Alytaus rajono gyventojai gripui nepasiduoda
Alytaus rajono savivaldybė yra viena iš nedaugelio šalies savivaldybių, kurios teritorijoje pastaruoju metu sergamumas gripu grėsmingai neauga, tad gripo epidemiją skelbti bent jau artimiausiu metu neplanuojama. Rajono švietimo įstaigose sergamumas peršalimo ligomis nėra padidėjęs.
Kaip sakė Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Gediminas Krasauskas, per šių metų sausį, t. y. iki sausio 24 d., įstaigos medikai besikreipiantiems nustatė 53 gripo atvejus. Tačiau PSPC vadovas pažymėjo, kad gyventojų, sergančių ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, padaugėjo, palyginus su praėjusių metų paskutiniu mėnesiu.
„Vien per šių metų sausio mėnesį į rajono PSPC ir jai priklausančias ambulatorijas kreipėsi daugiau kaip 700 pacientų, kuriems nustatyti ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų susirgimai, praėjusių metų gruodžio mėnesį – 858 atvejai, o sergančiųjų gripu – 14 atvejų“, – pastebėjo G. Krasauskas.
„Vadovaujantis oficialiais duomenimis, Alytaus rajone sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu 2017 metų 3-ąją savaitę, palyginus su prieš tai buvusia savaite, išaugo 14 proc., sergamumo rodiklis 10 000 gyv. siekė 87,63 atvejo per savaitę. Vaikai iki 17 metų amžiaus sudarė 62 proc. visų sirgusiųjų. Registruoti 36 gripo atvejai, iš jų 13-ai vaikų,“ – duomenis sergamumo gripu ir peršalimo ligomis apibendrino Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė Dalia Kitavičienė.
PSPC duomenimis, 2016 metais nuo gripo Alytaus rajone pasiskiepijo 785 asmenys. Tai 265 asmenimis daugiau nei 2015 metais.
Gripo epidemija skelbiama, jeigu savivaldybėje 10 tūkst. gyventojų tenka daugiau nei šimtas sergančiųjų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, o gripo atvejai sudaro apie 30 procentų susirgimų.
Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Kitavičienė sako, kad gripo ligos simptomai dažniausiai pasireiškia staiga. „Ligonis karščiuoja, jaučia raumenų, sąnarių skausmus, bendrą silpnumą ir nuovargį, galvos skausmą. Sergantį gripu, kaip ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis kankina kosulys, gerklės skausmas, sloga. Asmuo atrodo liguistai: paraudusios akys, oda“, – simptomus apibūdino D. Kitavičienė.
Pasak jos, savigyda užsiimti negalima, nes gripas yra klastinga liga, kurią gali lydėti įvairios komplikacijos, būtina nedelsiant kreiptis į medikus. „Gerti antibiotikus be gydytojo priežiūros taip pat nerekomenduojama, labai dažnai, šių ligų atveju, joms nesikomplikuojant, antimikrobinių preparatų neprireikia, nes antibiotikais gydomos tik bakterinės kilmės ligos, o ne virusinės“, – tęsė D. Kitavičienė.
Medikai atkreipia dėmesį, kad norint išvengti sergamumo gripu ar peršalimo ligomis, svarbi yra profilaktika: dažnas rankų plovimas, vengimas masinių susibūrimo vietų, o susirgus – gydytis, neiti nei į darbą, nei į mokymo įstaigą.
„Gripo ar peršalimo ligų „neišvaikščiosi“, nes gresia įvairios komplikacijos, juolab, kad užsikrėtęs ar jau sirgdamas žmogus platina gripo virusą ir gali užkrėsti kitus. Saugokite savo ir aplinkinių sveikatą“, – pataria Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Kitavičienė