A. Damulis: „Mūsų stiprybė – žmogiškasis faktorius“
Prieš porą savaičių VšĮ Šilalės rajono ligoninėje atidarytas naujai įrengtas, higienos normas atitinkantis Bendrosios terapijos skyrius. Balandžio 10-oji ligoninės darbuotojams buvo išskirtinė, nes atidaryme sulaukta garbių svečių: sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, Premjero patarėjo sveikatos klausimais Antano Vinkaus ir kt.
Atsigręžus į netolimą praeitį, kai Šilalės ligoninei buvo iškilusi reali uždarymo grėsmė, sunku patikėti, kad atsidarė naujas, renovuotas skyrius. Apie tai kalbamės su VšĮ Šilalės rajono ligoninės direktoriumi Antanu Damuliu.
– Šilalės rajono ligoninė atidarė naują Bendrosios terapijos skyrių. Kokios reikšmės jis turės ligoninei?
– Bendrosios terapijos skyrius yra pats didžiausias, turintis net 30 lovų. Jame kasmet gydomi apie 1200 pacientų. Iki šiol skyriaus pacientai ir darbuotojai negalėjo pasigirti geromis gydymo ir darbo sąlygomis: skyrius buvo „suspaustas“ kartu su Dienos chirurgijos skyriumi ir Intensyviosios terapijos palata viename aukšte, nebuvo užtikrintos tinkamos higienos sąlygos (40-čiai pacientų tebuvo skirti 2 sanitariniai mazgai). Ši problema tęsėsi nuo 2010 m.
– Ką tai duos pacientams, ligoninės darbuotojams?
– Užtikrinus higienos normų reikalavimus, ženkliai pagerės pacientų gydymo sąlygos: palatos mažesnės (iki 3 lovų), nemažai dviviečių ir vienviečių palatų, kuriose įrengti dušai, tualetai. Personalas taip pat galės džiaugtis erdviomis patalpomis: procedūriniu kabinetu, persirengimo ir poilsio patalpomis ir pan.
– Ar galite palyginti, kokia Šilalės r. ligoninė buvo anksčiau ir kokia ji yra dabar?
– Po 2010 m. restruktūrizacijos patirto šoko ligoninė atsitiesia, pastarųjų 3 metų rodikliai byloja apie teigiamus pokyčius: didėja prioritetinių paslaugų apimtys. Fizinės medicinos ir reabilitacijos poskyryje pradėtos teikti ambulatorinės reabilitacijos paslaugos, kurios papildytos vandens, parafino, haloterapijos procedūromis. Įsteigti Diabetinės pėdos ir Kardiologijos kabinetai.
– Kokiomis priemonėmis siekiate gerinti medicinos pagalbą?
– Mūsų tikslas – teikti Šilalės rajono gyventojams kuo platesnio profilio paslaugas arčiau gyvenamosios vietos.
Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje pacientus konsultuoja 19 specialybių gydytojai, pastaraisiais metais įstaigoje įdarbinti 2 oftalmologai, kardiologas, atliekantis echoskopinius tyrimus, atvyksta konsultuoti gastroenterologė, kasdien prieinama ne tik chirurginė-traumatologinė, bet ir urologinė pagalba.
Plečiame ambulatorinės chirurgijos ir dienos chirurgijos profilio paslaugų spektrą: atliekamos oftalmologinės ambulatorinės procedūros, dienos chirurgijos skyriuje dirba 2 traumatologai, 2 chirurgai, 2 akušeriai-ginekologai.
Gerinome sąlygas Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje besigydantiems pacientams: čia kasdien dirba ne tik gydytojai, slaugytojos, bet ir ergoterapeutas, psichologas, masažuotojas, kineziterapeutas. Kasdien pacientus lanko gimnazistai savanoriai, kurie bendrauja, rengia šventes, šiltuoju metų laiku pacientus išveža į gryną orą.
Suprasdami visuomenės senėjimo problemą, siekiame rajono gyventojams padaryti prieinamą geriatrinę pagalbą. Turime parengtus specialistus, papildėme įstaigos veiklos licenciją, tikimės pradėti teikti šias paslaugas, o ateityje, gavę ES fondų finansavimą, – įsteigti iki 20 lovų Geriatrijos skyrių.
– Kuo nenusileidžiate didžiosioms šalies ligoninėms? Kitaip tariant, kokios yra Šilalės rajono ligoninės stipriosios pusės?
– Mūsų stiprioji pusė – kuo didesnis žmogiškas dėmesys pacientui, kurį lemia nedidelės įstaigos kolektyvo susiklausymas ir bendradarbiavimas. Turime šaunų, atsidavusį savo darbui gydytojų, slaugytojų, kitų medicinos specialistų kolektyvą.
– Kaip pritraukiate specialistų? Ar jų trūksta? Ar patiriate protų nutekėjimą?
– Specialistų stokos nejaučiame, pastaraisiais metais pradėjo dirbti ir ką tik rezidentūrą baigusių jaunų gydytojų (urologas, oftalmologė, traumatologas, akušerė-ginekologė, geriatras-medicinos gydytojas), kurie įsijungė į draugišką ir nuoširdų kolektyvą. Stengiamės išgirsti jų siūlomas idėjas, sudaryti tinkamas darbo sąlygas, padedame spręsti buitinius klausimus.
– Kokių turite ateities vizijų, planų, nuogąstavimų (galbūt šie išsisklaidė per atidarymą susitikus su politikais)?
– Vizija – išlikti reikalingiems savo pacientams, teikti jiems kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas ir plėsti šių paslaugų spektrą: didinti dienos chirurgijos, ambulatorinės chirurgijos, stebėjimo, dienos stacionaro, konsultacinių paslaugų apimtis, užtikrinti prieinamas stacionarias paslaugas, garantuoti būtinosios pagalbos teikimą ištisą parą.
Nuogąstavimai išlieka: grėsmė netekti budinčių chirurgų-traumatologų, kadangi politikų pažadas finansuoti šių specialistų išlaikymą galioja tik 2015 metams ir ne visa apimtimi (200 000 Lt vietoje 250 000 Lt). Mažų miestų gyventojai taip pat turi teisę gauti skubią chirurginę-traumatologinę pagalbą visą parą savo rajone, o ne už 60 km.
Susiaurintos dienos chirurgijos paslaugų apimtys – netekus teisės teikti V-VI grupių paslaugas, iškyla reali grėsmė netekti operuojančių traumatologų ir chirurgų, nors iki šiol šias paslaugas teikėme, turime įrangos (artroskopinę įrangą) ir specialistus. Mūsų nuomone, tai yra rajoninių ligoninių priverstinis naikinimas, siekiant, kad jose liktų tik ambulatorinė chirurgija, ir su tuo nesutinkame. Tikimės, kad dienos chirurgijos paslaugų sąrašas bus peržiūrėtas ir atlikti jo pakeitimai, kurie leis teikti daugiau paslaugų mūsų lygio ligoninėse.
Gyvename nežinioje dėl geriatrijos paslaugų: dėjome visas pastangas pradėti jų teikimą (parengėme du gydytojus, turime reikiamos įrangos ir personalo, licenciją šiai veiklai), tačiau neturime SAM leidimo už šias paslaugas gauti finansavimą.
– Jums, kaip ligoninės vadovui, koks yra didžiausias iš pacientų išgirstas komplimentas?
– Mūsų pacientai man dėkoja kasdien, bet didžiausia padėka man yra tai, kad praėjusiais metais dėl ligoninės personalo, gydytojų ar administracijos darbo iš pacientų nebuvo gauta nei vieno skundo.