Kariuomenės ir visuomenės vienybės šventėje – tūkstančiai žmonių
„Kariuomenė stipri, kai stipri pilietinė visuomenė. Ypač dėkoju jaunimui, kuris šiandien tęsia Lietuvos sukilimų dalyvių, nepriklausomybės kovų savanorių, pokario partizanų savanorystės tradicijas. Noriu palinkėti, kad Lietuvos laisvės gynėjų auka ir šiandieninis jaunimo savanorystės pavyzdys sutelktų, sutvirtintų kariuomenės ir visuomenės ryšį, nes tai yra galingiausias ginklas apsaugant savo laisvę ir Nepriklausomybę“, – pasitinkant vieną svarbiausių Lietuvos kariuomenės renginių – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, kurios renginiai vyks šį savaitgalį sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
„Minėdami kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną šiais metais dėmesį sutelkiame savanorystei. Pagerbdami Lietuvos laisvės gynėjų atminimą prisimename garbingą, savanoriškos kovos už laisvę pavyzdį ir siekiame, kad savanorystės principas būtų gyvas ir tvarus ir šiandien. Norime, kad tarnyba Lietuvos kariuomenėje būtų suvokiama, kaip savanoriškumu grįsta pareiga savo Tėvynei, kad kario priesaikos metu sakomi žodžiai: „ištikimai tarnauti Lietuvos Respublikai“, būtų principai, kuriais vadovaujasi ne tik kariai, bet ir visuomenė“, – sako Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.
Šiemet Vilniuje prie Baltjojo tilto gegužės 14 d. išsiskleidė karinis miestelis, kuriame visos Lietuvos kariuomenės pajėgos pristatė moderniausią ginkluotę, techniką ir ekipuotę, papasakojo apie savo kasdienybę ir iššūkius. Šventės dalyvių laukė įvairios karinės užduotys, susitikimai su įdomiais pašnekovais 15min.lt diskusijų klube.
Šventėje Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgas atstovavo Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ daliniai, Juozo Vitkaus karo inžinerijos bataliono specialistai, Krašto apsaugos savanorių pajėgos. Kariai demonstravo visą pėstininko ginkluotę nuo pistoleto iki prieštankinio raketinio komplekso „Javelin“, kovos mašinas HMMWV (Hummer) ir M113, švarinimo nuo cheminio ginklo įrangą, išminavimo įrangą. Sausumos pajėgų kariai su Specialiųjų operacijų pajėgomis pademonstravo kovinę operaciją, kurios metu žiūrovai išvydo manevruojančius net sraigtasparnius.
Sausumos pajėgoms priklausantį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalioną atstovavo Garbės sargybos kuopa, kuri ir paskelbė šventės pradžią šautuvų salvėmis ir garsiąją „defile“ programa, o Lietuvos kariuomenės orkestras dar prieš oficialią šventės pradžią (11-11.30 val.) džiugino miestiečius maršais Vinco Kudirko aikštėje ir vėliau žygiavo prie Baltojo tilto Vilniaus, Upės gatvėmis, Žaliuoju tiltu.
Specialiųjų operacijų pajėgos visuomenei atskleidė ir savo turimą įrangą, visi norintieji galėjo apžiūrėti „specukų“ visureigį, modernų keturratį „Arctic Cat“ ir motociklą.
Šventės svečiai galėjo susipažinti su Lietuvos karinių oro pajėgų naujausiu sraigtasparniu Dauphin, apžiūrėti pilotų aprangą ir gelbėjimosi įrangą, katapultos sėdynę, o Oro gynybos batalionas supažindino su priešlėktuvine sistema RBS 70 ir radarais.
Lietuvos kariuomenės Logistikos pajėgos – Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono, Depų tarnybos, Materialinių resursų departamento kariai supažindino su medicininės pagalbos stotimi; medicininiu evakuaciniu automobiliu. Taip pat buvo galima pamatyti galingus logistinius sunkvežimius SISU, galinčius gabenti net šarvuočius. Logistikos specialistai pademonstravo vandens valymo įrenginį ROWPU, kurio pagalba buvo galima pasivaišinti išvalytu Neries vandeniu. Kartu buvo galima apžiūrėti planuojamus įsigyti pistoletus, pistoletus – kulkosvaidžius, automatinius šautuvus ir vidutinius kulkosvaidžius.
