Alytaus rajone steigiamos papildomos grupės darbui su rizikos šeimomis

Alytaus rajono savivaldybė stiprins darbą su socialinės rizikos šeimomis, mokyklų, bendruomenių, seniūnaičių, policijos bendradarbiavimą, keis socialinių darbuotojų darbo krūvius. Šie klausimai buvo vieni svarbiausių savivaldybės vadovų sušauktame seniūnų, socialinių darbuotojų, įstaigų vadovų pasitarime.
Pasitarimą iniciavo meras Algirdas Vrubliauskas, jame dalyvavo vicemeras Arvydas Balčiūnas, savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Kručkauskaitė, taip pat Seimo narys Raimundas Markauskas, apskrities policijos komisariato pareigūnai.
Rajono meras A. Vrubliauskas pažymėjo, kad dviejų mažamečių vaikų nužudymas Kėdainių rajone, įvykdytas sausio 2 dieną, paskatino dar kartą kalbėti apie darbą su socialinės rizikos šeimomis, bendradarbiavimą, atkreipė dėmesį, kad neramu ir Alytaus rajone. Todėl visus savivaldybės įstaigų vadovus paprašė bendradarbiauti, teikti informaciją apie smurtaujančius, geriančius tėvus socialiniams darbuotojams, policijai, savivaldybei, Vaiko teisių apsaugos skyriui. „Kiekvienas turime prisidėti prie šio reikalo, kam rūpi ateitis. Tai nėra tik socialinių darbuotojų reikalas“,– pabrėžė meras.
Darbui su socialinės rizikos šeimomis planuojam kurti grupę ir padalinius seniūnijose, kuri reaguotų į smurtą, girtuokliavimą, vaikų nepriežiūrą. Tokios grupės dirbtų visą parą, ne tik darbo dienomis, bet ir šeštadieniais, sekmadieniais, per šventes, turėtų visą parą veikiantį telefoną. Jose dirbtų ne tik socialiniai darbuotojai, bet ir seniūnai, mokyklų, kitų įstaigų vadovai ir darbuotojai. Grupės taip pat vykdytų ir prevencinį darbą.
„Manau, socialinės rizikos šeimoms reikia dar labiau griežtinti socialinės paramos teikimą, piniginę keisti maisto produktais, kad vaikai gautų maitinimą ir tikrinti ar jie jį gauna. Jei tėvai neduoda valgyti, pasirūpinti tuo turėtų seniūnijos, mokyklos“,– sakė meras.
Savivaldybės administracijos direktorė J. Kručkauskaitė pabrėžė, kad socialinės rizikos ir arti tokių šeimas būtina lankyti ne tik dieną, bet ir vakare, ypač tokie reidai būtini, kai išmokamos pašalpos. „Į šį darbą būtina įtraukti seniūnaičius, bendruomenių narius“,– kalbėjo J. Kručkauskaitė.
Rajono mero A. Vrubliausko teigimu, ne tik socialiniai darbuotojai, bet ir mokyklų direktoriai turi lankytis mokinių iš socialinės rizikos šeimų namuose, o jam pasidomėjus, kiek jų per atostogas aplankė, tik vienos mokyklos vadovas sakė, kad buvo trijose šeimose.
Pasitarime dalyvavęs Seimo narys R. Markauskas apgailestavo dėl įvykio Kėdainiuose, pritarė specialių grupių darbui su rizikos šeimomis kūrimui ir patarė kuo dažniau lankyti jas ir su jomis kalbėtis. „Tai sunkus darbas, bet švelnus tonas sumažina agresiją“,– sakė Seimo narys. R. Markauskas.
Pasitarime dalyvavę policijos pareigūnai pabrėžė, kad reikia didesnio savivaldybės, seniūniijų, socialinių darbuotojų bendradarbiavimo su policija. Policija griežtins socialinės rizikos asmenų lankymą. Jų žiniomis rajone yra 43 nuolat smurtaujantys ir vartojantys alkoholį asmenys. Pareigūnai taip pat pritarė, kad juos reikia tikrinti ne dienos metus, o vakare, nes daugiausia iškvietimų gaunama vakare ir naktį. Ir rajono meras, ir policininkai tvirtino, kad būtina dar labiau kovoti su nelegalaus alkoholio gamyba ir prekyba bei cigarečių pardavėjais. „Prašysime pagalbos ir seniūnaičių, ir bendruomenių pirmininkų“,– sakė meras. Pasitarime paaiškėjo, kad seniūnai turi teisę tikrinti asmenų blaivumą ir neblaiviems asmenims surašyti administracinės teisė pažeidimo protokolą, todėl savivaldybės vadovai išanalizuos poreikį ir svarstys galimybę nupirkti alkoholio matuoklius.
Administracijos direktorė J. Kručkauskaitė atkreipė dėmesį į socialinių darbuotojų darbo krūvius, kurie seniūnijose yra labai skirtingi, o už darbą mokama vienodai. Todėl juos planuojama perskirstyti.
Pasitarime taip pat buvo aptarti viešųjų pirkimų klausimai. Savivaldybės administracijos direktorė J. Kručkauskaitė sakė, kad svarstoma galimybė centralizuotai pirkti kurą automobiliams bei automobilių remonto paslaugas visoms savivaldybės įstaigoms. „Tokiu būdu nupirkus įstaigoms šildymui reikalingą kurą, sutaupyta nemažai lėšų, todėl manome, kad būtų tikslinga vykdyti centralizuotai ir kitus pirkimus“,– sakė direktorė. J. Kručkauskaitė.
Taip pat aptartas neformalaus ugdymo vykdymas ir įsisavintos lėšos. Pastebėta, kad šioje srityje yra trūkumų ir dėl veiklų finansavimo, ir dėl atlyginimų. Anot mero A. Vrubliausko, negali būti vienodas atlyginimas mokytojo, kurio būrelį lanko vienas vaikas, ir mokytojo, kuris užima dešimt vaikų. Meras pažymėjo, kad neformaliame ugdyme bus pokyčių, todėl norima žinoti poreikį. Šiais metais neformaliam ugdymui vykdyti rajonui skirta 52 000 eurų.
Mero pavaduotojas A. Balčiūnas atkreipė mokyklų vadovų dėmesį į mokytojų darbą mokinių atostogų metu. Aptariant socialinių pašalpų mokėjimo klausimą, rajono meras A. Vrubliauskas sakė, kad labai gerai pernai dirbta Alytaus, Punios, Butrimonių seniūnijos. Jose daugiausia buvo išaiškinta socialines pašalpas gaunančių neteisėta gyventojų ir sutaupyta savivaldybės biudžeto lėšų.
Pasitarime taip pat buvo aptarti klausimai dėl renginių organizavimo ir dalyvavimo juose, seniūnijų veiklos viešinimo, kelių tvarkymo, komunaliniai, bibliotekų optimizavimo, planuojamo biudžeto klausimai.