Antanas Stankus: investuotojams svarbus pozityvus savivaldybės bendradarbiavimas
Tauragės industrinis parkas (TIP) – labiausiai išvystytas šeimos valdomas industrinis parkas Lietuvoje. Parko teritorijoje yra beveik 100 tūkst. kv. m verslui paruoštų pramoninių patalpų ir apie 200 tūkst. kv. m verslo plėtrai skirto ploto. Apie industrinio parako sukūrimą ir plėtrą kalbamės su TIP steigėju Antanu Stankumi.
Atrodo, esate vieninteliai Lietuvoje, įsteigę sėkmingai veikiantį privatų industrinį parką. Kaip gimė šis sumanymas ir kada?
Šis sumanymas gimė 2005 metais. Prieš tai mūsų šeima turėjo keletą gamybos verslų: buvo gaminami specialios paskirties rūbai, trikotažiniai gaminiai, žaislai, pramoginiai kateriai, kiti gaminiai iš stiklo plastiko. Tuo metu įsigijome nebenaudojamas plytų gamyklos patalpas. Jas rekonstravome, o mūsų pagrindiniai užsakovai palaipsniui tapo investuotojais ir mūsų klientais. Nuo to momento, mes statome, įrengiame patalpas, o mūsų klientai jose įkelia naują arba plečia esamą gamybą. TIP yra įkurtas ir vystomas tik privačiomis lėšomis.
Sakoma, kad kiekvieno kelias į sėkmę yra individualus, kas lemia Jūsų sėkmę?
Pagrindiniai aspektai, kurie lemia investuotojų apsisprendimą pasirinkti Tauragę yra efektyviai dirbantys tauragiškiai. Esame patrauklūs užsienio investuotojams, nes šiuo metu galime pasiūlyti greitai ir kokybiškai pagal užsakovo reikalavimus pastatyti naujus gamybinius pastatus. Turime generalinio rangovo statybinę įmonę. Tai leidžia ženkliai sutrumpinti statybos terminus. Nuolat įsiklausome į investuotojų lūkesčius, padedame jų kasdieninėje veikloje. Mūsų darbas ir veikla neapsiriboja tik patalpų valdymu, padedame klientams spręsti kasdienius klausimus, ieškome potencialių darbuotojų, konsultuojame.
Su kokiais iššūkiais tenka susidurti plėtojant industrinį parką?
Šiuo metu jaučiame, kad didesnis dėmesys yra skiriamas LEZ-ams, tikėtumėmės ir didesnio dėmesio regionų verslo aplinkai.
Kokią įtaką industrijos parko veiklos sėkmei turi santykiai su savivaldybe?
Mero ir savivaldybės vaidmuo bet kuriam verslui yra labai svarbus. Tauragės rajono savivaldybė pernai buvo pripažinta versliausia savivaldybe: sukurtos verslo skatinimo tvarkos pradedančiam verslui, smulkioms ir vidutinėms įmonėms. Pozityvus ir šiltas bendravimas su investuotojais, jaunatviška, kompetentinga ir įvairiomis užsienio kalbomis kalbanti savivaldybės komanda, greitas dokumentų paruošimas, trumpos procedūros daro įspūdį į Tauragę atvykstantiems investuotojams.
Kokio palaikymo sulaukiate iš Tauragės rajono savivaldybės ir kuo ta pagalba svarbi?
Per pastaruosius keletą metų Tauragės rajono savivaldybė, gerindama darbuotojų atvykimo į gamyklas sąlygas, investavo į pėsčiųjų ir dviračių takus visos Tauragės pramonės rajone. Šiuo metu Tauragės mieste, neaplenkiant ir pramonės rajono, baigiama įrengti lietaus nuotekų surinkimo sistema. Sukurta ir įgyvendinama savivaldybės ir verslo įmonių bendro investavimo į reikiamą infrastruktūrą tvarka, pagal kurią per pastaruosius keletą metų sutvarkyta ir išasfaltuota nemažai gatvių. Tokį projektą kartu su savivaldybe vykdome šiuo metu ir mes. Kartu asfaltuojame gatvę, kurioje projektuojama nauja gamykla.
Gal galite pasakyti, kiek investicijų į Tauragę pritraukia industrinis parkas? Kiek jau sukurta darbo vietų?
Šiuo metu TIP-e yra sukurta apie 1000 gerai apmokamų darbo vietų. Jų kasmet sukuriam apie 150–200. Iki šiol industrinis parkas pastatė ir renovavo 40 tūkstančių kvadratinių metrų pastatų, o Tauragės rajono savivaldybei per metus sumokama kone milijoną eurų gyventojų pajamų mokesčio.
Visa mūsų veikla nukreipta kurti klestinčią Tauragę ir pritraukti jaunimą grįžti į gimtąjį miestą, o kompetentingus specialistus atvykti čia įsikurti. Didžiuojamės, jog daugiau nei šimtas Tauragės industriniame parke dirbančių tauragiškių mokėsi ar dirbo užsienyje, tačiau dėl šiuolaikiškų darbo vietų grįžo į Tauragę.
Ne mažiau dėmesio TIP skiria visuomeniniams projektams remti. Bendrovė nuolat remia sporto, kultūros ir socialinius renginius, įvairias visuomenines organizacijas. Yra socialinių projektų „BackToLT“ bei „Liberty Beach“ rėmėja.
Praėjusių metų rudenį lankydamasi Tauragėje prezidentė Dalia Grybauskaitė užsuko ir į industriniame parke įsikūrusią ir iš emigracijos grįžusius tauragiškius įdarbinančią tarptautinę kompanija „Ansell“. Šiuo metu čia dirba 197 darbuotojai, 25 iš jų yra sugrįžę iš užsienio. Šalies vadovė su emigrantais kalbėjo apie tai, ko trūksta, kad žmonės, užuot gyvenę užsienyje, grįžtų namo.