Angelas globos ir bibliotekininkus
Rugsėjo mėnesį Trakų rajono Užugirio kaime esančiame Tūkstantmečio ženklų take, populiariai žmonių pramintame Angelų kalva, iškils ir Lietuvos bibliotekininkams skirtas angelas.
Ant ąžuolinės kolonos bus įkurdinta balto, ažūrinio, iš metalo iškaldinto, žmogaus dydžio angelo skulptūra. Bendras jos aukštis – penki metrai. Skulptūros autoriai – Lietuvoje žinomi meistrai – medžio drožėjas, skulptorius Algimantas Sakalauskas ir kalvis Ričardas Grekavičius. Angelo gimimas, jo įkurdinimas kalvoje atsieis apie penkis tūkst. eurų. Lėšas tam renka šalies bibliotekininkai. Savo indėlį į aukų krepšelį įdėjo ir Vlado Šlaito viešosios bibliotekos darbuotojai.
Angelų kalva atsirado 2009 metais, įgyvendinus projektą „Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis krikščioniškųjų vertybių šviesoje“. Užugirio kaime, kelio Trakai – Rykantai antrajame kilometre, šalia posūkio į Užutrakį, buvo sukurta sakrali erdvė, skirta iškilioms sukaktims – Lietuvos 1000-mečiui ir Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios 600 metų jubiliejui – įprasminti. Tą vasarą Prienuose įsikūrusiame Meninės drožybos centre savo darbą iškilmingai pradėjo kūrybinės stovyklos „Vertybių užuovėja po angelo sparnais“ meistrai. Centro vadovas, skulptorius A. Sakalauskas, kurio darbų galima išvysti ir Japonijoje, sutelkė penkiolika Lietuvos tautodailininkų, kurie iš ąžuolo drožė pirmąsias skulptūras Angelų kalvai. Jau tada gimė tradicija, kurios šventai laikomasi ir dabar, – grąžinti žemei iš jos skulptūroms paimtus medžius ir į jų vietą pasodinti naujus ąžuoliukus.
Jau pirmaisiais metais ant kalvos iškilo 17 skulptūrų. Jas statė seniūnijos, policija, ugniagesiai, gydytojai, šeimos, giminės. Tarptautinėje medžio drožėjų stovykloje kartu su Lietuvos meistrais plušėjo iš Latvijos atvykę skulptoriai, broliai dvyniai Aigars ir Yvars Rūrans, kurie drauge sukūrė tris naujas angelų skulptūras: Lietuvos vienybės, Slėnio bei Baltijos kelią saugančius angelus.
Per tuos aštuonerius metus kalva tapo tikrais Angelų namais, kuriuose įsikūrė 38 skulptūros. Čia stovi tikėjimo, atjautos, bičiulystės, senolių ir našlaitėlių globos, šviesių minčių, derliaus, gerumo, mokytojų, kūrybos, mokslo ir prasmingų žinių, saugantis nuo ugnies, motinos ir vaiko, sveikatos, tautų atgimimo, šeimą, Trakų kraštą globojantys angelai, Atgailos angelas, kurį pastatė kaliniai.
Įprasminant Angelų kalvos įkūrimo metines, nuo 2010 metų rengiamas kasmetinis sakralinės muzikos festivalis „Skamba giesmės angelų kalvoje“. Ši erdvė tapo tokia vieta, po kurią vaikštant sunku išlikti nepaliestam angelo sparno.
Matydama kasmet čia dygstančias naujas skulptūras, Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė pamąstė apie tai, jog šioje kalvoje, tarp daugybės įvairiausių angelų, labai trūksta bibliotekininkų globėjo, žinių aruodo sergėtojo. Neseniai Zarasuose vykusios konferencijos metu savo mintis ji išsakė kolegoms – šalies bibliotekų darbuotojams. Kilo smagi diskusija: kodėl mes apie tai jau anksčiau nepagalvojome? Pritarta buvo vienbalsiai.
Kolegoms iš Trakų teks didieji, bet, kaip sako direktorė, malonūs rūpestėliai: tvarkyti pačiame kalvos centre koplytstulpiui parinktą vietą, prižiūrėti jo aplinką, šienauti žolę, grėbti lapus, pasodinti gėlės žiedą. Žinoma, ir kolegas iš kitų rajonų priimti, pas savąjį angelą palydėti, drauge jį aplankyti. Ir kaip gera bus visiems žinoti, jausti, pamatyti: turime mus – bibliotekininkus ir bibliotekas – globojantį Angelą sargą.