Apie žalos mažinimo programų steigimą diskutuota Jurbarke
Vasario 23 d. Jurbarko rajono savivaldybėje vyko apskrito stalo diskusija „Žalos mažinimo paslaugų poreikis Jurbarko rajone“, kurią organizavo Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi“ kartu su Jurbarko rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisija.
Diskusijoje savivaldybės vadovai ir atsakingi darbuotojai buvo supažindinti su narkotikų žalos mažinimo paslaugų – žemo slenksčio kabinetų bei priklausomybės ligų gydymo vaistiniais opioidais – nauda asmeniui bei visuomenei, siekiant sumažinti infekcinių ligų plitimą bei kitas neigiamas su narkotikų vartojimu susijusias pasekmes. Renginyje aptartos šių paslaugų steigimo savivaldybėse galimybės, pranešimus skaitė žalos mažinimo programų ekspertai, sveikatos priežiūros, nevyriausybinių organizacijų, valstybės institucijų, atsakingų už narkotikų politikos įgyvendinimą, atstovai.
Susirinkusius dalyvius pasveikino Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius. Meras pažymėjo, kad Jurbarko rajone psichoaktyviųjų ir narkotinių medžiagų vartojimo problema taip pat egzistuoja. „Buvo manoma, kad šių medžiagų vartojimas yra tik miestų problema, tačiau reikia pripažinti, kad visa tai egzistuoja visuose rajonuose, tarp jų ir mūsų. Vaakumo nebūna niekur. Ankščiau ar vėliau jį užpildo piktavaliai žmonės pasinaudoję silpnavalių žmonių situacija, todėl reikia dėti bendras pastangas tokiai situacijai suvaldyti“, – sakė jis.
Diskusijos dalyviai labai teigiamai reagavo į pristatytą medžiagą, domėjosi konkrečiais dalykais, tokiais, kaip atpažinti narkotikų pavartojusį asmenį, kokios psichoaktyvios medžiagos yra prieinamos ir pan. Jurbarko rajono savivaldybės darbuotojai kėlė klausimą dėl labai trūkstamų mokymų, seminarų, kuriuose būtų suteikiama daugiau praktinės dalykinės informacijos apie šią problemą ir sprendimo būdus, nes labai trūksta kompetencijų dirbti su tokia pažeidžiama visuomenės grupe kaip narkotikus vartojantys asmenys. Savivaldybės atstovai pakvietė Koaliciją bendradarbiauti ir ateity suteikti konkrečių konsultacijų.
Apibendrinandamas diskusiją Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius pabrėžė, kad diskusijoje iškelti klausimai ir problemos labai aktualūs. Pasak mero, būtina ieškoti sprendimų ir priemonių, kurie padėtų spręsti su psichoaktyvių medžiagų vartojimu susijusias problemas. Rajono merui pritarė ir Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkė bei savivaldybės administracijos vadovė Vida Rekešienė. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Jurbarko rajonui ypač aktuali priklausomybės nuo alkoholio problema (ji dažniausiai fiksuojama socialinės rizikos šeimose), todėl šio apskrito stalo diskusijos metu trumpai paminėti ir kitur pasiteisinę įvairių savivaldos įstaigų intensyvaus bendradarbiavimo modeliai sprendžiant alkoholizmo problemas rizikos šeimose, bus toliau svarstomi.