Amžių miesto eisena
Šiais metais Joniškis mini 3 svarbias sukaktis:
• 480 metų, kai Joniškis pirmą kartą paminėtas istoriniuose šaltiniuose;
• 780 metų, kai Jauniūnų kaime vyko Saulės mūšis;
• 400 metų, kai Zigmantas Vaza suteikė Joniškiui Magdeburgo privilegiją.
Šių sukakčių proga, Joniškio miesto dienos šventės metu organizuojama eisena, kuri atspindės visų amžiaus laikotarpių gyventojus.
Visos organizacijos kviečiamos apsirengti skirtingų istorinių laikotarpių stiliais, kurie atspindėtų Joniškio miestelėną skirtinguose amžiuose. Pateikiami 4 skirtingi stiliai, kuriais kviečiama apsirengti.
1 STILIUS – ŽIEMGALIAI
Žiemgalio įvaizdžiu skatinama atspindėti XII amžiaus archetipą, baltų genties charakteristiką, kuri buvo būdinga mūsų kraštui. Žiemgalos teritorijoje Joniškis buvo vienas iš svarbiausių miestų. Žiemgaliais būdingi apsiaustai, galvos apdangalai, žalvariniai papuošalai. Gali būti derinami įvairūs akcentai apimantys žiemgališką kultūrą. Tai ginkluoti kariai, vaidilutės, amatininkai, žyniai, įvairios dievybės kaip Perkūnas, Žemyna, Saulė ir pan.
2 STILIUS – PRIVILEGIJUOTI MIESTELĖNAI
Tai XVII amžių atspindintis įvaizdis, kuris iš esmės pakeitė miestelėnų stilių. 1616 metais, Joniškiui buvo suteikta Magdeburgo privilegija, kuri leido rinkti ir turėti savo valdžią, patiems valdyti miestą ir spręsti reikalus miesto ir miestelėnų gerovei. Šiam amžiui būdinga prabanga, didingumas ir ypatingas rafinuotumas.
Pagrindinės vyriško kostiumo dalys buvo šios: baltiniai (marškiniai ir kelnės), švarkas, viršutiniai rūbai, galvos apdangalai, apavas. Vyrai nešiojo didžiules skrybėles, dabinosi perukais, kurie reikšdavo jų padėtį visuomenėje.
To meto moterų aprangoje dominavo didžiulės pūstos suknelės ir didžiulės įspūdingos šukuosenos. Būtini moteriško kostiumo aksesuarai – šviesios šilkinės kojinės, pirštinės, šalikai-kaklaraiščiai, puošnios prijuostės, vėduoklės, prisegti prie diržo laikrodžiai arba veidrodėliai.
Naujo vėjo miesto įvaizdžiui suteikė ir žydų bendruomenės, kurių išvaizdai būdingas žydų tradicinis galvos apdangalas – kipa. Tuo metu klestėjo amatininkai, pirkliai, vienuoliai, ponai ir ponios, muškietininkai, žydai, dvarininkai ir pan.
3 STILIUS – LIAUDIES ATSTOVAI
XIX a. – tai okupacijos, pasipriešinimo ir išsivadavimo laikas. Šiuo metu miesto gyvenime ryškiai persipynė feodalai, kapitalistai, valstiečiai, dvarininkai, karininkai. Svarbus buvo katalikų vaidmuo.
Tautinis kostiumas – tai išeiginiai kaimiečių drabužiai, tokie, kokiais mūsų protėviai vilkėjo XIX a., kai dar kiekvienas kraštas, kiekviena parapija laikėsi savos mados, ne tokios kaip jų kaimynai.
4 STILIUS – ŠIUOLAIKINIS ŽMOGUS
Tai kasdieniškas stilius, kurį formuoja šiuolaikinės mados ir stereotipai. Į juos įeina įvairių profesijų stiliaus įvaizdžiai, išskirtiniai grupių simboliai ar tiesiog kasdieniškas dėvimas rūbas.
Šventinė miestelėnų ir svečių eisena vyks liepos 2 d. (šeštadienį) 9.30 val. nuo savivaldybės iki Joniškio kultūros centro estrados.
Nebūtina griežtai laikytis detalaus stilių aprašymo, pakanka pasinaudoti viena ar kita aprangos detale, atspindinčia konkretų stilių.
Eisenos dalyvius prašome registruotis Joniškio rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir viešųjų ryšių skyriuje pas vyr. specialistę Eriką Šivickaitę (421 kab.), tel. (8 426) 69 146, mob. tel. 8 686 48 820, arba el. p. erika.sivickaite@joniskis.lt (nurodykite organizacijos pavadinimą, atsakingą asmenį ir jo tel. nr.).