Antakalnio kapinėse palaidotas Juozas Vitkus-Kazimieraitis
2023 m. spalio 21 d. Vilniuje, Antakalnio kapinėse, Lietuvos žmonės amžinybėn palydėjo partizaninio pasipriešinimo sistemos kūrėją, kovotoją už Lietuvos laisvę pulkininką Juozą Vitkų – Kazimieraitį.
Pulkininko J. Vitkaus-Kazimieraičio iškilmingoje laidotuvių ceremonijoje Antakalnio kapinėse dalyvavo jo giminės ir artimieji, Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, Seimo pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, LR krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys ir Centro darbuotojai, užsienio šalių gynybos atašė, reziduojantys Lietuvoje. Atsisveikinti su istorine asmenybe atėjo šimtai žmonių.
„Svarbiausios J. Vitkaus-Kazimieraičio savybės buvo muolatinis žinių siekimas ir troškimas, darbštumas, pasišventimas savo šeimai, Tėvynėi. Ir nepaprastas organizuotumas, pasirenkant kovos kelią už laisvą Lietuvą, vienijant bendram tikslui Suvalkijos ir Dzūkijos krašto partizanus. Šiandien palydime į garbingą poilsio vietą Juozą Vitkų-Kazimieraitį. Jis ir jo darbai mumyse gyvuos tol, kol bus gyva lietuvių tauta“, – atsisveikinant su J. Vitkum-Kazimieraičiu Šv. Jonų bažnyčioje kalbėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. A. Bubnys.
Antrosios bolševikinės okupacijos metais J. Vitkus-Kazimieraitis visas jėgas skyrė partizanų veiklai organizuoti. Būdamas aukščiausio rango karininkas partizaniniame pasipriešinime, jis atliko ypatingą vaidmenį – steigė štabus, rengė dokumentus.
1946-ais buvo išrinktas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. J. Vitkus-Kazimieraitis paruošė svarbius partizanų kovos dokumentus: „Partizanų taktika ir vadovavimas“, „Partizanų dalinių rikiuotė ir vadovavimas“, karo lauko teismo ir apdovanojimo nuostatus, priesaikos tekstą bei kita, leido srities laikraštį „Laisvės varpas”, pats rašė karo dienoraštį. Tapęs pirmosios partizanų srities vadu jis rūpinosi tolesniu rezistentų vienijimusi – bandė susisiekti su kitais Lietuvoje veikiančiais partizanų štabais ir sudaryti Lietuvos partizanų vyriausiąjį štabą.
1946 metais jo vadovaujamas štabas paskelbė pirmąją Lietuvos partizanų vadų politinę deklaraciją, kurioje išdėstyti svarbiausi Lietuvos valstybingumo atkūrimo principai vėliau buvo pakartoti 1949 metų vasario 16 dienos Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracijoje, dar vadinamojoje „partizanų konstitucijoje“. Šio garbaus partizano gyvenimas ir kova prieš 77 metus nutrūko Dzūkijos miškuose, kur jį pakirto priešo kulka.
2022 m. spalio 20 d. Leipalingyje, Dzūkų g. pastato, kuriame nuo 1944 m. veikė NKVD-MVD-MGB Leipalingio poskyris ir stribų būstinė, kieme archeologinių kasinėjimų metu rasti žuvusio partizano palaikai.
2023 m. lapkričio 28 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras spaudos konferencijoje paskelbė, kad DNR tyrimai patvirtino, jog tai yra Pietų Lietuvos partizanų srities vado plk. Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.