A. Pabedinskienė: „Sėkmingai pabėgėlių integracijai namų darbus turi atlikti tiek Užsienio reikalų, tiek Vidaus reikalų, tiek Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos“

Šiandien, minint Šv. Aliodijos – pabėgėlių globėjos dieną, Vilniuje vyksta šiai temai skirta konferencija „Užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvoje, integracijos iššūkiai Europos pabėgėlių (migrantų) krizės kontekste“. Konferencijos tikslas – aptarti ir išdiskutuoti su visais socialiniais partneriais daugiau kaip tūkstančio karo pabėgėlių socialinės integracijos klausimus.
Pasak konferenciją atidariusius socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės, – „Lietuva jau turi patirties integruojant trečiųjų šalių piliečius, kasmet priimdama per 100 užsieniečių, šios emigrantų krizės akivaizdoje turime įrodyti, kad mes esame lojali Europos valstybė, kuri pati yra patyrusi ne vieną panašią nelaimę. Tai uždavinys visai Europai – mūsų susitelkimo ir vienybės išbandymas. Lietuva turi padaryti viską, kad šie žmonės kiek įmanoma greičiau įsilietų į darbo rinką, taptų visaverčiais mūsų visuomenės nariais“.
Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro atstovė Lietuvoje Renata Kuleš pabrėžė, kad visuomenė turi suprasti karo pabėgėlių iššūkius ir turi būti pasiruošusi šiuos žmones priimti, taip pat ir pabėgėliai turi būti pasirengę įsilieti į Lietuvos bendruomenę, siekti išmokti kalbos, rasti darbą, socializuotis, o valstybės pareiga – visomis priemonėmis padėti šiuos tikslus įgyvendinti.
Pabėgėlių priėmimo centro vadovas Robertas Mikelionis akcentavo, jog Pabėgėlių priėmimo centre iki 3 mėnesių pabėgėliai šiame centre sulauks apgyvendinimo, teisinių, vertimo paslaugų, bus aprūpinti drabužiais, mokyklinėmis prekėmis, jiems bus organizuojami intensyvūs lietuvių kalbos kursai, teikiama nekompensuojama sveikatos priežiūra, mokamos pašalpos maistui.
Pasak jo, Pabėgėlių priėmimo centre šie žmonės bus supažindinami su užimtumo galimybėmis – jiems bus organizuojami profesinio orientavimo ir konsultavimo kursai, organizuojamas profesinis mokymas, o apsigyvenus savivaldybės teritorijoje prieglobstį gavęs užsienietis dėl darbo galės kreiptis į Darbo biržą, dalyvauti daugelyje aktyvios darbo rinkos politikos priemonių.
Nevyriausybinės organizacijos per metus jau savivaldybių teritorijose padės šiems žmonėms išsinuomoti būstą, išmokės pinigines pašalpas, organizuos lietuvių kalbos mokymus, vaikų darželių, mokyklos lankymą, apsilankymus darbo biržoje, padės parengti reikiamus dokumentus, konsultuos visais reikiamais klausimais.
Renginyje aptartos ir išmokos pabėgėliams. Už kiekvieną iš ES valstybių narių (Italijos ir Graikijos) perkeltą užsienietį, kuriam reikalingas prieglobstis, Lietuva iš ES gaus vienkartinę 6 tūkst. eurų išmoką. Už kiekvieną pabėgėlį, perkeltą iš trečiosios šalies, bus mokama vienkartinė išmoka iki 10 tūkst. eurų. Kol gyvens Pabėgėlių priėmimo centre, pabėgėliai gaus 61 eurą maistui ir 10 eurų smulkioms išlaidoms per mėnesį. Savivaldybės teritorijoje integracijos laikotarpiu asmenims bus mokama mėnesinė piniginė išmoka būtiniausioms reikmėms – būsto nuomai, komunalinėms paslaugoms, maistui, transportui ir kt.
Konferencijoje socialiniai partneriai bei užsienio ekspertai taip pat aptaria kitus iššūkius laukiant pabėgėlių, atrankos ir perkėlimo į Lietuvą procedūras, teisinius aspektus, ES šalių gerąsias praktikas, nevyriausybinių organizacijų darbo aspektus prieglobstį gavusių užsieniečių integracijos srityje.
Renginyje dalyvauja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Seimo Socialinių reikalų ir darbo bei Žmogaus teisių komitetų nariai, Vyriausiojo pabėgėlių komisaro atstovai, Pabėgėlių priėmimo centro, Migracijos departamento prie VRM ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie VRM Užsieniečių registracijos, nevyriausybinių organizacijų – Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos, Vilniaus arkivyskupijos Caritas atstovai, didžiausių Lietuvos miestų savivaldybių administracijos ir Kauno, Klaipėdos miestų bei Elektrėnų savivaldybių socialinės paramos centrų vadovai.