Albumas apie Anos Krepštul gyvenimą ir kūrybą: „tai mūsų bendra sėkmė“
85 – osios liaudies dailininkės a.a. Anos Krepštul gimimo metinės buvo pagerbtos pristatant albumą apie jos gyvenimą ir kūryba. Šventė „Ana Krepštul – meilė grožiui, žmogui, Dievui“ įvyko š. m. vasario 17 d. Jašiūnų dvare.
Albumas pradėtas kurti Tabariškių bendruomenės iniciatyva ir jos pirmininko ir artimo a.a. Anos Krepštul bičiulio Henriko Danulevičiaus įsipareigojimo ir visos jos šeimos dėka. Beveik visų Anos Krepštul atminimą saugančių realizuotų projektų autorius ir aktyvus menininkės kūrybinio palikimo puoselėtojas yra Henrik Danulevič, jis taip pat yra viso knygos koncepcijos ir turinio projekto autorius.
– Daugelis čia dalyvaujančių žmonių paklaustų manęs, ar sunku buvo išleisti knygą. Atsakysiu – ne. Kodės? Todėl, kad visi ėjome viena kryptimi, mums rūpėjo išsaugoti Anos Krepštul atminimą ir kaip apie asmenybę, ir kaip apie dalininkę. Ji buvo ypatingas, nepaprastas žmogus, todėl jos „atmosfera“ lydėjo mūs dirbant prie knygos. Be to, turėjau stiprų užnugarį – Šalčininkų rajono savivaldybę ir merą. Žinojau, kad visada mus palaikys, – pasakė Henrik Danulevič, renginio pradžioje paviešinęs albumo kūrimo užkulisius, pristatęs Anos Krepštul asmenybę ir kūrybą.
Albumas „Anos Krepštul gyvenimas ir kūryba“ – tai apie 280 geriausių dailininkės darbų – paveikslų, piešinių, siuvinių, šiandien saugomų muziejuose, bažnyčiose, privačiose kolekcijose, reprodukcijų. 380 puslapių albumas papildytas Lietuvos meno muziejaus specialistės Marijos Kuodienės komentaru, Anos Krepštul sesers Danutos Moločko, artimų draugų – kunigo Henriko Naumovičiaus ir Marijos Žeško, rašytojos Mildos Telksnytės, žurnalistės Katažynos Heike prisiminimais.
Albumą sudaro penkios dalys, kuriančios savotišką paveikslų galeriją. Darbai pristatyti atskiromis temomis – portretai, peizažai, gėlės, natiurmortai ir rankdarbiai.
Susitikime dalyvavęs kunigas Henrik Naumovič kalbėjo, kad rašydamas straipsnį stengėsi nesivadovauti asmenine patirtimi, bet pristatyti Anos Krepštul fenomeną ir jo genezę. Jis kalbėjo apie dažną paveiksluose vaizduojamą nulūžusio medžio – beržo, pušies – motyvą. Visgi, anot jo lūžę medžiai nepraradę gyvybiškumo. Būtent čia matoma sąsaja su Krepštulių
Apie asmenybę, mokančią klausytis, patarti, pas kurią dažnai važiuota kaip savotišką psichoterapiją kalbėjo daugelis pranešėjų. Ilgametė „Wspólnota Polska” Palenkės skyriaus pirmininkė Marija Žeško susijaudinusi pridūrė: „Būtent ponias Anos dėka aš darau kelią pas Dievą“.
Šiandien Jašiūnų dvaro konferencijų salėje susibūrė šeimos narius, bičiulius, Anos Krepštul kūrybos mylėtojus. Tarp garbingų svečių buvo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, mero pavaduotoja Jadvyga Sinkevič, Savivaldybės administracijos direktorius Josif Rybak, Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje Konsulinio skyriaus vadovas Stanislav Cygnarovski (Stanisław Cygnarowski), kunigai Vaclav Volodkovič, Andžej Andžejevski, Jozef Aškelovič.
– Albumo pasirodymas – tai mūsų visų bendra sėkmė, nes čia dalyvaujančių žmonių iniciatyvos ir darbo dėka atsirado kūrinys apie mūsų tautietės gyvenimą ir kūrybą. Ne be priežasties sakoma, kad žmogys gyvas, kol gyvas jo atminimas, o Ana Krepštulgyvena mūsų atminty, susitinkame su Savivaldybės įsteigtame muziejuje Tabariškėse ir renginiuose. Gyvenimo džiaugsmas, kurį per gyvenimą nešė dailininkė, išsaugota šiame ilgaamžiame darbe, nuostabiame albume – čia jos paveikslų reprodukcijos, dienoraščių ištraukos, bičiulių prisiminimai. Būtent tai turime išsaugoti ateities kartoms. Todėl noriu pakartoti, kad būtent šiandien, vasario 17 dieną, Balinskių dvare – mūsų visų bendra sėkmė, – kalbėjo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.
Albumo prezentacijos renginį savo pasirodymais papuošė grupės „Art of Music“ pasirodymas ir Butrimonių A. Krepštul gimnazijos mokinių deklamuojamos eilės.