas scenoje. Anot režisieriaus, spektaklis, rėminamas chirurgiškai baltos Margaritos Misiukovos scenografijos, – apie meilės paradoksalumą, apie meilę pačiose tragiškiausiose situacijose.