Apie sinagogų kompleksą Kalvarijoje diskutavo su kultūros viceministru

Aptarti tolimesnį objekto, reprezentuojančio žydų kultūros paveldą – sinagogos komplekso Kalvarijoje – likimą, padiskutuoti apie šio objekto sutvarkymo viziją ir projekto finansavimo šaltinius birželio 11 d. pas Kalvarijos savivaldybės merą Vincą Plikaitį atvyko Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Romas Jarockis, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto biuro patarėja Jurgita Bieliūnienė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės Užsienio ir Europos Sąjungos reikalų skyriaus patarėja Lina Saulėnaitė.
Susitikime dalyvavo mero pavaduotojas Antanas Burinskas, administracijos direktorė Jurgita Čerkauskienė, vyriausiasis specialistas gamtosaugai ir kultūros vertybių apsaugai Romas Eidukaitis.
„Mus vienija žydų paveldo klausimai, todėl kartą per pusę metų mūsų neformali grupė važiuoja į regionus, kitus miestus. Kalvarijoje yra žydų sinagogų kompleksas, todėl atvykome čia. Siekiame, kad miestuose ir miesteliuose, kur žydų paveldas yra nepelnytai primirštas, būtų atgaivintas ir pritaikytas švietimo, kultūros ar kitai veiklai. Lietuvių ir žydų tautos ir kultūros yra persipynę, palikę gilų pėdsaką viena kitos kultūroje. Mūsų vizito tikslas – konsultuotis, pasitarti”, – sakė kultūros viceministras Romas Jarockis. Viceministras sakė, jog kultūros paveldo pastatų atnaujinimas pirmiausiai turi būti reikalingas ir naudingas pačiai bendruomenei, kad rekonstruoti pastatai neliktų stovėti tušti, o būtų pilni gyvybės.
Savivaldybės vadovo Vinco Plikaičio teigimu, eklektinės žieminės sinagogos pastatas šiuo metu nėra prastos būklės, bet jį vis tiek reikia tvarkyti, kad nenugriūtų ir būtų saugus, o sutvarkytas pastatas papuoštų miestą ir taptų reprezentacine vieta. Merui pritarė mero pavaduotojas: „Pastatas reikalauja nemažų investicijų. Reikėtų tiksliai žinoti, ko siekiame ir ieškoti galimybių. Sinagogų komplekso atnaujinimo finansavimo klausimas 2014-2020 m. finansiniame laikotarpyje gali būti sprendžiamas keletu finansavimo šaltinių: regioninio ir valstybinio planavimo būdu, bendradarbiaujant tarp sienų (Lietuva–Lenkija, Lietuva–Rusija), EEE ir Norvegijos finansinio mechanizmo programų lėšomis bei kt.“
Pasak svečių, atgaivinus Kalvarijos sinagogų kompleksą ir jį pritaikius jaunimo, švietimo, kultūros ar kitoms reikmėms, bendruomenei tai būtų puikus tolerancijos pavyzdys ir istorijos išsaugojimas. „Žydų kultūros objektai liudija istoriją”, – sakė F. Kukliansky. Kultūros ministerijos atstovai pasidalijo mintimis dėl sinagogų komplekso, siūlė metodinę pagalbą, specialistų konsultacijas.
Siekiant sužinoti kalvarijiečių nuomonę ir poreikius, viešoje erdvėje bus inicijuota diskusija ir tariamasi su gyventojais, kaip atgaivinti sinagogą, rabino namą ir kas juose galėtų būti.
Informuojame, kad šiuo metu yra parengtas eklektinės žieminės sinagogos techninis projektas ir artimiausiu metu bus išduotas statybos leidimas dėl vidaus pritaikymo Kalvarijos savivaldybės bendruomenės reikmėms, atlikti archeologiniai tyrimai.