Analizuoti pasirengimo gamtinio pobūdžio gaisrams klausimai
Balandžio 13 d. vyko Pakruojo rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis „Dėl pasirengimo gamtinio pobūdžio gaisrams atvirose teritorijose ir jų prevencijos organizavimo rajone“.
Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justinas Jasiukaitis, pavadavęs komisijos pirmininką Virginijų Grigonį, paprašė specialiųjų tarnybų, miškų urėdijos, aplinkos apsaugos agentūros atstovų pateikti informaciją apie esamą situaciją, vykdomą gaisrų prevenciją. Kiekvienas šiame posėdyje dalyvaujantis įstaigos deleguotas atstovas informavo komisiją apie jų įstaigos prevencinį darbą, pasirengimą likviduoti gamtinio pobūdžio gaisrus.
Šiaulių APGV Pakruojo PGT viršininkas Darius Motekaitis apžvelgė 2014 m. ir 2015 m. gaisrų atvirose teritorijose suvestinę. Didesnės žalos gaisrai nepadarė, nes buvo operatyviai užgesinti. Dažniausiai gaisrai kyla dėl neatsakingo ir neatsargaus žmonių, ypač pagyvenusių, elgesio su ugnimi. Pasak D. Motekaičio, nors vykdoma aktyvi prevencinė veikla – rašomi straipsniai spaudai, platinami lankstinukai, organizuojami reidai, lankomasi bendruomenėse ir ugdymo įstaigose, tačiau ir šios priemonės ne visada veiksmingos.
Pakruojo rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas Alfrėdas Martūzas pritarė kolegai ir pabrėžė prevencinio darbo, gyventojams aktualios informacijos sklaidos būtinybę.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Pakruojo agentūros vyr. specialistas Jonas Rutkevičius patikino, kad jų įstaigos požiūris į tokio pobūdžio gaisrus platesnis, tikrinama, ar kartu nedeginamos ir buitinės bei komunalinės atliekos, skaičiuojama padaryta žala. Pernai agentūra su Pakruojo PGT vykdė 2 reidus, dar 4 organizavo savarankiškai. Šiemet tikrinta dukart, pažeidimų nenustatyta.
VĮ Pakruojo miškų urėdijos vyr. miškininkas Virginijus Kacilevičius patikino, kad urėdijos miškuose funkcionuoja priešgaisrinių priemonių sistema, apimanti stebėjimo, profilaktines ir priešgaisrinės saugos priemones. Visi urėdijos miškai yra suskirstyti į degamumo klases, veikia miškų gaisrų gesinimo komanda. Esant aukšto gaisringumo klasei, sudaromi priešgaisriniai budėjimo grafikai. Svarbiausia žmonių pareiga, pasak miškininko, pastebėjus gaisrą skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Pakruojo PK Viešosios policijos skyriaus viršininkas Ginas Pocevičius informavo, kad policijos funkcija – vykdyti stebėseną, reaguoti į gyventojų teikiamą informaciją, bendradarbiauti su atsakingomis institucijomis.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Pupinis pabrėžė, kad tyčinių padegimų nebepasitaiko, nes pažeidėjams taikomos griežtos sankcijos. Organizuojant žemės ūkio technikos techninę apžiūrą, vykdoma ir derliui nuimti naudojamos žemės ūkio technikos, gamybinių įrenginių ir statinių atitikties priešgaisrinės būklės reikalavimams kontrolė.
Ekologė K. Klabienė atkreipė dėmesį, kad pagal galimybes vykdoma šviečiamoji veikla. Pasak ekologės, geriau gamtines atliekas tvarkingai ir pagal taisykles sudeginti, nes šalia jų krūvelių tuoj pat randasi ir komunalinių atliekų.
Seniūnai patikino, kad gyventojams perduoda visą iš institucijų gaunamą informaciją, sudaro sąlygas pareigūnams susitikti su bendruomenių atstovais.
Pakruojo rajono savivaldybės administracijos civilinės saugos ir mobilizacijos vyriausioji specialistė D. Rocienė informavo, kad, kaip ir kiekvienais metais, yra imamasi visų įmanomų priemonių informuoti gyventojus apie saugų sausos žolės, lapų, medžio šakų deginimą, priešgaisrinės taisyklių reikalavimus, administracines nuobaudas. Visa informacija yra paviešinta savivaldybės interneto puslapyje www.pakruojis.lt/civilinesauga.
Apibendrindamas posėdį, administracijos direktoriaus pavaduotojas J. Jasiukaitis reziumavo, kad atsakingos institucijos ir tarnybos pasirengusios kovai su gamtinio pobūdžio gaisrais atvirose teritorijose. Civilinės saugos ir mobilizacijos vyr. specialistė D. Rocienė akcentavo, kad siekiant sumažinti gaisrų skaičių atvirose teritorijose, reikia organizuoti operatyvinius priešgaisrinius patikrinimus ir su patikrinimo rezultatais supažindinti ESK; vykdyti šviečiamąjį darbą; rūpintis, kad žemės ūkio technika atitiktų priešgaisrinio saugumo reikalavimus; organizuoti gamtos švarinimo talkas mokyklose, bendruomenėse, seniūnijose.