Anykščių rajono savivaldybė – tarp lyderių Lietuvoje
Anykščių rajono savivaldybė ne tik pirmoji Utenos regione sėkmingai baigė įgyvendinti visus 36 regioninio planavimo projektus pagal 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos priemones, bet ir viena iš pirmųjų sėkmingai pradėjo pasiruošimo darbus siekiant 2014–2020 m. ES investicijų įvairiems, socialinę ir ekonominę naudą kuriantiems, projektams.
„Investicijų pritraukimo ir projektų valdymo iš mūsų tikrai gali pasimokyti kitos, net ir didesnės Lietuvos savivaldybės. Tai įrodo ne tik besikeičiantis rajonas, bet ir visai neseniai gauta laikinai einančio vidaus reikalų ministro pareigas Tomo Žilinsko padėka už mūsų Savivaldybės aktyvumą, reikšmingą indėlį prisidedant prie tvarios plėtros valstybės teritorijoje skatinimo“,- sakė Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis.
Siekiant sėkmingai pasinaudoti 2014–2020 m. ES investicijų laikotarpio finansinėmis galimybėmis aktyviai dalyvauta tiek Utenos regiono plėtros tarybos veikloje, tiek nacionalinėje regioninėje politikoje, atstovaujant Savivaldybės interesams aktyviai teiktos pastabos ir pasiūlymai dėl ES investicijų priemonių, juose numatomų finansavimo modelių taikymo, remiamų veiklų, finansavimo intensyvumo ir kitų svarbių aspektų sudarančių palankias sąlygas vystyti palankią socialinę ir ekonominę aplinką regione ir Anykščių savivaldybėje.
Pažymėtina, kad planuojant projektus pagal naują ES investicijų modelį – Utenos regiono integruotą teritorijų vystymo programą bei atstovaujant jos derinimą ir svarstymą Utenos regiono plėtros taryboje, pavyko užsitikrinti didesnį planuojamų pritraukti investicijų kiekį lyginant su Utenos regiono savivaldybių bendru vidurkiu.
Atsižvelgus į integruotą teritorijų vystymo programą ir jau sudarytus patvirtintus projektų sąrašus, pagal parengtus investicijų projektus artimiausiu metu numatoma pateikti šių projektų paraiškas finansavimui gauti:
1. „Anykščių miesto viešųjų erdvių sistemos pertvarkymo (I etapas)“, kurio metu numatoma apleistos teritorijos ir pastatų Tilto gatvėje konversija, sukuriant vietinių produktų prekyvietę, socialinio ir bendruomeninio verslo ir paslaugų klasterio infrastruktūrą, autobusų stoties prieigų viešųjų erdvių sutvarkymas ir turizmo informacijos centro reikmėms naudojamo buvusio prekybos paviljono pritaikymas vietos bendruomenės ir lankytojų aptarnavimui;
4. „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Anykščių rajono savivaldybėje“, kurio metu planuojama įrengti 31 pusiau požeminių konteinerių aikštelę, kurią sudarytų 174 skirtingo tūrio ir paskirties pusiau požeminiai konteineriai;
6. „Bendruomeninės aktyvaus laisvalaikio infrastruktūros įrengimas Anykščių mieste“, numatoma sutvarkyti baseino „Bangenis“ teritoriją bei įrengti aktyvaus poilsio ir laisvalaikio infrastruktūrą (takus, lauko treniruoklius, vaikų žaidimo aikštelę, ir kitus mažosios architektūros elementus), įrengti universalią krepšinio-tinklinio aikštelę, lauko gimnastikos įrenginius šalia A. Vienuolio progimnazijos, riedlenčių, riedučių ir BMC dviračių trasas, vaikų žaidimo kompleksą ir kitos mažosios architektūros elementus Anykščių miesto parke;
Minėti artimiausiu metu planuojami įgyvendinti projektai – tai tik nedidelė dalis visų planuojamų investicijų, skirtų Anykščių socialinei ir ekonominei plėtrai užtikrinti. Šiuo metu vyksta intensyvus kitų priemonių, susijusių su švietimo infrastruktūros tobulinimu, viešųjų pastatų modernizavimu, geriamojo vandens kokybės gerinimu, vietinių kelių tvarkymu ir susisiekimo sąlygų pagerinimu, valdymo kokybės gerinimu derinimas.
Svarbu, kad įgyvendinant integruotų teritorijų vystymo programą bei planuojant kompleksines investicijas didelis dėmesys buvo skiriamas ir bendruomenės inicijuotai vietos plėtrai, t. y., vienam iš naujų 2014–2020 m. ES sanglaudos politikos įgyvendinimo būdų, pagal kurį Anykščių miesto vietos veiklos grupės parengta Anykščių miesto 2016–2020 m. vietos plėtros strategija tapo viena iš daugiausiai balų surinkusių finansuotinų strategijų Lietuvoje. Šalia Savivaldybės planuojamų kompleksinių investicijų didelį dėmesį numatoma skirti ir bendruomenių bei nevyriausybinių organizacijų planuojamiems įgyvendinti projektams, papildantiems Savivaldybės kuriamą viešąją infrastruktūrą, užtikrinant tinkamą jos įveiklinimą bei socialinių-ekonominių problemų sprendimą.
Anykščių rajono savivaldybė yra dėkinga Vidaus reikalų ministerijai, Utenos regiono plėtros tarybai, jos sekretoriui ir, svarbiausia, mieste veikiančioms bendruomenėms, nevyriausybinėms organizacijoms, smulkaus ir vidutinio verslo atstovams už aktyvų dalyvavimą bei konstruktyvų dialogą planuojant bei rengiant numatomus projektus tiek pagal Integruotą teritorijų vystymo programą, tiek pagal bendruomenės inicijuotą vietos plėtrą – Vietos plėtros strategiją.