Mokymo pajėgas atstovavo Lietuvos kariuomenės mokyklos, Lietuvos didžiojo etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko, Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro kariai. Mokomasis pulkas – tai tarsi pagrindiniai vartai pro kuriuos įėjęs jaunuolis tampa tikru kariu. Pulko seržantai-instruktoriai norinčiuosius šventės dalyvius galėjo pamokyti dalykų, kuriuos turi įsisavinti kiekvienas karys per bazinį kario kursą: nuo rikiuotės iki taktikos elementų. Visi norintieji galėjo susipažinti su lazerine mūšio imitavimo sistema „Miles“, kuri naudojama pratybose tam, kad būtų aišku, kada karys yra „nukautas“.
Generolo Jono žemaičio Lietuvos karo akademija pristatė karininko profesiją, o sausumos, jūrų ir oro pajėgų kariūnai – visą ketverių metų kelią, kurį reikia nueiti norint užsitarnauti leitenanto laipsnį. Atėję į renginį buvo kviečiami mesti iššūkį kariūnui, taip pat buvo galima netgi užsirašyti į Lietuvos karo akademijos atranką ir iškart sužinoti dieną, kada reikės atvykti laikyti profesinio tinkamumo testų.
Atėjusieji į šventę galėjo pakalbinti sąjungininkų karius: Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Liuksemburgo ir kitų NATO valstybių, kartu apžiūrėti Vokietijos pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ ir amerikiečių „Stryker“, žvalgybinį automobilį „Phoenix“, kt. Apie 15 val. šventės dalyvius naikintuvų „Fighting Falcon F-16“ skrydžiu pasveikino šiuo metu NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Portugalijos karinių oro pajėgų kariai.
Taip pat renginyje prie Baltojo tilto atėjusieji į šventę galėjo susipažinti su NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro veikla ir projektais. Ekspertai iš aštuonių NATO valstybių ir šalių partnerių ne tik papasakojo, bet ir pademonstravo vieną didžiausių centro projektų – neseniai Lietuvos kariuomenei perduotą hibridinės energijos generavimo sistemą. Ši sistema naudodama tradicinį kurą ir atsinaujinančius energijos šaltinius, elektros energija gali aprūpinti bataliono dydžio vienetą. Šventės metu hibridinės energijos generavimo sistemos gauta elektra buvo naudojama karių įrangai, elektronikos prietaisams ir pan. Geriau suprasti, kaip veikia ši hibridinė sistema padėjo ekspertai iš Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos, Jungtinės Karalystės ir Vokietijos.
Šventėje taip pat buvo galima susipažinti ir nuo praėjusių metų rugsėjo mėn. Vilniuje veikiančiu NATO pajėgų integravimo vienetu (angl. – NFIU). Į šventėje susirinkusių svečių klausimus atsakė vieneto vadas pulkininkas Jakobas Søgårdas Larsenas (Jakob Søgård Larsen), pavaduotojas pulkininkas leitenantas Mindaugas Petkevičius ir dar iš 14 šalių atvykę kariai, tarnaujantys šiame NATO štabe. Taigi bendrauti buvo galima net 14 skirtingų kalbų.
Diskusijų forumas – naujovė šioje šventėje. Šį projektą įgyvendinti ėmėsi portalas 15min.lt. Forumo scenoje vyko keturios diskusijos aktualiomis kariuomenės ir visuomenės ryšio temomis: „Visuomenės dalyvavimas šalies gynyboje“, „Kariuomenės ir verslo (mokslo) santykis, bendradarbiavimo galimybės“, „Savanorystės svarba šalies saugumui“, „Ukraina. Ko mes galime pasimokyti?“. Forume dalyvavo žurnalistai Dovydas Pancerovas, Rita Miliūtė, Vytaras Radzevičius, Paulius Gritėnas, Skirmantas Malinauskas, Vidmantas Balkūnas, Paulius Ramanauskas ir daug kitų pašnekovų.
Šventėje prie Baltojo tilto susirinkusieji galėjo stebėti XIII a. batalinę sceną – Saulės mūšio inscenizaciją. Senovės baltų kovų brolija „Vilkatlakai“ su draugais „Hospitalierių Ordinu“ iš Lietuvos ir „Rygos komtūrija“ iš Latvijos ne tik pademonstravo kaip viduramžiais vyko kovos, bet ir įrengtose XIII amžiaus palapinėse supažindino su Baltų ir Vakarų Europos riterių ir Kalavijuočių Ordino šarvuote ir ginkluote. Šiemet Lietuva mini 780-ąsias Saulės mūšio metines.
Su Lietuvos istorijos laikotarpiu „Karas po karo“ (nuo 1944 m.) supažindino įrengtas partizanų bunkeris. Visi galėjo apžiūrėti, kaip ir kokiomis sąlygomis gyveno mūsų laisvės kovotojai.