Anykščių viešojoje bibliotekoje – garbinga viešnia iš JAV
Rugpjūčio 14 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje lankėsi iš Amerikos atvykusi šviesaus atminimo prof. Juozo Meškausko dukra, mokslininkė biochemikė, dailininkė keramikė Marija Meškauskas (Marija Aldona Meškauskaitė-Gaižutienė). Kartu su viešnia bibliotekoje lankėsi ir Lietuvoje gyvenantys J. Meškausko giminaičiai: dukterėčia Jonė Tursienė-Žvirblytė, sūnėnas Juozas Žvirblis su žmona Laima ir anūku Aleksu.
M. Meškauskas viešnagės tikslas buvo sužinoti, ar jos tėvelio gimtojo krašto žmonėms rūpi jo rankraščiai bei asmeninė biblioteka. Įsitikinusi, kad Anykščių viešojoje bibliotekoje profesoriaus ilgai kauptos knygos, rašyti straipsniai, asmeninė korespondencija ir kiti dokumentai ras prieglobstį, viešnia apsidžiaugė sakydama, kad:
„Dabar aš tikrai rami. Žinau, kad tai, ką saugojo mano tėvelis paklius į geras rankas“.
Knygų ir dokumentų atgabenimu į Anykščius žadėjo pasirūpinti profesoriaus sūnėnas J. Žvirblis.
Viešnagės metu Viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus darbuotojoms M. Meškauskas įteikė su įrašais tris knygas: 1987 m. Čikagoje išleistą tėvelio knygą „Lietuvos medicinos istorija“, 1947 metų leidinį „Elektrokardiografijos pagrindai“ ir knygą „Manėm, kad greit grįšim“ (2014 m.), kurioje spausdinami J. Meškausko prisiminimai apie pasitraukimą į Vakarus.
Lietuvos medicinos istorijos knygoje M. Meškauskas paliko tokį įrašą: „Skiriu Anykščių viešajai bibliotekai Juozo Meškausko knygų. Anykštėno, kuris Anykščiais džiaugėsi visą gyvenimą“.
Priminsime, kad J. Meškauskas gimė 1906 m. liepos 21 d. Vajėšių k. (Anykščių r.). 1923 m. baigė Anykščių vidurinę mokyklą, po to mokėsi Ukmergės gimnazijoje. 1927 –1933 m. studijavo Kauno Vytauto Didžiojo universitete Medicinos fakultete, įgijo gydytojo išsilavinimą. 1937 m. Vytauto Didžiojo universitete apsigynė disertaciją „Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų ankstyvos diagnozės ir gydymo klausimu“ ir jam suteiktas medicinos daktaro laipsnis.
1933 m. baigęs universitetą, 1933–1939 m. J. Meškauskas buvo Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakulteto Vidaus ligų klinikos asistentas, 1941–1944 m. vedėjas, 1939–1941 m. Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakulteto privatdocentas, docentas, nuo 1941 m. – profesorius, fakulteto dekanas. Šias pareigas ėjo net ir uždarius universitetą.
1944 m. prof. J. Meškauskas pasitraukė į Vokietiją. Iki 1945 m. buvo Kempfenhauzeno ligoninės vidaus ligų skyriaus vedėjas, o 1949 m. atvyko į JAV ir vertėsi gydytojo praktika, apie 20 metų buvo Čikagos Alkoholikų ir narkomanų gydymo instituto medicinos direktorius. 1949–1957 m. prof. J. Meškauskas buvo Ateitininkų federacijos tarybos pirmininkas, Ilinojaus lietuvių gydytojų draugijos pirmininkas, Lietuvių medicinos muziejaus Čikagoje garbės kuratorius.
Per visą savo ilgametę gydytojo praktiką profesorius išspausdino daug medicinos mokslo straipsnių įvairiuose moksliniuose leidiniuose, buvo Amerikos lietuvių laikraščio „Draugas“ bendradarbis, knygų: „Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ankstyvos diagnozės ir gydymo klausimu“ (1937 m.), „Diabeto problema ir jo gydymas dabartiniu metu“ (1939 m.), „Elektrokardiografijos pagrindai“ (1947 m.), „Lietuvos medicinos istorija“ (1987 m.) autorius.
Prof. J. Meškauskas mirė sulaukęs 104 m. – 2010 m. spalio 21 d. Beverli Šorese (Beverly Shores, Indianos valstija, JAV). Palaikai kremuoti, atgabenti į Lietuvą ir palaidoti Debeikių (Anykščių r.) kapinėse.
Tenka pastebėti, kad išeivijoje nėra atsakingų institucijų, kurios savininkams mirus, perimtų jų asmenines bibliotekas savo globon, todėl daugeliu atvejų jos yra pasmerktos sunykti.
Džiugu, kad galėsime prisidėti prie žymaus mūsų kraštiečio prof. J. Meškausko asmeninės bibliotekos, kaip lietuviško kultūrinio paveldo, sukaupto išeivijoje, išsaugojimo.