Apie ligų prevenciją Lazdijų šventėje: primintas svarbus gyvenimo džiaugsmo veiksnys
Lazdijų rajono gyventojai ir svečiai, savaitgalį dalyvavę miestelio surengtoje šventėje „Pasienio fiesta“, ligonių kasų stende turėjo galimybę prisiminti, kad vienas svarbiausių gyvenimo džiaugsmo veiksnių – gera sveikata. Ja pasirūpinti padeda valstybės apmokama prevencinė patikra, leidžianti laiku nustatyti kai kurių ligų užuomazgas ar riziką susirgti, taip užkirsdama kelią galimiems sunkiems padariniams.
Vilniaus teritorinės ligonių kasos atstovė Lazdijų rajono savivaldybėje Asta Rimavičienė šventėje įrengtame įstaigos stende pristatė penkias ligų prevencijos programas, pagal kurias nemokamai gali pasitikrinti apdraustieji, kai jiems esant tam tikro amžiaus kyla didžiausia rizika susirgti gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžiu bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Šį amžių, atsižvelgdamos į mokslinių tyrimų rezultatus, nustato Europos Komisija ir Pasaulio sveikatos organizacija.
Didelė dalis vidutinio ir vyresnio amžiaus stendo lankytojų žinojo apie ligų prevenciją, nes ne kartą tikrinosi – gana daug iš jų yra pasitikrinę pagal visas jiems skirtas prevencines programas. Tačiau atkreiptas dėmesys, kad jauni suaugę šventės dalyviai nemanė, jog ligų prevencijai skirtas įstaigos stendas aktualus ir jiems: pakviesti pasikalbėti šia tema įprastai atsakydavo, kad yra sveiki, jiems prevenciškai tikrintis sveikatą dar per anksti.
Visgi, priešingai nei mano daug jaunų gyventojų, didelė rizika susirgti kai kuriomis ligomis jauniems žmonėms irgi kyla, todėl patikra jiems taip pat būtina. Pavyzdžiui, dėl gimdos kaklelio vėžio turi tikrintis moterys nuo 25 metų, dėl širdies ir kraujagyslių ligų – keturiasdešimtmečiai vyrai, net jei, jų nuomone, sveikata nekelia jokių problemų. Tai siekta pabrėžti jauniems įstaigos stendo lankytojams ir tikimasi, kad į šią žinią jie atkreips dėmesį bei prisimins laiku.
Šventės dalyvės ypač domėjosi gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos pokyčiais. Mat nuo šių metų moterims nuo 35 iki 59 m. (imtinai) kartą per 5 metus atliekamas naujas tyrimas – žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Jei ŽPV tyrimo rezultatas teigiamas, atliekamas ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimas, leidžiantis nustatyti daugiau priešvėžinių gimdos kaklelio būklių. Moterims nuo 25 iki 34 m. (imtinai), kaip ir anksčiau, kas 3 metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas ikivėžiniams pakitimams nustatyti.
Nemažai klausimų sulaukta dėl mokėjimo už tyrimus, atliekamus tikrinantis pagal ligų prevencijos programas. Ligonių kasos atstovė pabrėžė, kad prevencinė patikra, įskaitant jai reikalingus tyrimus ir medžiagas, visiems apdraustiesiems, priklausantiems nustatyto rizikos amžiaus grupėms, yra visiškai apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis – jokios priemokos neturi būti taikomos. Norint pasitikrinti šiems gyventojams tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją gydymo įstaigoje, dėl šių paslaugų sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa.
Ligonių kasos primena, kad klastingos ligos, dėl kurių tikrinamasi pagal prevencines programas, dažnai iš pradžių yra nepastebimos – pajuntamos tada, kai tampa pažengusios, todėl tokiais atvejais paciento laukia sunkus, ne visada rezultatyvus gydymas. Taigi tikrintis laiku, t. y. dar nejuntant simptomų, yra gyvybiškai svarbu tiesiogine šio žodžio prasme. Taip pat svarbu, pajutus kokių nors ligos požymių, nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ir tuo atveju, jei žmogus nėra minėto rizikos amžiaus. Šeimos gydytojas suteiks reikiamą medicinos pagalbą, prireikus nusiųs pas gydytoją specialistą, skirs tyrimų ir gydymą.