Akademijoje įamžinti 1956-ųjų metų įvykiai
Kovo 10 d., ketvirtadienį, Akademijos parke, prie vandens bokšto, surengtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas ir atminimo lentos, skirtos 1956-ųjų šv. Velykų rytą trispalvę iškėlusiems tuometinės Kėdainių r. Dotnuvos I. Mičiurino vidurinės mokyklos mokiniams, iškilmingas atidengimas.
Renginyje kartu su Akademijos bendruomene bei tų įsimintinų įvykių dalyviais Laima Mackute ir Aleksu Laniausku dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius, rajono tarybos nariai, savivaldybės administracijos atstovai.
„Sveikinu akademiškius, kurie yra neabejingi savo praeičiai. Jūsų krašte gyveno ir gyvena daug šviesių žmonių. Sveikinu visą Akademijos bendruomenę su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena ir linkiu didžiuotis savo krašto garsiais žmonėmis ir jų darbais“, – sakė S. Grinkevičius, atidengęs atminimo lentą.
Prabėgus 60 metų asociacija „Akademijos bendruomenė“ bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras inicijavo penkių drąsių laisvės šauklių įamžinimo atminimą. Atidengtoje atminimo lentoje įrašyti Jono Burnio, Laimutės Mackutės, Ievos Navardauskaitės, Stasio Minkevičiaus ir Alekso Laniausko vardai.
Anų dienų įvykių dalyvis A. Laniauskas pasidalijo prisiminimais: „Šeštojo dešimtmečio viduryje Akademijos miestelyje susibūrė bendraminčių moksleivių būrelis, kurio nariai platinamus agitacinius lapelius pasirašinėjo MOLG, t. y. „Moksleivių organizacija Lietuvai ginti“. 1956 metais prieš Vasario 16-ąją atsišaukimus Akademijoje slapta iškabino vienuoliktokas Jonas Burnys, kuris vėliau už tai buvo tardytas saugumo pareigūnų. To paties moksleivio iniciatyva tautinę vėliavą mokyklos bibliotekoje pasiuvo moksleivės Laima Mackutė (Lasauskienė) ir Ieva Navardauskaitė“.
Tų pačių metų Velykų rytą trispalvę vandentiekio bokšte, Akademijos miestelio parke, iškėlė J. Burnys, A. Laniauskas, Antanas Legas ir Stasys Minkevičius. Visi šeši antitarybinės grupės nariai buvo saugumo atskleisti, suimti, tardyti ir pašalinti iš mokyklos. J. Burnys buvo nuteistas kalėti trejetą metų Mordovijos lageriuose.
Kovo 10-ąją renginyje dalyvavusi L. Mackutė teigė, kad vėliavos iškėlimas anuomet labai paveikė jos ir jos bičiulių gyvenimus, tačiau ji nedvejodama viską pakartotų.
„Augau tikrų patriotų šeimoje. Mūsų namuose buvo klausomos „Amerikos balso“ žinios. Mes tikėjome, kad Lietuva anksčiau ar vėliau vėl bus laisva. Būdami jauni, ėmėmės kovoti už laisvę taip, kaip sugebėjome. Su Ieva mokyklos bibliotekoje pasiuvome vėliavą, Aleksas padarė jai kotą, o Jonas su Stasiu ją iškėlė. Aišku vėliau vyko kratos, teismai. Negalėjome laisvai mokytis, daryti karjeros. Bet mes anuomet taip supratome kovą už laisvę“, – pasakojo L. Mackutė.
Trispalvės iškėlimas sovietmečiu Akademijoje sukėlė nemažą šurmulį – žmonės ilgai kalbėjo apie jaunuolių žygdarbį ir paslapčia sveikino žengusius šį žingsnį.