Analogų Lietuvoje neturintis STRUCTUM organizuojamas projektas „Išmanusis miestas“ startavo devintą kartą
Rugsėjo 26-ąją startavo STRUCTUM organizuojamas nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas 9“. Jau devintus metus iš eilės projektas „Išmanusis miestas“ kuria platformą, kurioje susitinka Lietuvos savivaldybės ir geriausi architektūros, inžinerijos, statybos profesionalai bei jaunieji, aukštosiose mokslo įstaigose besimokantys studentai.
Šių metų konkurso šūkis – „Išmanusis miestas – tvarumo ir technologijų sinergija“, tad konkurso dalyviai kviečiami kurti projektus, remiantis darnaus miesto principais, kurie dera su inovatyviomis technologijomis, ekologiškumu, taršos mažinimu ir energinių resursų taupymu. Svarbiausias projekto tikslas – sukurti žmogaus poreikius atitinkančias miesto koncepcijas, pasitelkiant Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų komandas ir Lietuvos architektūros, urbanistikos, kraštovaizdžio, miestų planavimo profesionalus. Geriausi ir išmaniausi konkurso projektai ne tik turės galimybę būti įgyvendinti Lietuvos rajonų savivaldybėse, bet ir pasidalys įspūdingą prizinį fondą – net 10 tūkst. eurų.
„Labai džiaugiuosi galėdama atidaryti „Išmaniojo miesto“ projektą jau devintus metus iš eilės. Devyneri metai – solidus ir brandus laiko tarpas, per kurį buvo nuveikta tikrai daug. Su kiekvienais metais daugėja ir savivaldybių, ir projekto dalyvių, ir inovatyvių idėjų, tad su nekantrumu laukiu pamatyti, ką atneš šie metai“, – sakė projekto sumanytoja, STRUCTUM vadovė Ignė Dutova.
Konkurso atidaryme – politikai ir pasižymėję architektai
Oficialioje atidarymo ceremonijoje Lietuvos Respublikos Seime susibūrė ne tik konkurso organizatoriai, bet ir jame dalyvaujančių savivaldybių merai ir atstovai, partneriai ir kiti garbūs svečiai: aplinkos ministras Simonas Gentvilas, kultūros viceministras Rimantas Mikaitis, Seimo narys ir atidarymo renginio globėjas Antanas Čepononis. Specialų renginį moderavo ir savo įžvalgomis dalijosi Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė.
Seimo narys A. Čepononis dėkojo renginio organizatoriams už idėją, kuri užgimė prieš devynerius metus ir šiandien prisideda prie tvaresnių ateities miestų kūrimo.
„Šio projekto tikslas yra pamatyti naujas idėjas, atrasti galimybes sutvarkyti esamą ir kurti naują. O man tikrai didžiulė garbė, kad galiu prisidėti“, – sakė A. Čepononis. – Dėkoju savivaldybių merams, kurie šiandien yra čia, nes būtent savivaldybės ir jų komandos Lietuvą gražina, ją prižiūri ir puoselėja.“
Konkurso idėja ir tęstinumu džiaugėsi ir Lietuvos architektų sąjungos (LAS) pirmininkė R. Leitanaitė.
„Šis renginys, šis konkursas, trunkantis beveik visus metus, yra tikrai ypatingas tuo, kad derina du nesuderinamus dalykus: kvietimą kurti beprotiškiausias, inovatyviausias vizijas ir tų idėjų realizavimą, kas iš tiesų gyvenime atsitinka retai. Tad labai džiaugiuosi tokia dvilype šio renginio prigimtimi ir linkiu, kad kuo daugiau tų inovatyvių projektų būtų įgyvendinta“, – sakė R. Leitanaitė.
Aplinkos ministras S. Gentvilas taip pat prisidėjo prie padėkų renginio organizatoriams ir savivaldybėms už tai, kad telkia jaunus, ambicingus architektus ir, svarbiausia, patiki jų idėjomis. Savo kalboje jis taip pat pabrėžė kuriamų miestų tvarumo svarbą ir ypač vis dažniau girdimą „gerovę be prieaugio“.
