Apdovanotos geriausiai tradicijas puoselėjusios seniūnijos
Lapkričio 29 d. Trakų pilies didžiojoje menėje buvo apdovanotos etnografinių regionų seniūnijos, geriausiai puoselėjusios tradicijas 2017 metais. Šiais metais aukščiausius įvertinimus Dainavos regione gavo net dvi seniūnijos iš Varėnos rajono: I vietą Merkinės seniūnija, II vietą Valkininkų seniūnija.
Konkurse buvo vertinami etnokultūros renginiai, tautinio kostiumo puoselėjimas bei renginiai, skirti Piliakalnių metams. Labai džiaugiamės jau 16 metų visuomeniniais pagrindais gyvuojančiu jaunimo etnokultūros klubu „Kukumbalis“, kuris ne vienai kartai išugdė meilę ir pagarbą mūsų tradicijoms. Nuo 2001 metų šalia mistinių Jonionių akmenų Merkinės jaunimo etnokultūros klubas „Kukumbalis“ ir keramikų Petraičių šeima iš Maksimonių kaimo kartu su prijaučiančiais iš visos Lietuvos susirenka švęsti Rasų. Per Rasas anksčiau buvo paplitęs paprotys plaukioti gėlėmis ir vainikais išpuoštomis valtelėmis. Keramikas Džiugas Petraitis šį paprotį papildė, kasmet sukurdamas Nemune vis kitokią žolynų ir ugnies kompoziciją, kuri apeigų metu simbolizuoja plaukiančią saulę. Išskirtinės šių metų Rasos tuo, jog jau nuo ankstaus ryto dalyviai rinkosi ir visi drauge dalyvavo šventės pasiruošimo darbuose.
Folkloro kolektyvų vakaronė „Pas susiedus“ – ypatinga tradicija, besitęsianti Merkinės seniūnijoje dvylika metų. Kadangi seniūnijoje yra keturi kultūros centrai, tai kiekvienus metus vakaronė vyksta vis kitame kultūros centre. Jos metu dainuojamos folkloro dainos, einami rateliai, šokiai, žaidimai. Kultūros centrų darbuotojai ne tik organizuoja valstybines, kalendorines šventes, amatininkų muges, bet ir puoselėja senąsias tradicijas. Kibyšių kaime išlikusi Velykų lalavimo tradicija. Pirmos Šventųjų Velykų dienos vakarą kaimo vyrai su muzikos instrumentais ir didesniu krepšiu lanko kibyšiečių namus, linksmindami juos sveikina Šv. Velykų, atgimstančio pavasario proga, linki laimės, sveikatos, ūkininkams – gero būsimo derliaus, jaunoms mergaitėms – laimingos būsimos santuokos. Panaros, Gudelių, Žeimių kaimai išsaugoję tradiciją susieiti į šventę „Po rudens darbų“, kurioje netrūksta kulinarinio paveldo iš užaugintų gėrybių. Merkinės aikštėje per Šv. Roko atlaidus vyksta tautodailininkų ir amatininkų mugė, kur demonstruojami senieji amatai: žvakių liejimas, šiaudų sodų rišimas, puodų žiedimas. Maksimonių, Pelekiškių, Zakavolių kaimuose įsikūrę juodosios keramikos meistrai, kurie organizuoja edukacines programas, šalia galima aplankyti etnografinę sodybą „Šilas“.
Šiais metais visoje Lietuvoje vyko daug gražių renginių, skirtų Tautino kostiumo metams. Ne išimtis ir Merkinės seniūnija. Pagarsėjo Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos iniciatyva, skirta Vasario 16-ajai paminėti. Vasario 15-oji gimnazijoje buvo paskelbta tautinio kostiumo diena ir visi mokiniai bei mokytojai į pamokas atėjo pasipuošę tautiniais kostiumais. Ši akcija pastebėta Prezidentūroje ir gimnazijos delegacija buvo pakviesta susitikti su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite.
Merkinės seniūniją garsina Liškiavos ir Merkinės piliakalniai. Būtent Liškiavos piliakalnį lankė Vilkiautinio vaikų folkloro ansamblis. Čia vyko akcija „Apkabink piliakalnį“, skirta Piliakalnių metams paminėti. Vaikai stebėjosi: „Mūsų tiek mažai, kaip mes jį apkabinsime“. Viskas paaiškėjo nuvykus į vietą. Užkopę ant piliakalnio, vaikai apkabino jį dainomis, žiniomis, žaidimais. Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos proga Merkinės kultūros centras vykdė projektą „Dainavos šalies piliakalnių paslaptys“, kurį rėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba. Įgyvendinant projektą, Merkinės piliakalnį aplankė daugiau kaip 2 000 žmonių.