Anželika Račkovska: „Kasdienybėje paprasti dalykai yra patys svarbiausi“
Šių metų kovo mėnesį išsėtinės sklerozės (IS) draugija „Feniksai“, gavusi finansavimą iš Vilniaus miesto savivaldybės, pradėjo neeilinį ir be galo svarbų projektą pavadinimu „Feniksų savarankiškumo paslaptys“. Jo metu, t. y. 10 mėnesių, buvo ir yra teikiamos socialinės reabilitacijos paslaugos IS sergantiems žmonėms ir jų artimiesiems. Lyg tyčia darbų įgyvendinimo pradžia sutapo su dėl COVID-19 ligos Lietuvoje įvestu karantinu. Tokia situacija lėmė, kad šis projektas tapo dar svarbesnis sunkų laikotarpį išgyvenantiems žmonėms.
Projekto vykdytoja Anželika Račkovska pasakoja, kad buvo dedamos visos įmanomos pastangos, kad pasikeitus sąlygoms šalies mastu nenukentėtų projektas, jo tikslas ir nauda. „Mūsų žmonės pakliūva į rizikos grupę, jiems izoliuotis būtina, todėl karantino metu bendradarbiavome su vaistinėmis, tiekėme medikamentus, maisto produktus, telefonu konsultavome visais klausimais, vykome į ligonines, padėjome pratęsti neįgalumo pažymėjimų trukmę, blogiausiais atvejais rūpindavomės transporto ir palydos paslaugomis. Ką tik įmanoma, stengėmės išspręsti nuotoliniu būdu. Tiesą sakant, į mus kreipėsi gerokai daugiau „feniksų“, negu paskirta pagal projektą“, – pasakoja A.Račkovska.
Be anksčiau minėtų paslaugų, projektas „Feniksų“ savarankiškumo paslaptys“ kiekvieną mėnesį organizavo paskaitas aktualia tema. Kovo mėnuo prasidėjo seminaru, skirtu IS sergančių žmonių artimiesiems. Jame pasakota ne tik kaip padėti morališkai, bet ir pasūlyta įvairių pratimų namų sąlygomis. Juk kasdienybėje paprasti dalykai yra patys svarbiausi. Ne paslaptis, kad fizinis aktyvumas yra vienas iš sunkiausių, tačiau ir svarbiausių veiksnių gyvenant su išsėtine skleroze. Balandžio mėnesį didelio susidomėjimo sulaukė paskaita apie mitybą. Nors temos apie maistą ir dietas visuomet įdomios, karantino laikotarpiu, beveik visą laiką praleidžiant namuose, mažai judant tai tampa dar aktualiau. Gegužės mėnesį surengtas seminaras apie ergoterapiją, jos teikiamą naudą, pratimus. Seminare žmonės uždavinėjo jiems rūpimus klausimus, sužinojo, kokias paslaugas finansuoja valstybė, kas gali būti naudinga konkrečiu atveju. Gegužės viduryje sušvelnėjus karantinui buvo galima pradėti teikti individualią pagalbą namuose. Kineziterapeutas arba ergoterapeutas važiuodavo į pacientų namus ir su papildomomis apsaugos priemonėmis mokė savarankiškai atlikti įvairius pratimus. „Po kiekvieno tokio užsiėmimo su terapeutu pacientui suteikiama viltis palaikyti fizinį kūno pasirengimą, galimybę judėti. Mūsų geriausi specialistai yra jauni žmonės su begaliniu atsidavimu, rūpesčiu ir motyvacija“, – sako A.Račkovska.
Vienas iš projekto paslaugų gavėjų Vytautas Vaitekutis pasakoja, kad bene svarbiausias dalykas buvo kineziterapeuto atėjimas į namus. „IS sergu apie 25 metus, panašiai tiek serga ir mano žmona Rūta, masažai mums labai svarbūs. Kai juos gavome, tai buvo tarytum tyro oro gurkšnis, labai džiaugiamės. Ukrainoje gyvena mano brolis, jis dirba neurologu, ten IS sergantiems žmonėms pagrindinis vaistas yra kineziterapija. Šiuo būdu stabdoma ligos eiga. Vien medikamentinis gydymas neveikia, jis turi būti kompleksinis: vaistai, pratimai, masažai. Privalai keisti gyvenimo būdą. Tad ši galimybė mums buvo aukso vertės“, – džiaugiasi Vytautas.
Kitam projekto paslaugos gavėjui Simonui Skrabuliui dar 2019-aisiais IS draugija „Feniksai“ su komanda „Kartu mes stipresni“ organizavo Kalėdinį bėgimą. Per jį rinko lėšas svarbiam kineziterapijos kursui. Kaip sakė pats Simonas, jam reikėjo visai paprasto dalyko – mokėti tinkamai eiti, kelti kojas. Todėl įgyvendinant projektą „Feniksų“ savarankiškumo paslaptys“ pas jį ne kartą lankėsi kineziterapiautas „Svarbiausia, kad specialistė atvyko pas mane, aš pats nelabai galiu kur nors keliauti, esu be galo dėkingas“, – atskleidžia Simonas.
„Gavau aštuonis ergoterapijos užsiėmimus, esu labai patenkinta paslaugų kokybe ir teikiama nauda. Svečiuose sulaukiau ergoterapeutės, ji yra ne tik nuostabi savo srities specialistė, bet ir labai fainas bei pozityvus žmogus. Dėl IS negaliu valdyti vienos rankos. Egoterapijos užsiėmimų metu ji yra lankstoma, aktyvinama, daromi įvairūs pratimai“, – pasakoja jau 14 metų IS serganti Ingrida Jonušienė.
Projektas „Feniksų“ savarankiškumo paslaptys“ yra itin svarbus IS sergantiems žmonėms ir jų artimiesiems. Jo metu atkreipiamas dėmesys ne tik į fizinę pagalbą, bet ir į emocinį ryšį, bendruomeniškumo sutelkimą. Ne vienas pašnekovas pabrėžė, kad bendrystė yra vienas svarbiausių dalykų nelengvame gyvenimo kelyje, o tokie projektai skatina dar labiau stengtis nepasiduoti.