Alsėdžių gimnazistams įdomi kitų tautų kultūra
Plungės r. Alsėdžių gimnazija antri metai buvo laimėjusi Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro šalies mokymo įstaigų bendrų edukacinių veiklų projekto „Būkime kartu“ dalinį finansavimą projektui „Kultūrų atradimai – 2015“ .
Projektas buvo vykdomas kartu su Vilniaus Šolomo Aleichemo (ORT) gimnazija, todėl jo įgyvendinimo metu daugiausia dėmesio buvo skiriama žydų ir lietuvių tautų bendravimui, bendradarbiavimui, kultūrų panašumams ir skirtumams apibendrinti. Bendras projektas padeda ne tik ugdyti toleranciją bei tarpusavio supratimą, bendravimo ir bendradarbiavimo gebėjimus, bet ir sudaro galimybes mokiniams susipažinti su kitų tautų papročiais, tradicijomis bei atskleisti savo tautos savitumą.
Įvairios veiklos prasidėjo vasaros pradžioje. Įsimintiniausia buvo Alsėdžių ir Vilniaus Šalomo Aleichemo gimnazijų mokinių, dalyvaujančių šiame projekte, edukacinė išvyka į Aušvico koncentracijos stovyklą Lenkijoje. Išvykos tema – „Istorinė praeitis ir liudijimai“. 45 žmonių grupė nepamirštamoje kelionėje praleido keturias dienas.
Netoliese nedidelio Osvencimo miestelio, kuris pasaulyje geriau yra žinomas vokišku Aušvico pavadinimu, nacistai buvo įkūrę didžiausias koncentracijos stovyklas, o nuo 1942 m. Aušvico stovykla tapo didžiausia žydų masinio naikinimo vietų pasaulyje. Iš viso Osvencimo ir Bžežinkos koncentracijos stovyklose buvo nužudyta apie 1,5 mln. žydų ir kitų tautybių žmonių.
Šiuo metu buvusiose mirties stovyklose įkurta lankytina atminimo vieta, kurioje esanti sukrečianti ekspozicija primena apie baisiuosius laikus ir liudija apie didžiulį nusikaltimą žmonijai bei žmogiškumo praradimą. Buvusioje Aušvico-Birkenau stovykloje šiuo metu galima išvysti daugiau nei barakus ir sargybos bokštelius, primenančius tūkstančių žmonių tragediją. Čia taip pat eksponuojami buvusių kalinių asmeniniai daiktai bei skurdžią ir nežmonišką kalinių buitį iliustruojantys rakandai, dryžuoti kalinių drabužiai ir netgi kalinių sukurti meno kūriniai.
Tiek alsėdiškiai, tiek Šolomo Aleichemo gimnazijos mokiniai teigė, kad kelionės metu patirti įspūdžiai ilgam įsirėžė jų atmintyje. „Tai nenusakomas jausmas, dar dabar prisiminus tą kelionę per kūną bėgioja „šiurpuliukiai“, – pasakojo Donata ir Kamilė, pristačiusios projektą Žydų genocido dienos renginių metu. „Prieš pagrindinį įėjimą į Aušvicą kabojo vokiškas užrašas „Darbas išlaisvina“. Taip buvo siekiama sukurti iliuziją, kad sunkus darbas užtikrins laisvę ar bent išsaugos gyvybę. Tačiau kelias funkcijas atlikęs Aušvicas į istoriją įėjo kaip mirties stovykla, o dauguma šią stovyklą išgyvenusiųjų tai apibūdina kaip pragarą žemėje“, – įspūdžiais dalijosi gimnazistės.
Gimnazistai lankė senuosius alsėdiškius ir rinko jų pasakojimus apie čia gyvenusius žydų tautybės žmones. Abiturientai Deimantė Tumkutė ir Robertas Dobilas savo filmuotą medžiagą ir surinktą informaciją perteikė mažesniųjų klasių mokiniams ir pedagogams.