Alytaus regione bei Birštono savivaldybės teritorijose perimama ir taikoma tarptautinė, inovatyvi Lietuvoje, lėtojo turizmo patirtis
Alytaus rajono vietos veiklos grupė (VVG), drauge su ko-partneriu Druskininkų VVG, 2019 metų pradžioje įsitraukė į inovatyvų (pirmąjį Lietuvoje) tarptautinį Lėtojo turizmo sklaidos projektą „Lėtos kultūros patirtys 2.00/CultTrips 2.00″ (Nr. 44TT-KA-18-4-04902-PER) perimantį Europos „Slow Trips“ metodiką. Projekte dalyvauja devyni partneriai iš šešių ES šalių – Austrijos, Vokietijos, Liuksemburgo, Italijos, Švedijos ir Lietuvos.
„Lėtojo judėjimo ištakos Vakarų Europoje siekia 1986 metus ir nuo to laiko yra apėmęs beveik visas veiklos sritis – maisto gamybą, turizmą, miestų plėtrą ir vystymąsi, švietimą, žemės ūkį, ekonomiką ir kultūrą. Kai kurios Lėtojo judėjimo atšakos turi susiformavusias organizacijas, kaip kad Lėto maisto (Slow Food) ar Lėtųjų miestų (Citta Slow) asociacijas,“ – pasakoja tarptautinio projekto koordinatorė Lietuvoje Henrieta Miliauskienė.
Pasak koordinatorės, turizmo srityje kol kas nėra tarptautinės organizacijos, vienijančios Lėtojo turizmo šalininkus. Austrijos Zeitkultur Oststeirisches Kernland VVG ėmėsi iniciatyvos sukurti tarptautinę Lėtojo turizmo svetainę, kurioje būtų galima rasti ir užsisakyti pačias įvairiausias Lėtojo turizmo paslaugas pavieniams keliautojams.
„Per metus laiko buvo išgryninti Lėtojo turizmo kriterijai, parengta metodinė medžiaga paslaugos teikėjas, patentuotas Lėtojo turizmo (Slow Trips) prekės ženklas ir parengtas jo vadovas, pravesti mokymai projekto partnerių atstovams, kurie vėliau šias žinias perdavė savo regiono turizmo srities verslininkams,“ – tęsė H. Miliauskienė.
Projekto koordinatorė Lietuvoje pasidžiaugė, kad austrų precizika, dėmesys kiekvienai detalei ir labai aiški viso projekto vizija lėmė tai, kad naujai sukurta Lėtojo turizmo paslaugų teikėjų internetinė svetainė www.slowtrips.eu / www.slowtrips.lt iškart buvo pastebėta tarp šimto dvidešimt penkių Rural Inspiration Awards 2021 konkursinių paraiškų ir pateko į garbingą dvidešimties finalistų sąrašą.
„Keliautojas, ieškantis įsimintinų patirčių, pažinčių su vietos kūrėjais ir autentiškumo, apsilankęs šioje svetainėje ras ne tik vaizdingus kiekvieno regiono aprašymus, bet galės iškart ir rezervuoti jam patikusią vieną ar kitą paslaugą,“ – svetainės privalumus vardino H. Miliauskienė.
Pasak projekto koordinatorės Lietuvoje, nors turizmo sektorius yra bene labiausiai paliestas pandemijos suvaržymų ir ateitis dar atrodo labai miglota, tačiau vis spartėjantys vakcinacijos tempai visoje Europoje ir kuriamas bendras Žaliasis pasas (sertifikatas) keliautojams, teikia vilčių. Henrieta Miliauskienė pasidžiaugė, kad projekto dalyviai – tai yra turizmo paslaugų / produktų kūrėjai, turėjo nepaprastai vertingą patirtį, kurios metu galėjo išgryninti savo teikiamos paslaugos koncepciją, susipažinti su keliamais kokybės standartais, išmokti dirbti su rezervacinės sistemos platforma, kuri suteikia nepaprastai daug galimybių ieškant potencialių klientų ir parduodant savo siūlomas paslaugas.
Tarptautinis Lėtojo turizmo projektas „Slow Trips“ bus vykdomas iki 2022 m. birželio mėnesio pabaigos.
Projektas įgyvendinamas Alytaus apskrityje Alytaus rajono ir Druskininkų savivaldybėse bei Kauno apskrityje Birštono savivaldybėje.