Alytaus maironiečiai –Telšiuose

Kasmet nuo draugijos įkūrimo pradžios Lietuvos maironiečiai renkasi į du vis kitoje savivaldybėje vykstančius respublikinius (Baltų vienybės ir Jurginių) sambūrius. Balandžio 23 d. Jurginių šventės švęsti mes, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos, Likiškėlių pagrindinės mokyklos ir Alytaus rajono Butrimonių gimnazijos maironiečiai, išvykome į Telšius. Telšius įprasta vadinti Žemaitijos, o ne kultūros sostine. Atvykstančius svečius pasitinka ne bendrine kalba, o žemaičių tarme parašytas miesto pavadinimas „Telše Žemaitėjės šėrdis”, tačiau 2016 metais miestas pripažintas ir Lietuvos kultūros sostine – čia vyksta ir dar vyks įvairiausi kultūros renginiai. Maironiečių sambūris – viena iš didžiausių jaunimo švenčių – prasidėjo šv. mišiomis Šv. Antano Paduviečio katedroje, kuri stovi ant vienos iš septynių miesto kalvų. Vyskupas Jonas Kauneckas džiaugėsi, kad Lietuvos jaunimas Žemaitijoje sutinka Šv. Jurgio dieną. Juk Šv. Jurgis, toks panašus į mūsų Vytį, ant žirgo skuba užmušti slibiną – sunaikinti blogį. Vyskupas palinkėjo jaunimui prasmingos ir gražios šventės. Ir, nors pavasario dangus niaukstėsi, gąsdino lietumi, maironiečiai susirinko į Telšių amfiteatrą padainuoti, pašokti, pasiklausyti legendos apie milžiną Džiugą bei pasidžiaugti kūrybiniais maironiečių laimėjimais: buvo apdovanoti ,,Pavasario balsų” laureatai, dalyviai bei gražiai ir prasmingai dirbantys maironiečių organizacijų vadovai. Alytaus rajono Butrimonių gimnazijos II klasės gimnazistė maironietė Laura Vaičiūnaitė tapo respublikinio maironiečių konkurso „Pavasario balsai 2016″ I vietos nugalėtoja. Ji buvo apdovanota padėkos raštu, atminimo dovana ir pelnė prof. Vandos Zaborskaitės piniginę premiją.
Mes, alytiškiai, žemaičiams atvežėme dovanų – Jurginių simbolinius valgius – sūrį ir duoną, dainavome dainą pagal Maironio eiles (Gabrielė Fišerytė, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos II klasės mokinė) ir pašokome lietuvių liaudies šokį (Likiškėlių pagrindinė m-kla). Paskui vyko edukacinės programos, aplankėme žemaičių „Alkos” muziejų, gėrėjomės Masčio ežeru, vykome į Žemaitijos kaimo ekspozicijos kiemelį. Čia grožėjomės senu malūnu, besiganančiais aptvare arkliais, o senovinėje seklyčioje, be daugybės įvairių skanėstų, ragavome tradicinį žemaičių patiekalą – kastinį su bulvėmis.
Padėkoję telšiškiams, renginio organizatoriams, už gražią šventę, prieš vykdami į namus, dar užsukome į istorinius literatūrinius Varnius. Rodos, ne sykį esame girdėję apie Varnius, apie Varnių seminariją baigusius kunigus Motiejų Valančių, Antaną Baranauską, Antaną Strazdą, bet daug geriau vieną kartą pamatyti, negu tik išgirsti ar paskaityti. Lankėmės Žemaičių Vyskupystės muziejuje (buvusi seminarija) ir Varnių Katedroje (dabartinė Šv. Petro ir Pauliaus parapinė bažnyčia). Katedroje gidė įdomiai pasakojo apie istorines asmenybes, parodė Vyskupų kriptą. Šiame centriniame rūsyje – Vyskupų kriptoje – stiklu dengtuose karstuose guli vyskupai Simonas Mykolas Giedraitis ir Juozapas Arnulfas Giedraitis. Esama žinių, kad šiame rūsyje palaidota ir vyskupo M. Valančiaus motina.
Profesorė Viktorija Daujotytė, kreipdamasi į šiame sambūryje susirinkusius maironiečius, pavadino juos kultūros piligrimais. Ir ne be reikalo, juk tokie renginiai skatina jaunus žmones domėtis krašto istorija, kultūra bei puoselėja patriotinius jausmus.