„Miestams yra patikėta nelengva užduotis – pergalvoti, kaip galima kurti gerovę be prieaugio, nesiplečiant, o tobulėjant savo viduje. Ateinančiu laikotarpiu turėsime labai atidžiai pergalvoti, kur investuojame savo laiką, energiją ir pinigus. Tad apie tvarumą tikrai turime kalbėti ir būti visų tendencijų priešakyje“, – įsitikinęs aplinkos ministras S. Gentvilas.
O kultūros viceministras R. Mikaitis akcentavo, kad išmanusis miestas yra ne tik tvarumo ir technologijų junginys, jis kartu yra ir kultūros reiškinys bei socialinių ryšių epicentras.
„Daug metų kurdamas miestus žmogus stengėsi kuo ryškiau palikti savo įspaudą, bet dabar požiūris šiek tiek keičiasi. Labai svarbu tapo balansas, nuosaikumas ir netgi kuklumas, o pokyčiai miesto audinyje vertinami ne tik galvojant apie būsimą rezultatą, bet ir tų pokyčių kainą aplinkai. Tad sveikindamas šių metų konkurso dalyvius linkiu suderinti vizionieriškumą, kūrėjų ambicijas ir jautrumą kontekstui.
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas architektas Rolandas Palekas, kalbėdamas apie miestus, yra pasakęs, kad gatvėje turi būti galimybė įsimylėti. Tegul tokių galimybių išmaniajame mieste būna kuo daugiau“, – sakė kultūros viceministras R. Mikaitis.
Tvarios ateities miestų vizijoms įkvėpė DO ARCHITECTS bendrakūrė ir vadovaujanti partnerė Sabina Grincevičiūtė, kuri skatino pirmiausia mieste pamatyti tai, kas jau yra, ieškoti galimybių, daug kalbėtis ir nepabijoti patiems būti pokyčių katalizatoriais. Savo pranešime „Transformuoti esamą. Ką miestui dovanoja konversija“ ji kvietė įgauti drąsos tęsti, o ne keisti nubraukiant.
„Tušti pastatai ir teritorijos yra menkaverčiai tik tol, kol į juos ateina žmogus. Kai kalbu apie konversijas, kalbu ne tik apie pastatus, bet ir apie egzistuojančias bendruomenes, įpročius, apie kultūrinį, bendruomeninį kontekstą. Man konversija yra ne tik esamų sienų ar langų pakeitimas, bet ir tęstinumas to, ką mes turime, bendruomenėse, žmonėse, šeimoje, giminėje.
Šiandien čia susirinkome ne dėl to, kad norime naujų suoliukų ar takų, o todėl, kad norime gyvų miestų, kuriuose gera būti, bendruomeniškų kaimynysčių. Siekdami pokyčių turime kviesti bendruomenes, burti jas, o kartais būti ta bendruomene. Tikėtina, kad pastangų reikės įdėti daugiau negu plytų“, – sako architektė S. Grincevičiūtė.
Rekordinis dalyvaujančių savivaldybių skaičius
Devintus metus iš eilės vykstančiame konkurse „Išmanusis miestas“ dalyvauja rekordinis Lietuvos savivaldybių skaičius – devynios: Anykščių, Jurbarko, Molėtų, Tauragės, Mažeikių, Lazdijų, Šalčininkų, Vilniaus rajonų savivaldybės ir Druskininkų savivaldybė.
Dalyvaujančios savivaldybės atidarymo renginio metu pristatė savo vizijas, tikslus ir teritorijas, kurioms konkurso dalyviai turės sukurti novatoriškus ir kontekstualius sprendimus, orientuotus į tvarią miestų plėtrą. Pateiktos savivaldybių teritorijos itin skirtingos: jų istorija, poreikiai ir galimybės skiriasi tiek architektūriniais, tiek urbanistiniais ar kraštovaizdžio sprendimais.
Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius kartu su vyriausiąja miesto architekte Daiva Gasiūniene džiaugėsi, kad Anykščių mieste jau matoma nemažai pokyčių, inicijuotų būtent STRUCTUM „Išmaniojo miesto“ projektų. Šiemet jie teikia dvi teritorijas: senosios Anykščių (ONIXTI) dvarvietės teritorija ir miesto centrinis Kurorto parkas.
Pirmą kartą projekte dalyvaujančios Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas pristatė net keturias konkursui teikiamas teritorijas ir pabrėžė gamtos svarbą miestui ir visai savivaldybei.
„Gerbiamas ministras, viceministrai, architektė S. Grincevičiūtė savo kalbose minėjo gamtą, žalumą ir jaukią aplinką. Džiaugiamės tuo, kad miesto teritorijoje jų turime net 80 proc. Mūsų tikslas ir siekis – juos išsaugoti, projektuojant taip, kad gamta būtų mūsų visų namai“, – sakė R. Malinauskas.
Molėtų rajono savivaldybės meras Saulius Jauneika įvardijo reakcinių, aktyvių pramogų ištisus metus poreikį mieste. Projekto dalyvius jis kvietė kurti viešųjų erdvių sutvarkymo ir aktyvaus poilsio infrastruktūros projektus miesto teritorijoje aplink upę ir išvystyti teritoriją prie Molėtų paplūdimio, kuriant kultūros pramogų centrą.
Vilniaus rajono savivaldybė prie projekto taip pat prisijungė pirmą kartą. Jos administracijos direktorė Liucina Kotlovska džiaugėsi jau įgyvendintais savivaldybės projektais, tokiais kaip Pagirių darželis „Pelėdžiukas“, ir ragino visas savivaldybes drąsiai bendradarbiauti su jaunaisiais kūrėjais.
„Idėja dalyvauti šiame projekte mums kilo stebint viešųjų erdvių sprendinius, tad pasirinkome tris skirtingus viešųjų erdvių kompleksus: Europos geografinį centrą, Skaidiškių parką ir Sudervės paplūdimį. Kiekviena teritorija yra unikali ir turinti daug potencialo“, – sakė L. Kotlovska.
Lazdijų rajono savivaldybės strateginio planavimo ir investicinių projektų valdymo skyriaus vedėja Andrė Zenevičienė supažindino renginio dalyvius su trimis teikiamomis teritorijomis: teritorija su Būdviečio dvaro sodybos fragmentais, teritorija šalia suprojektuoto naujo sporto centro ir pasienio užkardos teritorija.
„Turime viziją, kad 2030 metais būsime pasienio perlas, kur gamta ir tradicijos įkvepia darniai gyventi, kurti ir poilsiauti. Tad šiam projektui esame pateikę tris teritorijas. Pirmoji skirta turizmui, antroji – darbo vietoms kurti, o trečioji – neformaliam jaunimo ugdymui ir švietimui“, – sakė A. Zenevičienė. „Šalčininkų miestas pasižymi universalumu, tvarumu, čia gera gyventi, ilsėtis ir dirbti. Mes mylime savo miestą, gebame naudotis tuo, ką jau turime, tačiau nenorime sustoti ir siekiame tobulėti, judėti į priekį kartu su kintančiu pasauliu“, – savo pristatymą pradėjo Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gžegož Jurgo.
G. Jurgo pristatė tris teritorijas, kurių projektinių pasiūlymų savivaldybė nekantriai laukia. Tai – teritorija, esanti Šalčininkų mieste, kurią norima pritaikyti turiningo laisvalaikio ir sveikos gyvensenos skatinimui, teritorija Paulavos respublikoje, kurioje numatomas kultūrinių inovacijų diegimas, bei Eišiškių miesto teritorija, kurią norima pritaikyti jaunimo kūrybinės saviraiškos erdvei.
