Alytaus rajono mokytojams ministrė linkėjo neišeiti iš mokyklos

Alytaus rajono mero Algirdo Vrubliausko kvietimu rajone lankėsi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. Ministrę, atvykusią kartu su Seimo nariu Raimundu Markausku, savivaldybėje sutiko mero pavaduotojas Arvydas Balčiūnas, administracijos direktorė Jolanta Kručkauskaitė. A. Pitrėnienė susitiko su rajono švietimo įstaigų vadovais, savivaldybės administracijos skyrių vedėjais, savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariais, atsakė į rajono žiniasklaidos klausimus, apsilankė Butrimonių gimnazijoje, Punios mokykloje-daugiafunkciame centre.
Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė rajono mokyklų vadovus, mokytojus pasveikino artėjančios Mokytojų dienos proga, palinkėjo sėkmingų metų jiems ir jų mokiniams, susikalbėjimo. Ji pažymėjo, kad švietimas yra sritis, apie kurią visi išmano, o tai trukdo ugdant vaikus. „Įsivaizduojame, kad švietimas – tai ta sritis, kur visi esame profesionalai, viską žinome geriausiai. Bet ar nuėję pas gydytojus įrodinėjame savo tiesas? Dideli pokyčiai švietimo sistemoje bus tada, kai tėvai pas mokytojus ateis tarsi pas gydytojus profesionalus, pripažins jų kompetenciją, tarsis“, – sakė Alytaus rajone apsilankiusi LR švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.
Kalbėdama apie švietimo biudžetą, apgailestavo, kad jis yra per mažas, Alytaus rajone iš 17 ugdymo įstaigų tik trims užtenka mokinio krepšelio lėšų, o trūkstamų lėšų teks ieškoti pačioms įstaigoms ir savivaldybei. Ministrė pabrėžė, kad panaši situacija yra visoje Lietuvoje, nes mažėja mokinių. Mokyklų finansavimo situaciją tikimasi pagerinti įvedus klasių komplektų krepšelį. Šis modelis bus išbandytas keliose savivaldybėse, norą yra pareiškusi ir Alytau rajono savivaldybė. Naujas mokyklų finansavimo metodas, manoma, padės išsaugoti mažas kaimo mokyklas. Be to, planuojama 10 proc. sumažinti mokyklų valdymo lėšas. Kurios savivaldybės dalyvaus eksperimente, kol kas nenuspręsta.
Alytaus rajono savivaldybės mero pavaduotojas A. Balčiūnas pasiteiravo dėl mokyklų vadovus neraminančio sprendimo neleisti jiems vesti pamokų ir kvalifikacijos išsaugojimo. Ministrė sakė, kad valstybė priėmė atsakingą ir išmintingą sprendimą, mokyklų vadovams nesumažinant atlyginimų, leisti neturėti pamokų, nes vadovo reikšmė mokyklai yra labai didelė. Ji teigiamai įvertino, kad Alytaus rajono savivaldybė atsižvelgė į rekomendaciją ir apgailestavo, kad taip pasielgė ne visos savivaldybės. Ministrė tikino, kad neįmanoma, jog mokytojai galėtų netekti savo kompetencijos, išugdytos tikrai ne per vienerius metus.
Susitikime su rajono pedagogais šveitimo ir mokslo ministrė pabrėžė, kad švietimo sistemoje yra labai svarbus dialogas tarp mokyklų vadovų, mokytojų, mokinių, jų tėvų, atsakė į klausimus dėl mokinio krepšelio, neformalaus ugdymo krepšelio, mokyklinių autobusų, aptarė konkurencijos tarp mokyklų situaciją.
Kalbėdama apie konkurenciją tarp mokyklų, ministrė teigė, kad nėra įstatymo, draudžiančio tėvams pervesti vaiką iš vienos mokyklos į kitą. Ji sakė girdėjusi atvejų, kad mokinius mokyklos vilioja dovanomis, pavyzdžiui, už vaiką dovanoja skalbimo mašiną, o mokytojai gąsdinami, kad dėl blogo pažymio mokinys gali būti perkeltas į kitą mokyklą. Ministrė mano, kad situacija sušvelnės, įvedus klasės krepšelį, o mokytojus kvietė būti kolegiškiems, neatiminėti vieniems iš kitų vaikų. „Tikimės, kad klasės krepšelis padės sumažinti konkurenciją, nes iš mokyklos išėjus vienam ar kitam vaikui niekas nepasikeis“, – sakė ministrė
Rajono mokytojus domino nauja galimybė teikti neformaliojo ugdymo programas, kurioms skirtos papildomomis lėšos, kaip ilgai ši galimybė bus, nes mažėjant mokinių ir krūviui jie turi ieškoti kitų būdų dirbti. Švietimo ir mokslo ministrė teigė, kad neformaliojo ugdymo programų finansavimas bus ir ateityje, akcentavo, kad ateina didelės lėšos neformaliam suaugusiųjų švietimui ir kvietė rengti ir mokinių, ir suaugusiųjų neformaliojo ugdymo programas.
Dėl mokinių pavėžėjimo geltonaisiais autobusais ministrė A. Pitrėnienė kvietė jau dabar galvoti, kaip reikės vežti mokinius, nes mokykloms skiriamų autobusų programa, kurią finansuoja Europos Sąjunga, baigsis pro trejų metų.
Atsisveikindama su rajono švietimo darbuotojais, ministrė palinkėjo jiems neskubėti išeiti iš mokyklos. „Tik išėjęs pajunti, ko netenki. Išėjęs supranti, kodėl gera dirbti mokykloje – joje dirbama su ateitimi“,– sakė didelį pedagoginį ir vadovavimo mokyklai stažą turinti švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.
Ministrė, lydima rajono mero pavaduotojo A. Balčiūno, savivaldybės administracijos direktorės J. Kručkauskaitės, savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nario Kęstučio Patinsko, Seimo nario R. Markausko, apsilankė Butrimonyse ir Punioje.
Butrimonyse ją pasitiko seniūnas Algirdas Jusas, mokyklos direktorius Valdas Valvonis, mokyklos mokytojai ir mokiniai. Gimnazija įteikė švietimo ir mokslo ministrei A. Pitrėnienei netikėtą dovaną Mokytojų dienos proga – gimnazijos chorisčių dainą. Atsidėkodama ji mokiniams padovanojo kuprinę ir dovanų krepšelius, o kolektyvą gyrė už gražiai tvarkomą mokyklą, neformaliojo ugdymo pasiekimus, įrengtą sporto erdvę, pradėtą vairavimo mokymą. Mokyklos direktorius V. Valvonis parodė ir pačią prasčiausią informacinių technologijų klasę, kurioje pasenusi kompiuterinė įranga. Ministrė atkreipė dėmesį ir sakė, kad kompiuterius būtina atnaujinti.
Punios mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Laimutė Žūsinienė ministrei aprodė daugiafunkcio centro patalpas, muziejų, kuriame didelio dėmesio sulaukė senas mokyklinis suolas. Seniūnas Gintautas Laukaitis papasakojo apie bendruomenės veiklą ir bendradarbiavimą su mokykla.