Akcija, skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai
Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Gimtosios kalbos diena. Kalba yra didžiausia tautos dovana. Ji rodo jos kilmę, galybę ir senovės būdą. Taip apie tautą ir kalbą XIX amžiaus viduryje rašė Simonas Daukantas. Lietuvių kalba graži, turtinga, seniausia gyva indoeuropiečių kalba, besigiminiuojanti su sanskritu.
Minėdamas Tarptautinę gimtosios kalbos dieną Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius pakvietė dalyvauti akcijoje „Parašyk laišką lietuvių rašytojui ar knygų herojui“.
Pirmoji laišką J. Biliūno novelės „Kliudžiau“ berniukui parašė Šaltinių pagrindinės mokyklos 5a klasės mokinė Rūta Baležentytė. „Šiuo taikliu šūviu tu kliudei ne tik katytę, bet ir save bei mane – skaitytoją. Juk mes, žmonės, kartais net nesusimąstę padarome tokių blogybių, dėl kurių vėliau gailimės, bandome taisytis, gal net tampame geresni.“
Nuoširdūs, gražiai iliustruoti Panemunės pagrindinės mokyklos 6b klasės mokinių laiškai rašytojui V. Račickui. „Aš, skaitydamas Jūsų knygą, išmokau, kaip reikia bendrauti su mokytojais, nesusipykti su bendraklasiais“ (Oskaras Koruža). „Norėčiau iliustruoti Jūsų knygas“ (Kasparas). „Jūsų knygos traukia lyg magnetas“ (Gabrielė Ulčinskaitė).
„Volungės“ pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokiniai pradžiugino dailyraščiu rašytais laiškais J. Biliūnui, V. Račickui, B. Lenktytei, V. Aleksandravičiūtei. Giedrė Makaveckaitė ir Neda Janulevičiūtė, perskaitę mylimų rašytojų knygeles, sukūrė eilėraščių. Ugnius Bartkevičius prisiminė V. Račicko viešnagę mokykloje, o Benita ir Eva pasidalijo vaikiškomis išdaigomis.
Jotvingių gimnazijos mokinių laiškuose K. Sajai, V. Račickui ir R. Šarknickui išsakyta lietuvių kalbos, skaitymo prasmė, gilinamasi į jauno žmogaus išgyvenimus. „Jūsų knyga motyvuoja niekada nesustoti, kovoti, tikėti. Blogi dalykai nesitęsia amžinai, juos nugali jautrių žmonių meilė“ (Karolis Kuliešius, Ia kl. mok.).
Alytaus šv. Benedikto gimnazijos 6 kl. mokiniai Rojus ir Nojus Ramanauskai rašė laiškus Renatai Šerelytei, gyrė, džiaugėsi ir drąsiai išsakė kritiką.
Dainavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokiniai rašė T. Dirgėlai, R. Šerelytei, R. Skučaitei ir net J. Basanavičiui. „Esu skaitęs, – rašo 4a klasės mokinys Matas Kasčiuška, – kad jūs gimėte ūkininkų šeimoje. Manau, sunku buvo ir mokytis, ir tėvams padėti. Dabar vaikai kitokie. Tik skundžiasi, jei reikia padirbėti. O tuo metu sėdi prie telefonų. Geriau knygas paskaitytų. Aš norėčiau būti toks kaip Jūs. Dėkoju už lietuvių kalbą“.
Vyresnieji Dainavos pagrindinės mokyklos mokiniai laiškuose kalbėjosi su rašytoja I. Vakare „Skaitydama mintyse susikūriau pasaulėlį, viską įsivaizdavau, į kiekvieną detalę atkreipiau dėmesį“ (Geida Bražinskaitė, 10a kl. mok.), guodėsi V. Račickui, jog „tėveliai net supykdavo, kad neidavau valgyti, o tik skaitydavau“ (Bernadeta Bundzaitė, 5a kl. mok.).
Žadėta staigmena – Alytaus Dainavos pagrindinės mokyklos mokytoja metodininkė Zina Bražinskienė ir Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Irma Šarkutė skaitė savo kūrybos eiles. O didžioji staigmena – poetas Gintautas Dabrišius, gyvenantis Prienų rajono vienkiemyje kartu su bitėmis ir poezija, žiemą užpustytu keliu ir į didelį sodą atklystančiom stirnom ar po aviliu besislepiančiais zuikiais. Zigmo Gėlės, A. Baranausko, S. Nėries, Vieno lito premijos ir 2006 m. Poezijos pavasario laureatas skaitė eiles, kalbėjo apie gimtosios kalbos svarbą.
Muzikos garsais visus džiugino Alytaus Dainavos pagrindinės mokyklos 7 kl. mokinys, Alytaus jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ smuikininkas Mantas Januškevičius.
Bibliotekos darbuotojos dėkoja visiems laiškus rašiusiems mokiniams, jų tėveliams ir nepailstančioms mokytojoms. Smagu, kad auga graži karta, mylinti knygą ir gimtąją kalbą.
P. S. Laiškai bus eksponuojami parodoje (Topolių g. 21), o vėliau patalpinti bibliotekos archyve ateinančioms kartoms.