Aklieji ir silpnaregiai keliavo po Radviliškio rajoną
Baigėsi karantinas. Vėl galime susitikti su likimo draugais, pažįstamais, pagalbininkais. Praėjusiųjų metų „Baltosios lazdelės“ dienos proga VšĮ Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaurės Rytų centro Radviliškio filialo narius sveikino Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo kultūros ir sporto skyriaus Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas Vytautas Simelis, kuris pažadėjo parodyti Radviliškio rajoną. Va ir atėjo ta diena, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Radviliškio filialo nariai susėdo į didžiulį autobusą ir pasuko pietų kryptimi, o Vytautas Simelis vis įdomiau pasakojo.
Kelionę pradėjome nuo Radviliškio miesto. O kiek mes dar nežinom apie savo rajono centrą. Išgirdome pasakojimą apie menamą Saulės mūšio vietą Ilguočių kaime. Nirtaičių kaime esančios Gedminų šeimos kapinaitės nustebino akmeniniais paminklais. Prie Šiaulėnų krašto muziejaus su muzika pasitiko Eugenijus Arbušauskas. Kadangi 2020-ieji metai Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Tautodailės metais, muziejuje daug dėmesio skirta tautodailės dirbiniams. Tokių grožybių, įdomiausių eksponatų net negalvojome, kad pamatysime, o dar pasakojimai žmogaus, kuris savo darbą myli. Tai pat grožėjomės Šiaulėnų Šv. Onos bažnyčia. Nustebino Šiaulėnų kapinėse esanti Šemetų šeimos koplytėlė-mauzoliejus, kurio durų spyną su išlikusiu originaliu durų raktu atrakino kelionės vadovas Vytautas Simelis.
Nuvykę prie Šiaulės žemės apžvalgos bokšto, visi pasklidome kas kur. Vieni lipo į bokštą, kiti nuėjo prie Kudinų (Šiaulės kalno) piliakalnio, o likusieji grožėjosi gamta vietoje.
Aplankę ir išgirdę pasakojimą apie Diktariškių dvarą, nuvykome į Lietuvos partizanų ryšininkų Miknių sodybą Minaičiuose. Daugumą nustebino pasakojimai apie drąsių vyrų susitikimą ir gyvenimą ten esančiame partizanų bunkeryje, kuriame 1949 m. vasario 16 d. partizanų vadai pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Deklaraciją.
Pašušvio Visų Šventųjų bažnyčios klebonas Donatas Grigalius maloniai priėmė ir įdomiai papasakojo bažnyčios istoriją. Grožėjomės senaisiais vargonais, puošniomis klausyklomis.
Sužinojome apie atkuriamą išnykusių kaimų atminimą Grinkiškio dvaro sodybos parke. Nusivylėme dvaro gyvenamo namo pastato būkle.
Pravažiavus Baisogalą, buvo atkreiptas dėmesys į šalia kelio esančias kapinaites, kuriose palaidoti 1-ojo pasaulinio karo vokiečių ir rusų kariai.
Vytauto Simelio pasakojimus papildė Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vyr. specialistė Germantė Jucevičiūtė-Kluczynska.
„Geras pasakymas – jeigu nori pakeisti pasaulį, padaryti ji gražesniu, pradėk nuo savęs. Jeigu nori pamatyti pasaulį, pradėk nuo savo rajono“, – dėkodama Vytautui Simeliui ir Germantei Jucevičiūtei-Kluczynskai, pasakė kelionės organizatorė VšĮ. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaurės Rytų centro Radviliškio filialo pirmininkė Janina Aižinienė. Žmonės, dalyvavę ekskursijoje, tikrai norės pamatyti visą savo rajoną.
VšĮ Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaurės Rytų centro Radviliškio filialo informacija