Apie pagalbą gyventojams, susiduriantiems su „greitųjų kreditų“ problemomis
Informuojame apie galimybę pasinaudoti Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos (toliau LSVKA) teikiamomis paslaugomis – gauti nemokamą teisinę pagalbą dėl smulkiųjų vartojimo kreditų davėjų veiklos, išspręsti su vartojimo kredito davėjais kilusius ginčus, užsiblokuoti priklausomybių turintiems asmenims galimybę gauti kreditus, gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus ir kt.
LSVKA – tai ne pelno siekianti organizacija, vienijanti 13 smulkiuosius vartojimo kreditus (dar vadinamus „greitaisiais kreditais“) teikiančių įmonių. LSVKA per praėjusius metus sulaukė ne vieno įvairių Lietuvos savivaldybių specialistų kreipimosi. Specialistai teiravosi, kaip reguliuojami vartojimo kreditų davėjai, kokia pagalba gali būti teikiama vartotojui, susidūrusiam su sunkumais grąžinant vartojimo kreditus, ar yra galimybė vartotojui užsiblokuoti nuo kreditų teikimo ir kitais aktualiais klausimais.
Seimui pateiktas įstatymo projektas
LSVKA, norėdama, kad visa aktuali informacija apie vartojimo kreditų sektorių būtų pasiekiama asmenims, kurie su tuo susiduria, informuoja, jog Seime jau yra pateiktas Vartojimo kredito įstatymo projektas. Šiame įstatymo projekte yra siūlomi kompleksiniai pakeitimai, kurie sugriežtintų vartojimo kreditų išdavimą.
Yra siūloma, kad vartotojo kreditingumas, sprendžiant ar jam suteikti kreditą, būtų privalomai tikrinamas tam tikruose registruose, įvedamas dviejų dienų „atvėsimo laikotarpis“, per kurį vartotojas galės grąžinti paimtą kreditą ir nemokėti jokių palūkanų ir kitų mokesčių, uždraudžiama kreditus teikti nakties metu, taip pat neveiksniems asmenims, įtvirtinta galimybė užsiblokuoti nuo galimybės gauti vartojimo kreditus.
Taip pat yra siūloma sumažinti maksimalias leidžiamas palūkanas už vartojimo kreditą. LSVKA tikisi, kad šie įstatymo pakeitimai prisidės prie aukštesnių įmonių veiklos bei vartotojų apsaugos standartų kūrimo.
Veikia savireguliacijos programa
LSVKA, siekdama, kad asmenys, turintys klausimų ar rūpesčių, susijusių su šiuo sektoriumi, gautų kvalifikuotą pagalbą, su LSVKA nariais įgyvendina savireguliacijos programą „Skaidrus kreditas“, prie kurios savanoriškai jungiasi įmonės, atitinkančios aukštus atsakingumo, etiškumo ir profesionalumo kriterijus. Ši programa vartotojui yra nemokama ir skirta palengvinti jam kylančių problemų sprendimą, padėti atskirti legaliai ir nelegaliai veikiančias įmones, gauti nemokamas konsultacijas su smulkiųjų vartojimo kreditų sektoriumi susijusiais klausimais.
Programą „Skaidrus kreditas“ sudaro šie savireguliacijos institutai: Kredito arbitražas, Registras nenorintiems gauti kredito, Vartotojų švietimui skirtas portalas „Apiekredita.lt“, pačios LSVKA tarpininkavimas ir teisinės konsultacijos.
Siūlo įvairias priemones
Pirmiausia, vartotojai dėl ginčo su smulkiųjų vartojimo kreditų davėju gali kreiptis į Kredito arbitražą, – nepriklausomą kvalifikuotų teisininkų komisiją, kuri operatyviai nagrinėja vartotojų skundus. Arbitražo priimti sprendimai kredito davėjams – finansų įmonėms, dalyvaujančioms projekte – yra privalomi vykdyti, o vartotojai, jeigu arbitražas priėmė jiems nepriimtiną sprendimą, turi galimybę savo teises ir interesus ginti kitose valstybės institucijose. Arbitražo nuoroda – www.kreditoarbitrazas.lt.
Taip pat vartotojams sudaroma galimybė užsiblokuoti nuo smulkiųjų vartojimo kreditų gavimo. Jiems siūlomas registras nenorintiems gauti kredito. Tai aktualu nedidelei daliai vartotojų, turinčių tam tikrų priklausomybių ir norintiems apsaugoti save nuo spontaniškai paimtų neplanuotų kreditų. Išsamesnė informacija apie šį registrą, prašymo pateikimo būdus, registro taisyklės, prašymo formą ir kita aktuali informacija pateikiama interneto svetainėje www.neteikitmankredito.lt.
Vartotojų švietimui skirtame portale „apiekredita.lt“ yra talpinama visa vartotojui aktuali informacija apie vartojimo kreditų sektorių, dažniausiai užduodamus klausimus, dažniausiai vartotojui kylančias problemas ir galimus jų sprendimo būdus (www.apiekredita.lt).
Be to, vartotojams, nebegalintiems įvykdyti savo prisiimtų įsipareigojimų dėl susidariusios sunkios finansinės padėties (pvz., netekus darbo, vėluojant pajamoms ir pan.), tarpininkaujant LSVKA, sudaroma galimybė nebeįsiskolinti dar labiau. Vartotojams LSVKA teikia nemokamą, kvalifikuotą teisinę pagalbą. Teisininkai konsultuoja vartotojus, padeda parengti skundus įvairioms valstybinėms institucijoms, suformuluoti reikalavimus kreditų davėjams ir pan. Tokią pagalbą įsipareigojame teikti siekdami minimizuoti rinkoje nelegaliai veikiančių įmonių daromą žalą sektoriaus reputacijai.
LSVKA per 2014 metus sulaukė virš 200 vartotojų užklausų, skambučių, prašymų pakonsultuoti, tarpininkauti ar išspręsti vartotojų problemas. Tai rodo, kad vartotojams tai yra ypač aktualu.
Parengta pagal LSVKA informaciją