Alytaus kraštotyros muziejuje – jautri ir unikali neįgaliųjų fotografijų paroda
„Jei žmogaus mintys pozityvios, tai viskas aplink jį bus pozityvu“, – tai neįgalios Vilniaus kamerinio teatro aktorės Ingos išsakyta mintis, įamžinta šalia Alytaus kraštotyros muziejuje eksponuojamos jos nuotraukos. Keturiolika – tiek neįgaliųjų istorijų ir fotografijų pasakojama bei eksponuojama vakar Alytaus kraštotyros muziejuje atidarytoje fotografijų parodoje „Už fizinės negalios ribų“ („AccessAbility“), į kurios atidarymą susirinko gausus būrys svečių: Švedijos ambasados pirmoji sekretorė Susanna Hughes, Švedijos ambasados informacinių ir kultūros projektų koordinatorė Giedrė Berželionytė, Alytaus miesto savivaldybės vadovai ir tarybos nariai, Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovė Lina Garbenčiūtė, aktyvaus užimtumo centro „Eik“ direktorius Kęstutis Čapkauskas.
„Atrodo, kad tiems truputį kitokiems žmonėms reikia daugiau mūsų užuojautos ir dėmesio, bet, mano nuomone, reikia tiesiog nepamiršti jų ir sudaryti jiems sąlygas pasijausti tokiais pat žmonėmis kaip ir mes visi. Linkiu visiems bežiūrint parodą pagalvoti, ar mes viską padarome, kad šalia mūsų esantys neįgalieji jaustųsi gerai“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius.
Parodos atidarymu džiaugėsi Švedijos ambasados pirmoji sekretorė S. Hughes. „Šios parodos idėja kilo 2014 m., kuomet keturiolika neįgalių švedų pasidalijo savo gyvenimo istorijomis su Švedijos institutu. Lietuvos neįgaliųjų forumo dėka Lietuvoje mes radome neįgalius žmones, kurie taip pat sutiko pasidalinti savo gyvenimo istorijomis. Su šių žmonių pagalba mes galėjome sukurti unikalią parodą“, – šios parodos atsiradimo istoriją susirikusiems pasakojo viešnia.
Aktyvaus užimtumo centro „Eik“ direktorius Kęstutis Čapkauskas susirinkusiems pristatė neįgaliesiems pritaikytą triratį, kurį išbandė viena į parodos atidarymą atvykusi neįgalioji.
Po oficialaus parodos atidarymo susirinkusieji buvo pakviesti į paskaitą-diskusiją. Joje buvo kalbama apie universalaus dizaino sąvoką, jo naudą visuomenei, pristatyta geroji užsienio valstybių patirtis. Pranešimą apie unikalų dizainą skaitė architektas Donatas Počešiūnas, o apie šio dizaino svarbą mintimis pasidalijo Neįgaliųjų reikalų departamento direktoriaus pavaduotoja Jolanta Šliužienė.
Renginio metu didelis dėmesys buvo skiriamas viešųjų miesto erdvių, viešojo transporto, švietimo ir kultūros įstaigų pastatų pritaikymo neįgaliesiems problemoms spręsti. Alytaus neįgaliųjų reikalų komisijos narė Kristina Dūdonytė, grįžusi iš Švedijos, kurioje atliko stažuotę, pasidalijo gerąja žmonių su negalia savarankiško gyvenimo patirtimi.
Parodos „Už fizinės negalios ribų“ („AccessAbility“) iniciatoriai: Švedijos institutas ir Lietuvos neįgaliųjų forumas. Organizatorė – Alytaus miesto savivaldybės neįgaliųjų reikalų komisija. Partneriai: Švedijos ambasada ir Alytaus miesto savivaldybė.
Parodą alytiškiai ir miesto svečiai Alytaus kraštotyros muziejuje galės aplankyti iki 2016 m. spalio 1 d.