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Linas Memys įkvepiančiu vaizdo įrašu pademonstravo Mažeikių rajono grožį, privalumus ir galimybes. Galimybių tvariems sprendimams čia netrūksta, tad L. Memys pristatė net keturias „Išmaniajam miestui 9“ teikiamas teritorijas: pažintinį taką Tirkšlių miške, Ventos upės slėnį, poilsio parko gyvūnėlių augintojams teritoriją Mažeikiuose bei pėsčiųjų ir dviračių tako ir poilsiavietės plėtrai skirtą teritoriją tarp Ventos ir Virvytės upių.
Jurbarko rajono savivaldybės vyriausioji architektė Gražina Gadliauskienė nukėlė renginio dalyvius į Jurbarką ir jo plėtojamas teritorijas, kurių, pasak architektės, neįsisavintų liko visai nedaug. Projektui teikiamos trys teritorijos: pirmoji – tarp Gedimino ir S. Daukanto gatvių, antroji – miesto teritorija tarp kelio Kaunas–Klaipėda ir Kalnėnų karjero pietinės dalies ir trečioji – Vytauto Didžiojo progimnazijos teritorija.
„Neįsisavintų teritorijų Jurbarko mieste mes turime likusių labai nedaug, tačiau galvodami apie tas kelias pirmiausia galvojame ne apie erdves miesto svečiams, o apie savo gyventojus, ką jie čia veiks, kas jiems būtų įdomu. Tam ir turėtų būti skirti konkurso dalyvių projektai“, – sakė G. Gadliauskienė.
Galiausiai, Tauragės rajono mero patarėja Soneta Blankaitė supažindino su miesto ambicijomis tapti klimatui neutraliam su jau turimais pasiekimais – gyventojus mieste veža elektriniai mikroautobusai. Šių metų projektui Tauragės rajono savivaldybė pristatė keturias teritorijas, kurios galėtų prisidėti prie miesto tvarumo vizijos. Tai – poilsio teritorija Balskų kaime, teritorija prie Jūros upės, Bažnyčių gatvė, kuri gali virsti pėsčiųjų gatve, ir Skaudvilės senamiesčio centrinė teritorija.
Sėkmingam vizijų išpildymui – naujausi technologiniai ir dizaino sprendimai
Projektą „Išmanusis miestas“ globoja Lietuvos Respublikos aplinkos, vidaus, kultūros ir susisiekimo ministerijos. Prie sėkmingos architektūrinės ir urbanistinės projektų integracijos prisidės ir STRUCTUM partneriai, kurie dalyviams parengė inovatyvius sprendimus, skirtus įgyvendinti dalyvių teikiamus projektus.
Naujausius taikomus sprendimus, technologijas ir gaminius, padėsiančius dalyviams išpildyti savo kuriamas vizijas, pristatys tokie projekto partneriai kaip: „SCHOMBURG BALTIC“. „ARTECHNIKA“, „BAREMA RYTAI“, „YIT LIETUVA“, „SCENOS TECHNINIS SERVISAS“, „BAUMIT“, „NAUJIEJI ŽENKLAI“, „PROJEKTAI IR CO“, „MIDA LT“, „BETONO MOZAIKA“, „HYDRO BUILDING SYSTEMS LITHUANIA“, „PERCUSSION PLAY BALTICS“, „VELUX LIETUVA“, „VEESLA“, „SELTEKA“, „SCHNEIDER ELECTRIC“ ir „ETERNIT BALTIC“.
Kviečiame jau dabar registruotis architektus, urbanistus, kraštovaizdžio, infrastruktūros, miestų planavimo specialistus ir pristatyti savo vizijas konkurse „Išmanusis miestas 9“.
Daugiau informacijos ir registracija el. paštu ismanusismiestas@structum.lt arba telefonu + 370 611 17 962