Almanachas, skirtas Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto 20-mečio jubiliejui
Žilagalviai Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto studentai, besirenkantys į paskaitas Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) auditorijose, jau seniai nieko nestebina. Graži vyresniosios ir jaunosios kartos partnerystė, palaikoma abiejų universitetų rektorių akademiko Algirdo Gaižučio ir dr. Zitos Žebrauskienės, tęsiasi jau ne vienerius metus. Ypač daug senjorų LEU aktų salėje susirinko gegužės 5 d. Čia vyko Trečiojo amžiaus universiteto 20-mečiui skirto filmo ir almanacho sutiktuvės.
„Diemedžio“ leidykla „miestui ir pasauliui“ pateikė nuostabią knygą „Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universitetui – 20 metų“. Knygos skaitytojai turėtų žemai nusilenkti leidinio sudarytojoms Jadvygai Miniotaitei, Vidai Rogalskienei, Danutei Kurmilavičiūtei, recenzentams Aldonai Rėksnienei ir Kęstučiui Rogalskiui bei redaktorei Danguolei Vanagaitei. Dėl jų pasiaukojančio darbo įvyko tikras stebuklas – parašyta išsami dar palyginti jaunos organizacijos istorija. Ateityje mūsų šalies kultūros istorijos tyrinėtojai bus labai patenkinti, bibliotekoje radę šią knygą: jiems neteks ieškoti kažkur prapuolusių ar visai nebuvusių protokolų, Trečiojo amžiaus universiteto steigėjų pavardžių, veiklos aprašymų – almanache viskas kaip ant delno. Niekam nepasisektų atkurti tikroviškos istorijos taip, kaip tą padaryti gali tie, kurie dirbo, naktimis nemiegojo, galvodami, kaip geriau padaryti, iš kur gauti pinigų, kaip įtikinti mokslininkus, kad toks Universitetas reikalingas, kad po ilgos darbinės veiklos dėl Lietuvos gerovės mūsų žmonės nusipelno galimybės nemokamai gauti jiems įdomią ir svarbią mokslinę bei praktinę informaciją.
Puslapis po puslapio skaitytojas mato, kaip plėtėsi Universitetas, augo klausytojų ir fakultetų skaičius, kaip vis didesnis mokslininkų ir praktikų būrys įsijungė į tą kilnų darbą, kaip plėtėsi paskaitų tematika, kokius įdomius ir svarbius renginius organizavo Universiteto ar atskirų fakultetų vadovybė. Iš kiekvieno puslapio dvelkia džiaugsmas, kurį patiria visi, kas nors kiek susiliečia su to iš pirmo žvilgsnio keisto, bet nuostabaus Universiteto gyvenimu.
Ypač reikia įvertinti Istorijos fakulteto dekano Kęstučio Rogalskio pasakojimą apie Istorijos fakulteto gyvavimą, augimą ir veiklą. Sunku patikėti, kad gerbiamas dekanas neturi istoriko išsimokslinimo: dažnas istorikas galėtų pasimokyti, kaip nuosekliai ir aiškiai išdėstyti kokios nors struktūros istoriją.
Visiems Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto istorijos kūrėjams ir tos nuostabios knygos skaitytojams būtina palinkėti toliau energingai veikti, kad kitam jubiliejui taip pat būtų galima parašyti knygą apie dar labiau išaugusį Universitetą, sėkmingai gyvuojantį po svetingu LEU stogu.
Dr. Vida Kniūraitė, Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakulteto Visuotinės istorijos katedros docentė, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto Istorijos fakulteto kuratorė